Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
17. január 2023

V čo veria americkí poslanci

Členovia Kongresu sú náboženskejší ako bežná americká populácia

Kresťania tvoria 88 % členov Kongresu, čo je len malý prepad oproti 70. rokom minulého storočia.

Členovia Kongresu sú náboženskejší ako bežná americká populácia

Členovia Kongresu sa modlia pred zasadnutím. Foto: AP/Andrew Harnik

Členovia amerického Kongresu neboli zasiahnutí celospoločenským nárastom počtu ľudí, ktorí sa identifikujú ako „bez vyznania“, vyplýva zo správy Pew Research Center.

Napriek tomu, že v americkej spoločnosti narastá počet ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnej viere, a klesá počet kresťanov, na náboženskom zložení Kongresu sa to neprejavuje. V súčasnom Kongrese tvoria kresťania 88 % zasadajúcich, čo nie je veľký prepad oproti 70. rokom minulého storočia, keď ich bolo 91 %.

V americkej spoločnosti sú pritom jasne viditeľné úplne iné trendy. Od roku 2007 sa podiel kresťanov v populácii znížil zo 78 % na 63 % a podiel ľudí bez vyznania sa zvýšil zo 16 % na približne 30 %.

Protestanti, katolíci, mormóni aj univerzalisti

Jediným členom Kongresu, ktorý je bez vyznania, je Kyrsten Sinemaová, senátorka z Arizony. Člen Snemovne reprezentantov Jared Huffman sa identifikuje ako „humanista“.

O dvadsiatich členoch sa nevie, aké majú náboženské vyznanie, zväčša preto, lebo odmietli odpovedať na otázky od CQ Roll Call, ktoré sú hlavným zdrojom týchto informácií. Do tejto kategórie bol zaradený aj poslanec George Santos, a to potom, ako sa prišlo na to, že pred voľbami prakticky sfalšoval časti svojho životného príbehu.

Počet kresťanov v Kongrese – 469 – je historicky najnižší, ale nejde o výrazný prepad, pretože napríklad v už spomínaných 70. rokoch ich bolo viac ako 500 a v ôsmich posledných zloženiach Kongresu bolo kresťanov viac ako 470.

Počet protestantov – 303 – vzrástol oproti poslednému zloženiu Kongresu o šesť. Baptistov je stále 67, metodisti a členovia Episkopálnej cirkvi stratili po štyroch členoch a počet presbyteriánov poklesol o jedného.
 


Zaujímavou časťou Kongresu sú katolíci. Tí síce oproti poslednému zloženiu Kongresu prišli o desať kresiel, ale napriek tomu sú v Kongrese (28 %) zastúpení vo vyššom pomere ako v celkovej americkej populácii (21 %).

Mormóni sú stále deviati a počet pravoslávnych veriacich vzrástol o jedného na osem. V Kongrese v súčasnosti sedí aj jedna mesiánska židovka. Počet židov klesol o jedného na 33, moslimovia sú v Kongrese stále traja a dvaja členovia vyznávajú hinduizmus.

Inzercia

Traja členovia Kongresu sa hlásia k unitárnemu univerzalizmu, čo je liberálne náboženstvo charakterizované „slobodným a zodpovedným hľadaním pravdy“, ktoré nemá jednotnú doktrínu.

Kresťanmi sú takmer všetci republikáni

Portál Religion News Service poukázal na to, že zatiaľ čo takmer všetci republikáni v Kongrese sa identifikujú ako kresťania (268 z 271), z demokratov sú to len tri štvrtiny (201 z 263).

Všetci mormóni v Kongrese zastupujú Republikánsku stranu a pravoslávni veriaci sú rovnomerne rozdelení medzi dve strany.

Tento portál ešte porovnal náboženské vyznanie nováčikov v Kongrese s ostávajúcimi poslancami a senátormi. Takmer dve tretiny nováčikov sú protestanti, v porovnaní s 55 % medzi súčasnými členmi Kongresu.

Medzi novými kongresmanmi je 22 % katolíkov, čo je menší podiel ako medzi znovuzvolenými členmi, medzi ktorými je katolíkov 29 %.

Údaje o náboženskom vyznaní členov amerického Kongresu nám však neumožňujú predpokladať, ako budú títo poslanci hlasovať o kontroverzných otázkach. Príkladom môžu byť demokratickí katolícki politici, ktorí opakovane obhajujú politiku, ktorá nie je v súlade s učením ich vlastnej cirkvi.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.