Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. marec 2023, 11:53

Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata

Novým predsedom Komisie biskupských konferencií EÚ sa stal Mariano Crociata

Zdroj: COMECE

Biskup talianskeho regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno nahradil vo funkcii luxemburského kardinála Jeana-Clauda Hollericha.

Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) má nového predsedu. Stal sa ním Mariano Crociata. Na jarnom plenárnom zhromaždení v Ríme ho zvolili do funkcie delegáti biskupských konferencií EÚ.

Vymenovaní boli aj štyria podpredsedovia z Francúzska, Portugalska, Litvy a Dánska. Dnes účastníkov prijme pápež František. KBS zastupuje v COMECE bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko

Mariano Crociata sa narodil 16. marca 1953 v Castelvetrane na Sicílii. Za kňaza bol vysvätený 29. júna 1979 a za biskupa 6. októbra 2007. V rokoch 2008 – 2013 pôsobil ako generálny sekretár Talianskej biskupskej konferencie. V súčasnosti je biskupom regiónu Latina – Terracina – Sezze – Priverno, podpredsedom Biskupskej konferencie Lazia, podpredsedom Komisie biskupských konferencií Európskej únie a delegátom Talianskej biskupskej konferencie pri Komisii biskupských konferencií Európskej únie.

Biskupi zvolili aj štyroch podpredsedov, ktorými sa stali Antoina Hérouarda, arcibiskup Dijonu (Francúzsko), Nuno Brás da Silva Martins, biskup z Funchalu (Portugalsko), Rimantas Norvila, litovského Vilkaviškisu a Czeslaw Kozon, kodanský biskup (Konferencia biskupov Škandinávie).

Sedemdesiatročný Crociata nahradí vo funkcii predsedu kardinála Jeana-Clauda Hollericha. Taliansky biskup, titulárny biskup latinskej diecézy, pri svojom zvolení vyjadril vďačnosť za dôveru, ktorú mu členovia zhromaždenia prejavili: „Je to kľúčový moment pre Európu a pre Cirkev. Jednota a solidarita sú v tomto prechodnom období potrebné viac ako kedykoľvek predtým,“ povedal s odkazom na „spravodlivé a udržateľné zotavenie z následkov pandémie COVID-19 s nádejou, že nikto nezostane pozadu“.

Na záver vyjadril nádej, že sa obnoví poslanie Európskej únie byť zdrojom rozvoja a zárukou mieru pre kontinent a svet.

Po voľbách zhromaždenie diskutovalo s vatikánskym kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom o humanitárnych, geopolitických a sociálnych dôsledkoch vojny na Ukrajine a hovorilo o spôsoboch, akými môže cirkev podporiť a prispieť k úlohe EÚ ako globálneho mierového aktéra.

Dnes nové predsedníctvo, všetkých delegátov biskupov EÚ a členov sekretariátu COMECE spolu s ich rodinami prijme vo Vatikáne pápež František.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.