Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. marec 2023, 17:36

Poľský premiér Morawiecki sa postavil na obranu pápeža Jána Pavla II.

Poľský premiér Morawiecki sa postavil na obranu pápeža Jána Pavla II.

Foto: TASR/AP

„Dôkazov, že Ján Pavol II. viedol boj proti zlu, aj v samotnej cirkvi, je mnoho. Dôkazy, že by takéto činy vedome ignoroval, neexistujú alebo sú veľmi, veľmi pochybné,“ uviedol Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa v stredu na Twitteri postavil na obranu zosnulého pápeža Jána Pavla II. Reagoval na obvinenia zverejnené v médiách, že pápež ešte ako arcibiskup v Krakove kryl sexuálne zneužívanie detí katolíckymi kňazmi v Poľsku. Informovala o tom agentúra PAP.

Súkromná televízia TVN24 v pondelok odvysielala reportáž s názvom Franciszkaňska 3 investigatívneho novinára Marcina Gutowského, ktorý vyšetroval prípady troch kňazov: Boleslawa Saduša, Eugeniusza Surgenta a Józefa Loranca.

Čítajte tiež

Reportáž obsahovala obvinenia, že keď bol Ján Pavol II. ešte ako kardinál Karol Wojtyla arcibiskupom v Krakove, vedel o prípadoch sexuálneho zneužívania detí troma kňazmi, no dovolil im zostať v cirkvi a zrejme ich dokonca kryl.

Morawiecki sa v stredu na Twitteri postavil na stranu zosnulého pápeža, ktorému podľa neho môže Poľsko ďakovať za veľa.

„Vojna dnes vyčíňa nielen za našou východnou hranicou,“ napísal Morawiecki. „Bohužiaľ existujú skupiny, ktoré sa pokúšajú viesť proti nám v Poľsku nie klasickú, ale civilizačnú vojnu. Tieto činy prekračujú medze civilizovanej diskusie. Zoznam zásluh Jána Pavla II. v prospech sveta a Poľska je nevyčerpateľný. Dôkazov, že Ján Pavol II. viedol boj proti zlu, aj v samotnej cirkvi, je mnoho. Dôkazy, že by takéto činy vedome ignoroval, neexistujú alebo sú veľmi, veľmi pochybné,“ dodal.

„Dnes sa staviam na obranu nášho milovaného pápeža, pretože tak ako drvivá väčšina mojich krajanov viem, že ako národ vďačíme Jánovi Pavlovi I. za veľmi veľa,“ napísal Morawiecki a dodal: „Možno za všetko.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.