Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. november 2022, 21:15

KBS po prvý raz odovzdala Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty

Cenu si prevzali aj rehoľné sestry Silvia Zábavová, Ráchel Emília Chovancová a Antónia Veronika Rusnáková, ktoré budujú dielo a komunitu pre Rómov v sedemtisícovej osade v Jarovniciach.

Na Slovensku po prvýkrát odovzdali Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty. Zmyslom ocenenia je vyjadriť úctu a vďaku konkrétnym ľuďom, ktorí celým srdcom, dlhodobo a často aj v skrytosti, slúžia chudobným a na pomoc odkázaným. Svoju vieru prejavujú v skutkoch konkrétnej pomoci a služby. TASR o tom informovali z Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Prví laureáti si cenu prevzali vo štvrtok v Bratislave. Udelila im ju Sociálna subkomisia, ktorá pôsobí pod Teologickou komisiou KBS. Ocenenie má podobu medaily, ktorú navrhol akademický sochár Michal Gavula, držiteľ ceny patróna umelcov Fra Angelico. Na medaile je zobrazená svätá Matka Tereza z Kalkaty, ktorá má v rukách ruženec.        

Anna Ivanková z Prešova získala cenu za službu pre utečencov na hraniciach Ukrajiny od prvých dní vojny. Od 1. apríla 2002 je koordinátorkou a od 1. júna 2020 riaditeľkou Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Košice.

Ďalšou ocenenou bola Oľga Stropkovičová. Už 30 rokov je koordinátorkou dobrovoľníckej služby a dobrovoľníčkou Katolíckej väzenskej duchovnej služby. Do väznice chodí spolu s ďalšími dobrovoľníkmi každú sobotu.

Ďalšími ocenenými sa stali traja muži, ktorí roky svojho života zasvätili službe ľuďom bez domova, Róbert Šujan a kňazi Vladimír Maslák a Martin Dado.

Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty prevzali aj rehoľné sestry Silvia Zábavová, Ráchel Emília Chovancová a Antónia Veronika Rusnáková z komunity Congregatio Jesu, ktoré spolupracujú a budujú dielo a komunitu pre Rómov v sedemtisícovej osade v Jarovniciach.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.