Saleziáni už nechcú spravovať šaštínsku baziliku a farnosť

V Šaštíne zatvoria nielen saleziánske gymnázium, ale rehoľníci chcú zanechať aj duchovnú správu miestnej národnej baziliky a farnosti.

Provinciál Saleziánov dona Bosca na Slovensku Jozef Ižold a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský začali minulý týždeň spoločné rokovania o zmene spravovania farnosti a Národnej svätyne v Šaštíne. Stretnutie sa uskutočnilo na požiadanie saleziánov.

Rozhodnutie saleziánov nepokračovať v pastoračnej činnosti v Šaštíne je výsledkom niekoľkomesačného zvažovania priorít a možností rozvoja saleziánskeho diela na Slovensku. Provinciál Jozef Ižold v tejto veci uskutočnil konzultáciu s hlavným predstaveným v Ríme a s provinciálnou kapitulou. Následne provinciálna rada saleziánov ako najvyšší orgán rehole na Slovensku zaujala záverečné stanovisko, s ktorým provinciál oboznámil arcibiskupa Zvolenského.

Prečítajte si aj
Šaštínske Gymnázium Jána Bosca po 25 rokoch končí Zdieľať

Saleziáni dona Bosca prišli do Šaštína v roku 1924, čím začali svoju činnosť na Slovensku. Do roku 1950 spravovali v Šaštíne farnosť, riadili chlapčenskú internátnu školu a starali sa o pútnikov v Národnej svätyni Sedembolestnej Panny Márie. Ich činnosť násilne prerušil komunistický režim.

Svoje pôsobenie obnovili v roku 1991, keď znova zriadili chlapčenské internátne gymnázium, stredisko pre mladých a tiež prevzali starosť o farnosť a pútnikov. Pod ich vedením sa uskutočnila vnútorná i vonkajšia rekonštrukcia baziliky Sedembolestnej a rozvinuli sa púte veriacich.

V rámci Bratislavskej arcidiecézy saleziáni pôsobia v Bratislave na troch miestach, z čoho dve sú farnosťami. Celkovo na Slovensku majú Saleziáni dona Bosca 22 stredísk a tri misijné komunity v zahraničí.

Foto – TASR/Pavel Neubauer

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo