Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. november 2022, 13:59

Prieskum Focusu

Aspoň raz za týždeň chodí do kostola štvrtina Slovákov, najviac voliči KDH

Aspoň raz za týždeň chodí do kostola štvrtina Slovákov, najviac voliči KDH

Foto: TASR/Martin Baumann

Najviac voličov, ktorí navštevujú bohoslužby, majú KDH a Smer. Najmenej PS a Republika. Odídenci od Kotlebu sú v kostole zriedkavejšie ako liberáli zo SaS.

Aspoň raz za týždeň sa do kostola vyberie 27 percent ľudí a aspoň raz za mesiac takmer 12 percent.

Možnosť „menej často“ zvolilo v prieskume Focusu pre TV Markíza viac ako 37 percent Slovákov, čo je najväčší podiel. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Prieskum sa zameral aj na preferencie voličov podľa toho, či a ako často navštevujú bohoslužby.

Najviac tých, ktorí idú na bohoslužbu aspoň raz za týždeň, je medzi voličmi KDH (70 percent), prevažujú aj voliči Smeru (43 percent).

Medzi voličmi strán, ktoré by sa dostali do parlamentu, chodí do kostola „menej často“ takmer polovica voličov Progresívneho Slovenska. Okolo 40 percent je takýchto voličov medzi priaznivcami SaS, Aliancie a Republiky.

Inzercia

Do kostola vôbec nechodí alebo na túto otázku nevedelo odpovedať napríklad 40 percent voličov Republiky, približne tretina voličov Progresívneho Slovenska či liberálov.

V prípade vládneho hnutia OĽaNO ide do kostola aspoň raz za týždeň 27 percent voličov, k možnosti „menej často“ sa prihlásilo 33 percent opýtaných voličov Obyčajných.

Podobné zloženie voličov z pohľadu návštevy bohoslužieb má aj aktuálny líder straníckych preferencií strana Hlas-SD.

Zdroj: tvnoviny.sk

Dnes treba vedieť

pred 14 hodinami

Predseda KBS Bernard Bober prijal predsedu Islamskej nadácie na Slovensku Mohamada Safwana Hasnu. Stretnutie sa konalo na požiadanie Islamskej nadácie. „Pre moslimov na Slovensku ide o veľmi výnimočné stretnutie. Je to vôbec po prvýkrát, čo sa najvyššie postavený predstaviteľ väčšinového náboženstva v krajine oficiálne stretol s predstaviteľom našej komunity,“ napísal na sociálnej sieti predseda Islamskej nadácie. (tkkbs)

pred 18 hodinami

Košický gréckokatolícky eparcha Cyril Vasiľ navštívil viedenského arcibiskupa a kardinála Christopha Schönborna, ktorý je zároveň ordinárom pre východných katolíkov v Rakúsku. Arcibiskup Cyril predstavil kardinálovi myšlienku spomienky na 250. výročie Viedenskej synody, ktorej jubileum si pripomenieme na budúci rok. Spomienkové stretnutie za účastí gréckokatolíckych biskupov pochádzajúcich z Užhorodskej únie by sa mohlo uskutočniť vo Viedni koncom jari budúceho roka. (grkatke.sk)

pred 21 hodinami

Ruskí vojaci uniesli ďalšieho kňaza, tentoraz v meste Melitopol. Mladý kňaz Olexandr Bogomaz bol zatknutý a odvedený ruskými vojakmi priamo v kostole pred zrakmi skamenelých veriacich. Podľa posledných správ bol kňaz vyhnaný na územie, ktoré je pod kontrolu Ukrajiny a nachádza sa v Záporoží. Naopak, dvaja redemptoristi zatknutí na konci novembra v Berďansku sa stále nachádzajú v ruskom zajatí a podľa pomocného biskupa doneckého exarchátu sú mučení. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.