Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2023, 09:11

Caritas Internationalis

Medzinárodná charitatívna konfederácia má po turbulentnom období nové vedenie

Medzinárodná charitatívna konfederácia má po turbulentnom období nové vedenie

Nový prezident Caritas Internationalis Tarcisio Isao Kikuči. Foto: Vatican News

Za nového prezidenta delegáti plenárneho zhromaždenia zvolili tokijského arcibiskupa Tarcisia Isaa Kikučiho, generálnym tajomníkom sa stal Škót Alistair Dutton.

Generálnym tajomníkom konfederácie národných katolíckych organizácií Caritas Internationalis sa stal Škót Alistair Dutton.

Rozhodli o tom účastníci 22. plenárneho zasadnutia Caritas Internationalis, na ktorom sa od 11. do 16. mája v Ríme zúčastňuje približne 400 delegátov zastupujúcich 162 katolíckych organizácií pôsobiacich v približne 200 krajinách a teritóriách sveta, ktoré sa venujú charite, rozvojovým programom a sociálnym službám.

Po Červenom kríži je Caritas Internationalis druhou najväčšou humanitárnou organizáciou na svete.

Valné zhromaždenie sa koná každé štyri roky a volí prezidenta, generálneho tajomníka, pokladníka, výkonnú radu a zastupiteľský zbor tejto charitatívnej konfederácie.

Nové vedenie bude viesť konfederáciu charít počas nasledujúcich štyroch rokov, teda do roku 2027, informoval spravodajský web Vatican News.

Za podpredsedníčku Caritas Internationalis delegáti zvolili Kirsty Robertsonovú, vedúcu austrálskej pobočky Caritas.

Inzercia

Doplnili tak vedenie Caritas Internationalis po tom, ako bol cez víkend za prezidenta tejto najvýznamnejšej katolíckej charity zvolený arcibiskup z Tokia Tarcisio Isao Kikuči, ktorý je členom rehole saleziánov a v minulosti pôsobil ako misionár v Afrike.

Voľby nového vedenia Caritas Internationalis boli pozorne sledované po mimoriadnom rozhodnutí pápeža Františka z novembra minulého roku, keď odvolal celé vedenie – vrátane dovtedajšieho prezidenta kardinála Luisa Antonia Tagleho a generálneho sekretára Aloysia Johna. Externým vyšetrovaním sa totiž zistili zlyhania v riadení, ktoré „ovplyvnili morálku“ zamestnancov.

Počas vyšetrovania sa síce „nenašli žiadne dôkazy o zlom finančnom hospodárení alebo nevhodnom správaní sexuálneho charakteru“, no „boli zistené nedostatky v riadiacich postupoch, ktoré mali negatívny vplyv aj na tímového ducha a morálku zamestnancov“.

Nový generálny tajomník Caritas Internationalis – bývalý novic jezuitskej rehole – prisľúbil, že svoju novú úlohu využije na to, aby konfederáciu posunul vpred. „Sľubujem, že budem pokorne počúvať, premýšľať a budovať mosty,“ citovali Duttona vatikánske médiá.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.