Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. marec 2023, 09:28

Chyby v učení Chmielewského

Poľský kňaz už nie je moderátorom hnutia Bojovníci Márie, ktoré založil

Poľský kňaz už nie je moderátorom hnutia Bojovníci Márie, ktoré založil

Dominik Chmielewski (vľavo) a Piotr Pączkowski (vpravo). Foto: Facebook/Wojownicy Maryi

Zmene na čele hnutia predchádzalo skúmanie Chmielewského kázania. Kňaz má napraviť chyby vo svojom učení a knihe.

Zmene na čele poľského hnutia Bojovníci Márie (Wojownicy Maryi) predchádzalo skúmanie kázania zakladateľa Dominika Chmielewského.

Novým moderátorom bude salezián Piotr Pączkowski, ktorý je duchovným správcom jednej skupiny hnutia od roku 2019 a aktívne sa podieľa na jeho činnosti a aktivitách.

Chmielewského kázanie obsahovalo chyby

V marci pred dvoma rokmi pastoračná komisia Poľskej biskupskej konferencie vytvorila skupinu, ktorá mala zhodnotiť činnosť a vyučovanie saleziána Dominika Chmielewského, ktorý bol moderátorom a zakladateľom hnutia. 

Komisia vznikla v súvislosti s hlásením pochybností o jeho kazateľskej činnosti. Ako uvádza oficiálny web Katolíckej cirkvi v Poľsku ekai.pl, komisia urobila rozsiahlu analýzu Chmielewského kázaní, a to vrátane početných nahrávok na internete, a brala do úvahy aj svedectvá viacerých ľudí z jeho tímu.

O dva mesiace neskôr, v máji 2021, bol predložený posudok, ktorý poukázal na nezrovnalosti v ustanoveniach štatútu Bojovníkov Márie, ako aj v učení a publikáciách Dominika Chmielewského. Podľa komisie jeho príhovory a knihy obsahujú množstvo dogmatických chýb, hlavne v téme mariológie, ale aj pokiaľ ide o trinitológiu, christológiu a ekleziológiu.

Komisia, ktorú ustanovili poľskí biskupi, zároveň priznala, že hnutie dokázalo zhromaždiť niekoľko tisíc mužov (ich presný počet nie je známy), čo je nepochybne pastoračným úspechom Chmielewského, ktorý si zaslúži uznanie. Konštatovala tiež, že je to charizmatický kňaz, ktorý svojou horlivosťou pre kázanie priťahuje mnoho ľudí k Bohu.

Komisia zároveň odporučila vypracovanie nového štatútu a formačného programu Máriiných bojovníkov, nápravu chýb vo vyučovaní Chmielewského, ktoré sa objavili v kázňach a publikáciách, a žiadala tiež dispozíciu moderátora hnutia rehoľným predstaveným ako skúšku poslušnosti a pokory.

Inzercia

Chmielewski je poverený inou úlohou

Napokon po dvoch rokoch došlo aj k výmene koordinátora Máriiných bojovníkov a vo vedení hnutia je od 19. marca salezián Piotr Pączkowski, ktorý je členom spoločenstva dlhší čas, a tak pozná jeho charizmu. Podľa hovorcu saleziánskej provincie došlo v tomto čase aj k zmene štatútu bojovníkov.

Don Krzysztof Rudziński tvrdí, že Chmielewski celý čas deklaruje poslušnosť svojim rehoľným predstaveným a so správou sa oboznámil a v súčasnosti uplatňuje jej pripomienky.

„O niektorých výrokoch otca Chmielewského možno diskutovať alebo polemizovať. Čo sa týka širokého obvinenia z maximalistickej mariológie, je ťažké hľadať nejaké konkrétnosti, ktoré by túto tézu (komisie) podporovali. Myslím si, že v ľudovom učení sa pravdepodobne dá dokázať, že každý kňaz sa vo svojom výroku dopustil nejakej chyby,“ poznamenal saleziánsky hovorca.

Výhrady komisie boli aj k obsahu Chmielewského knihy, ktorá sa v slovenčine predáva pod názvom Kecharitomene – Milostiplná. Odhaľ jej úžasné tajomstvo a choď za svojím cieľom!

Na otázku o tejto publikácii Rudziński ubezpečil, že všetky nejasnosti v knihe sa v ďalších vydaniach opravia a všetko, čo bolo nesprávne alebo nešťastne formulované, sa odstráni. Zároveň ubezpečil, že Chmielewski neodchádza z komunity Bojovníci Márie a bude naďalej podporovať jej aktivity.

V súčasnosti mu však boli zverené nové povinnosti v rámci rehole saleziánov súvisiace s reorganizáciou jedného kláštorného komplexu, ktorý sa má premeniť na celoročné rekolekčné centrum.

Dominik Chmielewski sa už v minulosti vyjadril, že Bojovníci Márie nie sú jeho, ale Máriino dielo, a tak on sa môže kedykoľvek zbaliť a odísť, keď jeho predstavení rozhodnú, že hnutie má viesť iný kňaz.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.