Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. marec 2023, 13:30

Biskupi aj Iniciatíva Inakosť sú proti návrhu zákona o fiduciárnom vyhlásení

Navrhovaný zákon má priniesť viac právnej istoty do riešenia životných situácií nezosobášených párov a LGBTQ+ ľudí.

 "Zákon je právne nekoncepčný. Zavádza ďalší právny inštitút zastupovania inou osobou v niektorých veciach, pričom však nejasne určuje zmysel a účel takéhoto zastupovania," zdôraznili biskupi. Aj preto ho navrhli odmietnuť ako celok. 

Čítajte tiež

Iniciatíva Inakosť navrhuje predložený zákon stiahnuť a prepracovať. "Navrhovaná úprava neodstraňuje nesplnenie pozitívneho záväzku štátu pri uznaní a ochrane vzťahov párov rovnakého pohlavia a ich detí, ktorý vyplýva z ústavného práva na súkromný a rodinný život, z ústavnej požiadavky na dôstojnosť a rovnosť." 

Fiduciárne vyhlásenie

Navrhovaný zákon má priniesť viac právnej istoty do riešenia životných situácií navzájom si blízkych osôb vrátane nezosobášených párov a LGBTQ+ ľudí. Obsahuje koncept takzvaného fiduciárneho vyhlásenia. 

Jeho idea spočíva v tom, že človek bude môcť pred notárom prejaviť vôľu, aby niekto iný konal v jeho mene ako dôverník v určitých životných situáciách. Konkrétne by mohlo ísť o prejavenie vôle, aby sa dôverník mohol oboznamovať so zdravotnými informáciami či konal v iných bežných veciach. Zákon by umožnil, aby si dve osoby takéto formy splnomocnenia udelili navzájom.

Inzercia

Aj ombudsman vidí nedostatky

Ministerstvo dostalo k návrhu viac ako 100 pripomienok.

Na nedostatky návrhu upozornil aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Víta, že ministerstvo chce upraviť oprávnenia dôverníka konať v životných situáciách. Upozorňuje, že vo svetle rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva môžu byť navrhnuté životné situácie nedostatočné.

Podľa súdu je "cieľom uznania vzťahu párov rovnakého pohlavia zaštítenie týchto párov legitimitou a posilnenie ich inklúzie v spoločnosti tak, aby sa obmedzovala stigmatizácia na základe sexuálnej orientácie". 

Fiduciárne vyhlásenie ombudsman identifikoval ako jednostranný právny úkon, teda nie zväzok dvoch osôb. Upozornil, že je určený širokej a rôznorodej skupine osôb, nie len párom. Dôverníkom môže byť nielen jedna, ale viacero osôb. To je podľa ombudsmana v rozpore s princípom monogamie zväzkov.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.