Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. marec 2023, 20:53

Zdravie pápeža

Na zápal priedušiek užíva antibiotiká, veľkonočné obrady si rozdelia kardináli

Na zápal priedušiek užíva antibiotiká, veľkonočné obrady si rozdelia kardináli

Pápež František počas stredajšej generálnej audiencie, po ktorej ho odviezli do nemocnice. Foto: AP/TASR/Alessandra Tarantino

Svätého Otca by mohli prepustiť už počas soboty, povedal vatikánsky hovorca. Nebude však predsedať viacerým bohoslužbám.

Aktualizované 31. marca o 14.00

Pápež František by sa mal podľa vatikánskeho hovorcu vrátiť do svojej rezidencie, Domu svätej Marty vo Vatikáne, zrejme už v priebehu soboty.

Matteo Bruni v piatkovom písomnom vyhlásení uviedol, že vo štvrtok mal pápež dobré „klinické“ výsledky a jeho zotavovanie prebieha štandardným spôsobom.

Okrem toho uviedol, že František mal vo štvrtok na večeru pizzu.

Zdravotný stav pápeža, ktorého v stredu hospitalizovali pre pľúcnu infekciu, sa zlepšuje a začal pracovať z nemocnice, pričom jeho liečba pokračuje.

František reaguje dobre na antibiotiká, ktoré mu nasadili na liečbu zápalu priedušiek (bronchitídy), a z nemocnice by ho mohli prepustiť „v najbližších dňoch“, informoval vo štvrtok večer lekársky personál, ktorý sa stará o 86-ročného pápeža v nemocnici Gemelli v Ríme.

„Zistili sme, že Svätý Otec má infekčnú bronchitídu, ktorá si vyžadovala nasadenie antibiotík. To viedlo k značnému zlepšeniu jeho zdravotného stavu,“ uviedli lekári vo vyhlásení zverejnenom Vatikánom.

Antibiotiká podávajú Františkovi intravenózne. Hospitalizovali ho v stredu popoludní, pretože v posledných dňoch mal ťažkosti s dýchaním.

„Pápež František si počas noci dobre oddýchol. Jeho klinický obraz sa postupne zlepšuje a pokračuje v plánovanej liečbe. Dnes ráno si po raňajkách prečítal niekoľko novín a pokračoval v práci. Pred obedom zašiel do malej kaplnky, kde sa pomodlil a prijal Eucharistiu,“ informoval vo štvrtok hovorca Svätej stolice Matteo Bruni.

Ak nedôjde k náhlym zmenám pápežovho zdravotného stavu, mohol by byť prepustený ešte pred Kvetnou nedeľou, ktorá pripadá na 2. apríla, napísala predtým talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia nemocnice.

Kardináli si rozdelia veľkonočné obrady

Pápež František podľa všetkého nebude predsedať liturgickým sláveniam počas Veľkej noci, v tejto úlohe ho zastúpia niektorí kardináli.

Ako však píše vatikanista Gian Guido Vecchi, kardináli mali sčasti rozdelené celebrovanie veľkonočných obradov ešte pred tým, ako išiel pápež v stredu do nemocnice. Dôvodom sú totiž jeho dlhodobé problémy s kolenom.

Už vlani pápež nepredsedal napríklad omši na veľkonočnú vigíliu.

Tento rok bude Palmovú nedeľu celebrovať vicedekan kardinálskeho kolégia Leonardo Sandri. Na Veľkonočnú nedeľu bude hlavným celebrantom kardinál Giovanni Battista Re, pričom sa počíta s tým, že Urbi et orbi prednesie z balkóna vatikánskej baziliky sám pontifik.

Štvrtkovú omšu na pamiatku Pánovej večer bude viesť arcikňaz Baziliky sv. Petra kardinál Mauro Gambetti. Mená hlavných celebrantov piatkových obradov a takisto veľkonočnej vigílie ešte nie sú známe. Kardináli však počítajú s tým, že Svätý Otec bude počas sviatkov prítomný.

 

O hlavu cirkvi sa v Univerzitnej nemocnici Agostina Gemelliho v Ríme, ktorej 10. poschodie je vyhradené pre pápežov, stará 54-ročný zdravotník Massimiliano Strappetti.

Ten stál pri Františkovi aj v roku 2021, keď podstúpil operáciu hrubého čreva. Pápež neskôr vyhlásil, že Strappetti mu zachránil život.

Priestor pred nemocnicou hneď po hospitalizácii obsadili televízne štáby a novinári z celého sveta. Bezpečnosť zabezpečujú talianske aj vatikánske zložky.

Foto: AP/TASR/Alessandra Tarantino

Foto: AP/TASR/Andrew Medichini

Vatikán v stredu najprv informoval, že pápež zavítal do nemocnice, aby absolvoval plánované vyšetrenia.

Po niekoľkých hodinách hovorca Matteo Bruni spresnil, že František sa v uplynulých dňoch sťažoval na dýchacie problémy, pričom absolvované vyšetrenie potvrdilo infekciu dýchacích ciest. Ochorenie covid-19 bolo vylúčené.

Zdroj blízky pápežovi argentínskemu denníku La Nacion povedal, že bolesť v hrudi sa mu zhoršila po tradičnej stredajšej generálnej audiencii na Námestí sv. Petra.

Fotografi na jej konci zachytili, ako pápežovi s bolestivým výrazom v tvári pomáhajú nastúpiť do papamobilu.

Foto: AP/TASR/Alessandra Tarantino

Pápeža už vyše roka trápia natiahnuté väzy pravého kolena a malá zlomenina, čo ho často núti použiť invalidný vozík alebo si pomáhať pri chôdzi palicou.

Operáciu kolena však zatiaľ odmieta podstúpiť, pretože počas operácie hrubého čreva v roku 2021 nereagoval dobre na celkovú anestéziu.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.