Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. február 2023, 16:30

Anglikánska cirkev na začiatku generálnej synody o LGBTQ vyzvala na jednotu

Canterburský arcibiskup Justin Welby vyzval na jednotu napriek názorovým rozdielom. 

V anglikánskej cirkvi sa v pondelok začala generálna synoda, ktorej hlavnou témou bude kontroverzná téma manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Canterburský arcibiskup Justin Welby v tejto súvislosti vyzval na jednotu. 

Anglikánska cirkev v januári po takmer polroku rokovaní vyhlásila, že manželstvá LGBTQ osôb nepovolí. Osoby rovnakého pohlavia však budú môcť prísť do chrámu, aby "sa poďakovali za svoje civilne uzatvorené manželstvo alebo registrované partnerstvo a získali Božie požehnanie". Tento krok však v anglikánskej cirkvi vyvolal rozporuplné reakcie.

Štvordňová generálna synoda, ktorú anglikánska cirkev zvoláva dvakrát alebo trikrát do roka, aby prediskutovala svoje pravidlá a doktrínu, sa bude otázkou manželstiev LGBTQ osôb zaoberať v stredu.

Welby laikom, duchovným a biskupom odkázal, že si je vedomý názorových rozdielov, ktoré v anglikánskej cirkvi panujú. Zdôraznil, že je dôležité "nepodľahnúť presvedčeniu, že tí, ktorí majú iný názor, sa vzďaľujú do Boha".

Podľa agentúry AFP sa očakáva, že generálna synoda oficiálne potvrdí učenie anglikánskej cirkvi o manželstve ako výlučnom zväzku medzi mužom a ženou.

Anglikánska cirkev chce tiež zverejniť ospravedlnenie ľuďom z LGBTQ komunity za "odmietanie, vylúčenie a nepríjemnosti", s ktorými sa stretli v jednotlivých farnostiach.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Najnovšie svedectvo vysokého vatikánskeho úradníka arcibiskupa Edgara Peñu Parru ukazuje, že pápež František bol nielen informovaný, ale aj zapojený do rokovaní o získaní plnej kontroly nad luxusnou nehnuteľnosťou v Londýne, do ktorej akcií investoval Štátny sekretariát, čo je teraz predmetom súdneho sporu. Peña Parra vypovedal pred vatikánskym súdom o tom, ako ho pápež v decembri 2018 zavolal do Domu sv. Marty, kde našiel Františka s právnikom Emanuelom Intendentem a Giuseppem Milanesom – osobami zapojenými do spornej transakcie. (aci stampa)

pred 13 hodinami
pred 20 hodinami

Laici pracujúci pre cirkev na plný úväzok by dnes už mali byť čímsi normálnym, hovorí líder spoločenstva Rieka Života Bohuš Živčák. „Ak by sme sa na cirkev pozreli cez biznis model, tak my sa spoliehame na to, že necelé dve percentá firmy, ktoré tvorí duchovenstvo, budú pracovať tak, že celá cirkev firma bude životaschopná a prosperujúca. To je nezmysel. Nebude to fungovať, keď 98 % ostane pasívnych,“ konštatuje Živčák.

18. marec 2023, 09:10

Najvyšší správny súd v Prahe potvrdil rozhodnutie českého ministerstva kultúry, ktoré odmietlo zaregistrovať Konopnú cirkev. „Nevykazuje žiadne vnútorné znaky ako tradičné náboženstvá, najmä preto, že v ňom úplne absentuje vzťah k metafyzickému, resp. sakrálnemu svetu, nerieši existenciálne otázky, zameriava sa len na špecifický aspekt života (prospešnosť konope) a neobsahuje zrozumiteľný etický systém,“ píše sa v rozsudku. (christnet)

17. marec 2023, 19:30

„Počas vojny ľudia rýchlo nadväzujú vzťahy a prijímajú rozhodnutia. Sú tu pohreby, svadby aj spovede, každú nedeľu po omši ideme s Eucharistiou po celej nemocnici. Sme dvaja a trvá nám to pol dňa. Kto chce a verí, má možnosť a ľudia sa takto dozvedia, ktorý je deň v týždni. Vedia, koľký je deň vojny, ale nevedia, či je pondelok alebo nedeľa,“ vraví ukrajinský vojenský kaplán Michał Prokopiw.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.