Pápež František na konci nedeľnej omše v lisabonskom Parku Tejo, ktorou vyvrcholili tohtoročné Svetové dni mládeže (SDM), oznámil, že najbližšie stretnutie sa uskutoční v roku 2027 v juhokórejskom Soule. Ešte predtým však pápež pozval pútnikov na jubilejný rok 2025 do talianskeho Ríma.
Na ázijskom kontinente sa SDM naposledy konali v roku 1995 vo filipínskej Manile.
Pápež sa mladých v homílii počas záverečnej omše opýtal, čo si odnesú domov z Lisabonu? „Aby sme žiarili, počúvali a nebáli sa. Na otázku, čo si berieme so sebou, odpovedám týmito tromi slovami: žiariť, počúvať a nebáť sa,“ ponúkol pápež svoje odporúčania.
„Rád by som sa každému z vás pozrel do očí a povedal vám: Nebojte sa,“ povzbudil mladých v závere homílie Svätý Otec. „Uchovajte si to všetko v pamäti, zafixujte si tie najkrajšie chvíle vo svojich mysliach a srdciach, pretože keď prídu chvíle únavy a skľúčenosti – čomu nedokážeme zabrániť – a možno príde aj pokušenie prestať kráčať alebo uzavrieť sa do seba, vtedy si spomienkou oživíte skúsenosti a milosť týchto dní,“ dodal v nasledujúcom príhovore pred modlitbou Anjel Pána.
„Ste znamením pokoja pre svet, svedectvom toho, ako môžu spájať a nie rozdeľovať rôzne národnosti, jazyky, príbehy. Ste nádejou iného sveta. Ďakujem vám za to. Napredujte!“ uzavrel pápež František.
Svätej omše, ktorú koncelebrovalo 700 biskupov a 10-tisíc kňazov, sa zúčastnilo 1,5 milióna mladých.
Svätý Otec popoludní ešte absolvoval stretnutie s dobrovoľníkmi a večer odletel späť do Ríma.
Foto: Postoj/Juraj Brezáni
Na nedeľnej omši bolo približne desaťtisíc kňazov. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Kórejská mládež a biskupi sa tešia po oznámení miesta nasledujúcich SDM. Foto: TASR/AP/Francisco Seco

Mladí dobrovoľníci sa tešia zo stretnutia s pápežom Františkom. Foto: TASR/AP/Armando Franca
Slovenský verbista Radoslav Kottra, pôsobiaci na Kube, bol už na štvrtých SDM. „To, čo som tu načerpal a zažil, sa budem snažiť predať mladým na Kube,“ povedal pre Svet kresťanstva.
V sobotu dopoludnia pápež František zavítal na mariánske pútnické miesto vo Fatime, kde sa v Kaplnke zjavení pomodlil ruženec so zhromaždeným 200-tisícovým davom veriacich.
Jednotlivé desiatky sa predmodlievali mladí so zdravotnými znevýhodneniami a väzni.
„Pripájame sa k modlitbe Vašej Svätosti za mier, s ktorou sa táto svätyňa hlboko stotožňuje. Myslíme pritom najmä na vojnu na Ukrajine a mnohé ďalšie ohniská konfliktov vo svete, ktoré dramaticky postihli životy a budúcnosť najmä detí a mladých ľudí,“ povedal v úvodnom pozdrave biskup diecézy Leiria-Fatima José Ornelas Carvalho, ktorý je zároveň predsedom Portugalskej biskupskej konferencie.
Pápež František vo svojom príhovore zdôraznil, že Panna Mária nikdy nestojí na mieste. „Panna Mária beží, vždy keď je nejaký problém, vždy keď ju vzývame, ona neotáľa, prichádza, ponáhľa sa,“ zdôraznil Svätý Otec, ktorý sa neskôr podvečer súkromne stretol s členmi Spoločnosti Ježišovej.

Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Mladí pútnici idú kolenačky vo Fatime. Foto: TASR/AP/Francisco Seco
Následne sa presunul do Parku Tejo, kde sa zúčastnil modlitbovej vigílie, na ktorú zavítalo približne 1,5 milióna pútnikov. Číslo uviedol Vatikán s odvolaním sa na portugalských predstaviteľov.
Organizátori pritom podľa informácií agentúry AFP odhadovali, že na vigílii sa zúčastní milión ľudí.
Prvá časť večera patrila rôznym vystúpeniam, druhá časť bola venovaná adorácii Najsvätejšej sviatosti, pričom zaznel aj príhovor pápeža Františka. Pri svojich úvahách vychádzal z motta SDM: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa.“
Pápež prítomným pútnikom pripomenul, že „Mária robí niečo, čo sa od nej nežiadalo, niečo, čo naozaj nemusela robiť“.
„Prečo?“ pýtal sa pápež a odpovedal biblickým citátom: „Pretože milovala a kto miluje, ten letí, beží a teší sa.“ Svätý Otec následne mladých povzbudil, aby sa nebáli plniť svoje poslanie – prinášať radosť z evanjelia všetkým vo svojom okolí.
Dodal, že mladí by nemali zabúdať ani na tých, ktorí boli alebo sú pre nich príkladom, „lúčom svetla pre náš život: rodičia, starí rodičia, priatelia, kňazi, rehoľníci a rehoľníčky, katechéti, animátori a učitelia. Sú to korene našej radosti“.

Pápež František počas večernej vigílie. Foto: TASR/AP/Armando Franca

Rozradostnení mladí Portugalci. Foto: TASR/AP/Armando Franca

V Parku tejo nechýbali ani slovenskí pútnici. Foto: Postoj/Juraj Brezáni
Pápež pokračoval, že na to, aby človek mohol ponúknuť radosť druhým, musí sa najprv on sám naučiť byť radostný. Priznal, že byť zdrojom radosti pre druhých môže byť únavné a ťažké. Dodal, že „aj keď padneme, dôležité je vstať a skúsiť to znova“.
Mladým tiež pripomenul ich povinnosť pomáhať si navzájom. „Jediný čas, keď sa na niekoho musíte pozerať zhora, je vtedy, keď mu musíte podať ruku, aby ste ho zdvihli,“ vyhlásil pápež a dodal: „V živote nie je nič zadarmo, za všetko treba zaplatiť. Len jedna vec je zadarmo: Ježišova láska.“
Vrcholom piatkového programu SDM v Lisabone bola krížová cesta v Parku Eduarda VII. Pápeža tam očakávalo vyše 800-tisíc mladých.
Na úvod krížovej cesty, ktorá bola plná vizuálnych efektov, hudby, spevu, tanca a svedectiev, Svätý Otec odložil pripravený príhovor a spontánne prehovoril k mladým. „Ježiš kráča ku krížu, zomiera na kríži, aby sa naša duša mohla usmievať,“ uviedol pápež František.
Medzi účinkujúcimi umelcami počas krížovej cesty bolo aj päť dievčat zo Slovenska. Medzi nimi vystúpi aj 18-ročná Lea Ocilková, ktorá je v Portugalsku už niekoľko týždňov.
Pred začatím SDM poskytla rozhovor Svetu kresťanstva, v ktorom hovorí o tom, ako jej Boh touto skúsenosťou plní sny, ale aj o tom, aké to je trénovať tanečné kroky osem hodín denne napriek tomu, že je skôr speváčka než tanečníčka.

Mladí na krížovej ceste. Foto: TASR/AP
V piatok ráno Svätý Otec prišiel do lisabonskej Záhrady Vasca da Gama, kde vyslúžil sviatosť zmierenia trom mladým. Na ploche parku je umiestnených 150 spovedníc, ktoré vyrobili mladí väzni a ktoré sú postavené z recyklovaných a recyklovateľných materiálov.
Ešte pred odchodom z nunciatúry krátko prijal dve ženy: 106-ročnú pani Máriu Conceição Brito Mendonçaovú, ktorá sa narodila v deň fatimských zjavení 13. mája 1917, i mladú Ednu Pinu Lopes Rodriguesovú, ktorá trpí vážnou chorobou. Svätý Otec jej minulý rok v júni zaslal krátke posolstvo s povzbudením.
Potom sa František presunul na stretnutie so zástupcami charitných centier a centier pomoci vo farskom stredisku Centro Paroquial de Serafina. Funguje tam domov pre opustené a núdzne deti a združenie podporujúce rodiny onkologicky chorých detí, ako aj sociálne centrum s mottom „Miluj Boha v chudobných“.

Pápež spovedá v Parku Vasca da Gama. Foto: Flickr/Joao Lopes Cardoso/JMJ Lisboa 2023

Pápež odchádza zo spovednice. Foto: TASR/AP
Pápež si vypočul svedectvá, ktoré okrem iného hovorili, že skutky milosrdenstva vznikli ako odpoveď na konkrétne potreby. Domov pre deti, ktorý prevádzkuje združenie Ajuda de Berç, vznikol pred 25 rokmi na vlne pro-life aktivít po referende o legalizácii interrupcií. Za tento čas sa podarilo zachrániť 452 detí, ktoré dostali možnosť dôstojne žiť. V súčasnosti v centre trvalo žije 40 detí vo veku od niekoľkých mesiacov do 13 rokov.
Svätý Otec vo svojom príhovore reagoval na slová predstaviteľov troch centier. Vyzdvihol rozmer spolupráce a spoločenstva v pomoci druhým a zdôraznil: „Nesmieme sa nechať ‚definovať‘ chorobou či problémami, pretože my nie sme choroba, nie sme ani problém: každý z nás je dar, jedinečný dar vo svojich hraniciach, vzácny a posvätný dar pre Boha, pre kresťanské spoločenstvo a pre ľudské spoločenstvo. A tak, takí, akí sme, obohacujme celok a nechajme sa obohatiť celkom!“
Neskôr pápež zasadol k spoločnému stolu, pri ktorom sa v priestoroch apoštolskej nunciatúry naobedoval s niekoľkými mladými. Ešte predtým neoficiálne prijal niekoľko delegácií, vrátane zástupcov svetových náboženstiev a kresťanských cirkví.
Pápež František vo štvrtok večer zavítal do Parku Eduarda VII. v Lisabone, kde sa prvýkrát stretol s účastníkmi Svetových dní mládeže. „Cirkev je miestom pre každého.... Pre všetkých!“ zopakoval niekoľkokrát pol miliónu mladých ľudí, ktorí ho v parku čakali.
Podľa Vatican News pápež vyzeral omladený a povzbudený nadšením dievčat a chlapcov, ktorí spolu so svojimi pastiermi a vychovávateľmi prišli do Portugalska z celého sveta.
Svätý Otec zároveň povedal, že „nikto nie je zbytočný, nikto nie je nadbytočný, pre každého je tu miesto. Takí, akí sme, pre každého“.
„Boh nás miluje takých, akí sme, nie takých, akí by sme chceli byť alebo akými by nás chcela mať spoločnosť: miluje nás takých, akí sme. Miluje nás s chybami, ktoré máme, s obmedzeniami, ktoré máme, a s túžbou, ktorú máme, aby sme v živote napredovali. Boh nás volá takýchto: Dôverujte, pretože Boh je otec a je to otec, ktorý nás miluje, otec, ktorý nás má rád,“ povedal polmiliónovému davu mladých rímsky biskup.
Mladých ľudí z celého sveta povzbudil, že v cirkvi je miesto pre každého tak, ako bolo pre mýtnika Zacheja. František poukázal, že obrátenie nebolo podmienkou pre Zacheja, aby bol prijatý a aby mu bolo odpustené. „Práve preto, že sa po prvý raz cítil prijatý, milovaný a cítil, že mu bolo odpustené, bol schopný uvedomiť si svoj hriech a skazenosť. Zážitok Božieho milosrdenstva mu umožnil uvedomiť si, že je úbohým hriešnikom.“

Pápež s mladými v Parku Eduarda VII. Foto: TASR/AP/Armando Franca

Pohľad na zhromaždených mladých. Foto: TASR/AP/Armando Franca

Pápež v Parku Eduarda VII. počas mládežníckeho programu. Foto: TASR/AP/Armando Franca
Išlo o prvé stretnutie pontifika s mladými na tomto priestranstve, počas štvrtka sa stretol aj s univerzitnou mládežou na Portugalskej katolíckej univerzite, ako aj s mladými z organizácie Scholas Occurrentes.
„Majte odvahu nahradiť strach snami: nebuďte správcovia strachu, ale podnikatelia snov!“ vyzval pápež vysokoškolských študentov a povzbudil ich, aby sa nebáli hľadať a riskovať. „Buďte protagonistami ‚novej choreografie‘, ktorá kladie do centra človeka, buďte choreografmi tanca života.“
Pápež František počas svojej apoštolskej cesty v Portugalsku absolvoval aj niekoľko stretnutí mimo programu.
Vo štvrtok ráno prijal na apoštolskej nunciatúre ukrajinských mladých v sprievode poradcu ukrajinskej vlády pre dialóg s náboženskými organizáciami Denysa Koladu. Ako uvádza Svätá stolica, pápež si vypočul príbehy mladých a prejavil im svoju blízkosť.
„Pápež si všetkých vypočul, utrel im slzy, spoločne plakali a modlili sa za mier,“ vysvetľuje gréckokatolícky kňaz Roman Demuš, ktorý mladých sprevádzal na stretnutí s pápežom. Ukrajinskí chlapci a dievčatá dali pápežovi niekoľko symbolických darov: pšenicu, chlieb a vodu s poznámkou, že dnes na Ukrajine možno zomrieť nielen kvôli ruským bombám, ale aj od hladu.

Ďalšie stretnutie sa uskutočnilo takisto vo štvrtok ráno počas omše, ktorú pápež celebroval na nunciatúre. Išlo o štyroch príbuzných 62-ročnej francúzskej katechétky, ktorá prišla do Lisabonu na SDM, a pred niekoľkými dňami zomrela v dôsledku nehody v dome, kde bola ubytovaná.
Pápež František sa dnes pred obedom po návrate na nunciatúru stretol aj so skupinou približne 40 mladých rôznych kresťanských denominácií a rôzneho pôvodu, pútnikov z Turecka, ktoré začiatkom februára tohto roku postihlo zemetrasenie.
Pápež František sa v stredu večer, hneď v prvý deň pobytu v Lisabone, stretol aj s 13 obeťami sexuálneho zneužívania portugalskými kňazmi. V priestoroch apoštolskej nunciatúry ich sprevádzali zástupcovia cirkevných inštitúcií zodpovedných za ochranu maloletých.
Stretnutie, ktoré trvalo takmer hodinu, sa podľa Tlačového strediska Svätej stolice konalo „v atmosfére intenzívneho počúvania“.
O možnom stretnutí s obeťami sa hovorilo už pred príchodom pápeža do Portugalska. Dôvodom boli nedávno zverejnené zistenia nezávislej komisie, podľa ktorej kňazi od roku 1950 zneužili viac ako 4800 detí.
Skupina na podporu obetí sexuálneho zneužívania duchovnými umiestnila v Lisabone tri veľké bilbordy blízko lokalít, kde budú podujatia s účasťou pápeža. Na bilbordoch je text: 4800+ detí zneužitých Katolíckou cirkvou v Portugalsku.
Júlový prieskum Portugalskej katolíckej univerzity v Lisabone ukázal, že 68 percent Portugalcov pokladá povesť cirkvi za zhoršenú a poškodenú.
Téme sa pápež venoval aj počas včerajšej modlitby vešpier s biskupmi, kňazmi a zasvätenými v kláštore hieronymitov. V príhovore uviedol, že niektorí ľudia vnímajú cirkev so sklamaním a s hnevom práve „pre naše zlé svedectvo a škandály, ktoré znetvorili jej tvár a ktoré si vyžadujú pokorné a neustále očisťovanie, počnúc výkrikom bolesti obetí, ktoré treba vždy prijať a vypočuť“.
Pápež František priletel do Lisabonu, kde sa konajú Svetové dni mládeže (SDM), v stredu krátko pred 11. hodinou SEČ.
Ide o 42. zahraničnú cestu pápeža Františka, ktorý za desať rokov pontifikátu navštívil už 60 krajín. Portugalsko navštívil aj v roku 2017 pri príležitosti 100. výročia zjavení Panny Márie. Do Fatimy nakrátko zavíta aj počas aktuálnej návštevy, a to v sobotu dopoludnia.

Z rímskeho letiska Fiumicino odletel pápež František v stredu ráno krátko pred ôsmou hodinou. Foto: TASR/AP/Andrew Medichini

Na palube lietadla pápež žartoval, že sa vráti z Lisabonu omladený. Foto: TASR/AP/Guglielmo Mangiapane

Čestná jednotka na letisku v Lisabone zdraví pápeža Františka. Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Ľudia sledujúci príchod pápeža do prezidentského paláca. Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa bozkáva ruku pápeža Františka. Foto: TASR/AP/Armando Franca
Po oficiálnom prijatí na vojenskom letisku Figo Maduro sa František presunul do prezidentského paláca, kde ho prijal prezident republiky Marcelo Rebelo de Sousa. Následne sa pápež prihovoril politickým a spoločenským predstaviteľom a členom diplomatického zboru.
„Dúfam, že Svetové dni mládeže budú pre ,starý kontinent‘ impulzom univerzálnej otvorenosti, ktorá ho omladí. Pretože Európu, skutočnú Európu, svet potrebuje: potrebuje svoju úlohu staviteľa mostov a mierotvorcu vo svojej východnej časti, v Stredomorí, v Afrike a na Blízkom východe,“ povedal pápež František a následne položil opakovanú otázku o smerovaní Európy a Západu.
„Kam smeruješ, Európa a Západ, s vyraďovaním starých ľudí, múrmi s ostnatým drôtom, masakrami na mori a prázdnymi kolískami? Kam smeruješ, ak tvárou v tvár zlu života ponúkaš unáhlené a mylné lieky, ako je ľahký prístup k smrti, riešenie pohodlia, ktoré sa zdá byť sladké, ale v skutočnosti je trpkejšie ako vody mora? A myslím na toľko sofistikovaných zákonov o eutanázii,“ pokračoval pápež František s narážkou na nedávne rozhodnutie portugalského parlamentu, ktorým dekriminalizoval eutanáziu.
„Snívam o Európe, srdci Západu, ktorá využíva svoju vynaliezavosť na to, aby uhasila ohniská vojny a rozsvietila svetlá nádeje; o Európe, ktorá vie znovu objaviť svoju mladistvú dušu, sníva o veľkosti celku a prekračuje potreby bezprostredného života; o Európe, ktorá zahŕňa národy a ľudí s ich kultúrou bez toho, aby sa hnala za teóriami a ideologickou kolonizáciou,“ zdôraznil Svätý Otec.

Pápež počas príhovoru k politickým a spoločenským predstaviteľom. Foto: TASR/AP/Ana Brigida

S biskupmi, kňazmi a zasvätenými sa pápež stretol v kláštore hieronymitov. Foto: TASR/AP/Armando Franca
Po popoludňajšom odpočinku Svätý Otec prijal v priestoroch apoštolskej nunciatúry portugalského premiéra Antónia Costu a predsedu parlamentu Augusta Ernesta dos Santosa Silvu.
Podvečer sa v kláštore hieronymitov (Mosteiro dos Jerónimos) pomodlil vešpery s biskupmi, kňazmi, diakonmi, so zasvätenými osobami, seminaristami a s pastoračnými pracovníkmi. Všetkých vyzval k „spiritualite reštartu“.
„Znovu spustiť siete a objať svet nádejou evanjelia: k tomu sme povolaní! Nie je čas zostať stáť a vzdať sa, zakotviť loďku na brehu alebo sa obzerať späť; nesmieme pred touto dobou utekať, pretože nás desí, a utiekať sa k formám a štýlom minulosti. Nie, toto je čas milosti, ktorý nám Pán dáva, aby sme sa odvážili vyplávať na more evanjelizácie a misie,“ povzbudil portugalský klérus Svätý Otec.
Zároveň ich vyzval, aby z cirkvi nerobili colnicu: „Sem vstupujú spravodliví, tí, ktorí sú dobre situovaní, tí, ktorí sú dobre ženatí, a všetci ostatní vonku. Nie. To nie je to, čím cirkev je. Spravodliví aj hriešnici, dobrí aj zlí, všetci, všetci, všetci. A potom, nech nám Pán pomôže, aby sme to vyriešili. (...) Najprv nech pocítia Ježišovo pozvanie a potom príde pokánie, potom príde Ježišova blízkosť.“
V stredu sa po prvýkrát stretli na prvej slovenskej katechéze aj slovenskí pútnici, ktorí zaplnili Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v centre Lisabonu.
Ako informuje TK KBS, slovenský organizačný tím si pripravil pre mladých program, v rámci ktorého sa predstavili štáty hosťujúce Svetové dni mládeže, prebehla aj diskusia s gréckokatolíckym biskupom Milanom Lachom.

Slováci na katechéze. Foto: TK KBS
Katechéza vyvrcholila spoločnou svätou omšou, ktorú celebroval žilinský biskup a predseda Rady pre mládež a univerzity KBS Tomáš Galis. „Boh nás nestvoril na to, aby sa ho mal kto báť, ale na to, aby ho mal kto milovať,“ povzbudil mladých kazateľ, ktorým bol nitriansky pomocný biskup Peter Beňo. „Buďme kvasom v tomto svete, my buďme kvasom pre Slovensko, drahí priatelia, tam, kde ste, máte veľké možnosti osloviť mladých,“ motivoval mladých vladyka Milan Lach.
Medzi účastníkmi je aj takmer dvetisíc Slovákov, ktorých sprevádzajú spomínaní traja biskupi. Ich dočasným duchovným domovom bude počas týchto dní Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (Igreja do Sagrado Coração de Jesus) v blízkosti Parku Eduarda VII.
SDM sa oficiálne začali v utorok 1. augusta otváracou svätou omšou v Parku Eduarda VII., ktorú slávil lisabonský patriarcha Manuel José Clemente. Na tomto mieste sa vo štvrtok večer uskutoční aj uvítacie stretnutie mladých s pápežom Františkom.
„Keďže veríme, že Ježiš je cestou k Bohu, kráčame s ním, aby sme ho prinášali aj druhým. S tým istým impulzom, ktorý viedol Pannu Máriu, v tom istom Duchu, ktorý nás vedie, vydajme sa na cestu,“ povedal v homílii kardinál Clemente, narážajúc na motto tohtoročných SDM: „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“ (Lk 1,39).

Úvodná svätá omša v Parku Eduarda VII. Foto: TASR/AP/Ana Brigida

Mladí mávajúci vlajkami v Parku Eduarda VII. Foto: TASR/AP/Armando Franca

Pútnici v Lisabone majú možnosť prijať aj sviatosť zmierenia. Foto: TASR/AP/Ana Brigida
SDM v Lisabone, ktoré nasledujú po stretnutí v Paname v roku 2018, sa mali pôvodne konať už minulý rok. Kvôli pandémii však boli presunuté až na rok 2023.
Oficiálne sa na nich zaregistrovalo vyše 330-tisíc mladých z 200 krajín sveta a 20-tisíc dobrovoľníkov. Duchovne im bude asistovať 700 biskupov, 20 kardinálov a množstvo kňazov.
Medzi účastníkmi je aj takmer dvetisíc Slovákov, ktorých sprevádzajú traja biskupi: žilinský diecézny biskup Tomáš Galis, nitriansky pomocný biskup Peter Beňom a pomocný biskup Bratislavskej eparchie Milan Lach.
Ich dočasným duchovným domovom bude počas týchto dní Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (Igreja do Sagrado Coração de Jesus) v blízkosti Parku Eduarda VII.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.