Kardinál Parolin o vojne na Ukrajine
Pápež a Vatikán nikdy nespochybnili otázku hraníc, želáme si rýchly mier

Kardinál Pietro Parolin pred novinármi. Foto: Postoj/Pavol Hudák
Vatikánsky štátny sekretár odpovedal v Šaštíne aj na otázku denníka Postoj o pápežovom mierovom pláne na Ukrajine.
Druhý najvyššie postavený muž Katolíckej cirkvi odmieta, že by pápež František a Vatikán považovali za mierový plán vojny na Ukrajine okamžité ukončenie konfliktu bez ohľadu napríklad na územné otázky.
„Pozícia Svätej stolice v tejto veci je veľmi jednoznačná – čo je rešpekt k medzinárodnému právu a rešpekt k hraniciam, ktoré sú medzinárodne uznané,“ povedal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin na mediálnom brífingu po skončení svätej omše v Šaštíne.
Taliansky kardinál tak reagoval na otázku denníka Postoj, že mnohí ľudia aj na Slovensku sa zaštiťujú pápežom Františkom a jeho mierovým plánom, keď hovoria o vojne na Ukrajine a o tom, že ju treba okamžite ukončiť, a to bez ohľadu napríklad na územné otázky. „Súhlasíte s týmto prístupom? Je to naozaj názor pápeža Františka?“ pýtali sme sa.
„Nie, nikdy som nepočul zo strany pápeža a Svätej stolice, že by poskytli vyjadrenie tohto typu. Iste, pápež je znepokojený pre humanitárnu situáciu, pre množstvo obetí, pre vysídlenie obyvateľstva, ničenie a budúcnosť ľudí,“ hovoril kardinál Parolin.
Podľa jeho slov práve v tomto duchu pápež František aj túži po čo najrýchlejšom ukončení vojny na Ukrajine a „nevstupuje priamo do otázok tohto druhu, do otázok, ktoré by mali byť ponechané potom na potenciálne rokovania, pričom dúfa, že sa k nim čo najskôr dospeje“.
„Zdá sa mi teda, že nie je pravda, čo si myslí mnoho ľudí, a verím, že moje slová to môžu trochu uviesť na správnu mieru. Pápež hovoril o spravodlivom mieri, nie o akomkoľvek mieri. Pretože iba spravodlivý mier môže viesť k stabilnému mieru, ktorý nie je predmetom ďalšieho spochybňovania,“ dodal kardinál štátny sekretár.
V samotnej homílii pred tisíckami veriacich aj mnohými politikmi na národnej púti v Šaštíne spomenul Ukrajinu a vyzval na modlitbu „za rýchle ukončenie tejto ničivej vojny“.
„V mene Svätého Otca Františka i vo svojom mene nesmierne oceňujem prijatie, ktorého sa od Slovenska dostalo desaťtisícom utečencov z Ukrajiny,“ povedal kardinál a dodal, že mnohé slovenské rodiny otvorili svoje domovy, aby prichýlili svojich ukrajinských bratov a sestry v núdzi, a prejavili tak príkladnú solidaritu.

Kardinál Parolin sa pred novinármi vyjadril aj k svojej návšteve Slovenska, ktorá sa koná pred voľbami. Poznamenal, že pri takýchto návštevách je bežné, že ako štátny sekretár sa vždy stretáva so štátnymi autoritami. „Zároveň si uvedomujem, že táto krajina sa nachádza v špecifickej situácii, v tejto súvislosti môžem len zdôrazniť to, čo som spomenul v homílii, že bez ohľadu, v akej sme situácii, treba pozerať v prvom rade na spoločné dobro,“ skonštatoval.
Dodal tiež, že pri národnom dobre treba zohľadňovať dobro celku aj jednotlivca. „Samozrejme, rešpektujúc rozdielnosti, odlišnosti a predovšetkým periférie a tých najnúdznejších,“ uzavrel.
Predseda KBS a košický arcibiskup Bernard Bober v súvislosti s odkazom národnej púte k Sedembolestnej povedal, že „sa testujeme v mnohých veciach a testujeme aj svoju vieru“.
Podľa neho na púť prichádzame predovšetkým preto, aby sme nielen otestovali svoju vieru, ale ju tiež oživili, posilnili a prehĺbili.
„To bol odkaz, myslím, aj nášho kazateľa a nášho hlavného hosťa a pútnika pána kardinála Pietra Parolina. Ja by som rád adresoval všetkým na Slovensku veľký pozdrav z tejto národnej baziliky a z tejto našej púte pri druhom výročí návštevy Svätého Otca Františka, ktorý tu bol pred dvoma rokmi.
Bolo to úžasné vtedy a môžem povedať aj dnes, vo svojej skromnosti a vo svojom odhade, že sme tiež boli nadšení a aspoň tak cítim, že ten entuziazmus, ktorý je potrebný pre život, ľudia mohli nabrať, prípadne aj tí, ktorí nás sledovali v médiách,“ povedal na brífingu po svätej omši novinárom arcibiskup Bober.
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober
Predseda KBS reagoval aj na otázku, či bol pozvaný aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák, ktorý bol na slávnosti prítomný medzi biskupmi.
Arcibiskup Bober odpovedal, že Róbert Bezák „vždy má pozvanie a je na každom jednom z nás, či prijme pozvanie. My sme tu dnes a aj včera v Bratislave boli všetci. Áno, bolo pozvanie, nikdy sme ho neopomenuli a on to využil a bol včera i dnes,“ dodal košický arcibiskup.
Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej odzneli na dnešnej svätej omši v kázni dôležité posolstvá pre Slovensko.
„Posolstvá o jednote, o potrebe prekonávať rozdiely a stavať na spoločnom dobre. Myslím, že sú to veľmi dôležité posolstvá práve v tejto dobe, ktorá je taká napätá a rozhádaná a pripomína nám to, čo si musíme opakovať neustále. Sme jeden národ a spolu s národnostnými menšinami tvoríme jedno spoločenstvo na Slovensku,“ uviedla hlava štátu pred novinármi.
Prekonanie rozdielov a jednota je podľa prezidentky Čaputovej to, čo teraz potrebujeme najviac.
Keďže si v Šaštíne zároveň pripomenuli druhé výročie od návštevy pápeža Františka, pred svätou omšou sa druhý najvyšší muž Katolíckej cirkvi pomodlil so slovenskými biskupmi v šaštínskej bazilike rovnakú modlitbu ako pred dvoma rokmi pápež František.
Pred príchodom do baziliky kardinál Parolin krátko pozdravil väzňov, ktorí prišli na svätú omšu z Bratislavy a sedeli blízko oltára.
Po svätej omši odišiel štátny sekretár Vatikánu do Bratislavy, odkiaľ poletí do Košíc.
Na košickom letisku ho privítajú miestni regionálni predstavitelia. Po oddychu navštívi o piatej podvečer gréckokatolícku Katedrálu narodenia presvätej Bohorodičky, kde ho privíta košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ.
Potom kardinál požehná gréckokatolícke Centrum prijatia a prihovorí sa ukrajinskej komunite na Eparchiálnom úrade v Košiciach.
Piatkový program ukončí kardinál Pietro Parolin návštevou Katedrály sv. Alžbety v Košiciach, kde by sa mal o siedmej večer pomodliť vešpery a predniesť meditáciu.
Dnes treba vedieť
Pápež František sa bude venovať problematike umelej inteligencie. Téma budúcoročného Svetového dňa komunikácie znie Umelá inteligencia a múdrosť srdca: pre plne ľudskú komunikáciu. (vatican news)
Novým predsedom Správy majetku Svätej stolice (APSA) sa stal taliansky salezián Giordano Piccinotti. Vo funkcii šéfa vatikánskej „centrálnej banky“ po piatich rokoch nahradí biskupa Nunzia Galantina. Piccinotti je prvým nebiskupom, ktorý povedie túto inštitúciu. (aci stampa)
Barcelonská Sagrada Família sa blíži k dokončeniu, veže evanjelistov sú hotové
Poslednú, hlavnú vežu by mali dokončiť v roku 2026 – na sté výročie Gaudího smrti.
Pápež František sa 6. novembra v Aule Pavla VI. vo Vatikáne stretne s deťmi z celého sveta. Podujatie s názvom Učme sa od chlapcov a dievčat oznámil po nedeľnej modlitbe Anjel Pána v spoločnosti detí z piatich kontinentov. (vatican news)
Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober zablahoželal víťazovi volieb a „všetkým zástupcom politických strán, ktorí v demokratických voľbách získali dôveru ľudu a budú ho zastupovať v NR SR“. Košický arcibiskup dodal, že v modlitbe vyprosuje a želá „celému Slovensku upokojenie, rozvahu, úspech a všestranný rozvoj obyvateľov našej krásnej vlasti“. (tkkbs)
Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.
V Mexiku sa počas omše prepadla strecha kostola, hlásia deväť mŕtvych
Miestny biskup uviedol, že strecha sa prepadla v momente, keď farníci v kostole v meste Ciudad Madero na východnom pobreží Mexika prijímali Eucharistiu.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež kreoval 21 nových kardinálov, vyzval na synodálnu cirkev.
- Potrestali rehoľníčku, ktorá s Markom Rupnikom zakladala komunitu v Slovinsku.
- Francúzsky kardinál Jean-Pierre Ricard bol Vatikánom natrvalo suspendovaný pre zneužívanie dievčaťa v roku 1987.
- Na modlitbovú vigíliu do Vatikánu prišli tisícky mladých aj pravoslávni patriarchovia.
- Ján Bystriansky a Ján Dubecký vystúpili ako prví katolícki kňazi na Manaslu – ôsmu najvyššiu horu sveta.
Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)