Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. marec 2023, 07:59

Kauza Marka Rupnika

Vyšetrovaný jezuita napriek zákazu slúžil omšu v rímskej bazilike

Vyšetrovaný jezuita napriek zákazu slúžil omšu v rímskej bazilike

Foto: wikipedia.org (CC)

Rupnikov nadriadený reagoval, že známy umelec môže koncelebrovať omše len v rámci Centra Aletti, ktoré je jeho komunitou.

Páter Marko Rupnik v nedeľu koncelebroval svätú omšu v rímskej bazilike napriek obmedzeniam, ktoré mu zakazujú „akúkoľvek verejnú duchovnú a sviatostnú činnosť“.

Jezuitský kňaz a umelec, ktorý čelí obvineniam zo sexuálneho a psychického zneužívania zasvätených žien, stál podľa talianskych novín Domani pri oltári v bazilike Santa Prassede, historickom kostole, ktorý sa nachádza neďaleko baziliky Santa Maria Maggiore. Bolo to na nedeľnej omši 5. marca o 9.00 h.

Informuje o tom Catholic News Agency.

Rupnikov nadriadený, jezuita Johan Verscheuren, reagoval, že Rupnik môže koncelebrovať omše len „v rámci Centra Aletti, ktoré je jeho vnútorným kruhom, jeho komunitou“.

V komentári pre ACI Prensa, španielsku sestru agenúry CNA, Verscheuren uviedol, že nemohol potvrdiť správy talianskych médií a radšej „nevynáša súdy o veciach, ktorými si nie som úplne istý“.

Inzercia

Členovia Centra Aletti, ktoré založil Rupnik a ktoré sa venuje propagácii náboženského umenia, boli tento týždeň prítomní na nedeľnej omši v rímskej bazilike, ktorá bola podľa agentúry ACI Prensa prístupná aj verejnosti.

Podľa súčasných obmedzení, ktoré Rupnikovi vedenie rehole nariadilo, patrí okrem zákazu akejkoľvek verejnej duchovnej a sviatostnej činnosti aj zákaz verejnej komunikácie, k tomu má príkaz neopustiť región Lazio a nesmie vykonávať ani žiadnu verejnú umeleckú činnosť, najmä vo vzťahu k náboženským štruktúram, ako sú kostoly, oratóriá a kaplnky, exercičné alebo duchovné domy.

Talianske médiá informovali aj o tom, že Rupnik 22. januára hovoril skupine návštevníkov v Lateránskej bazilike o svojej práci pri renovácii mozaiky v kaplnke pápežského seminára.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.