Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. november 2022, 11:30

V Gréckokatolíckej cirkvi sa začal 40-dňový pôst pred Narodením Pána

Obdobie známe ako Filipovka sa začína po sviatku sv. apoštola Filipa, po 14. novembri.

Veriaci Gréckokatolíckej cirkvi byzantského obradu prežívajú pred sviatkom Narodenia Pána pôstne obdobie, ktoré je známe pod názvom Filipovka. Cieľom tohto 40-dňového pôstu, ktorý sa začína v utorok, je duchovná príprava veriacich na slávenie sviatkov Narodenia Pána a Bohozjavenia (v latinskej cirkvi Troch kráľov).

V byzantskej cirkvi bol tento pôst definitívne zavedený niekedy medzi 6. až 8. storočím, ale zmienky o ňom existujú už od 4. storočia. Názov Filipovka získal preto, lebo sa začína deň po sviatku sv. apoštola Filipa – 14. novembra.

Pôst Filipovka trvá od 15. novembra do 24. decembra, teda 40 dní. Je jedným zo štyroch pôstnych období liturgického roka v byzantskom obrade. Okrem Filipovky, teda pôstu pred Narodením Pána, je v Gréckokatolíckej cirkvi Veľký pôst, čiže Svätá Štyridsiatnica, pred Veľkou Nocou – Paschou (marec – apríl), ďalej Apoštolský alebo Petro-pavlovský pôst pred sviatkom svätých apoštolov Petra a Pavla (v júni) a napokon pôst nazývaný Spasivka pred sviatkom Zosnutia (Uspenia) presvätej Bohorodičky, ktorý sa slávi 15. augusta. V Rímskokatolíckej cirkvi je to sviatok Nanebovzatia Panny Márie.

Pôstne predpisy pre Filipovku boli vždy miernejšie ako pravidlá pre Veľký 40-dňový pôst pred Paschou. Gréckokatolíkov na Slovensku v súčasnosti viaže počas terajšieho pôstu iba povinnosť zdržiavať sa mäsitých pokrmov vždy v piatok. Na rozdiel od Veľkého pôstu Filipovka nemá vlastné liturgické predpisy.

Pre veriacich Rímskokatolíckej cirkvi, ako aj v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a iných cirkvách sa obdobie štvortýždňovej duchovnej prípravy na slávenie sviatku Narodenia Pána, nazývané Advent, začne prvou adventnou nedeľou, ktorá v tomto roku pripadá na 27. novembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 11 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 16 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.