Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. november 2022, 14:41

V Kokave nad Rimavicou odhalili bustu evanjelickej farárke Darine Bancíkovej

V Kokave nad Rimavicou odhalili bustu evanjelickej farárke Darine Bancíkovej

Foto: BBSK/Marek Mačica

Prvá slovenská evanjelická farárka, spisovateľka a bojovníčka za práva žien sa narodila pred sto rokmi. Komunistickým režimom bola prenasledovaná a väznená za svoju vieru.

V Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár v nedeľu odhalili bustu prvej slovenskej evanjelickej farárke, spisovateľke a bojovníčke za práva žien Darine Bancíkovej. TASR o tom informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková.

Pripomenula, že bronzová busta na žulovom podstavci bude pred evanjelickým kostolom v Kokave nad Rimavicou navždy pripomínať významnú rodáčku. Busta je dielom akademického sochára Petra Mészároša.

Spresnil, že na nej pracoval asi tri mesiace a predlohou mu bolo osem až desať portrétov. „Vymodeloval som jej mierny úsmev, aby pôsobila pozitívne. To ju vystihovalo aj počas jej života, ktorý nebol vôbec jednoduchý, no bojovala s ním s optimizmom a veselosťou ducha,“ povedal.

Darina Bancíková (1922 – 1999) sa narodila ako vnučka významného evanjelického farára Samuela Bancíka v Kokave nad Rimavicou, kde je aj pochovaná. Počas svojho života vystriedala množstvo pôsobísk. Totalitným režimom bola prenasledovaná a väznená za svoju vieru. Odsúdili ju na 14 mesiacov väzenia a päť rokov zákazu činnosti za podkopávanie republiky.

Po prepustení z väzenia pracovala ako referentka v Slovenskej štátnej poisťovni, štátny súhlas na vykonávanie duchovenskej činnosti opätovne dostala až v roku 1968.

Vyhotovenie busty podporil Banskobystrický samosprávny kraj sumou 4 000 eur. Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti 100. výročia narodenia Bancíkovej.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 18 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.