Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. máj 2016

Kresťania bránia kostoly ohrozené výstavbou železnice

Pakistanskí kresťania, ktorí boli pred dvoma mesiacmi terčom teroristického útoku v meste Láhaur, majú ďalší dôvod na znepokojenie. Miestna vláda plánuje cez hlavné mesto provincie Pandžáb vybudovať podzemnú železnicu, pre ktorú chce odstrániť štyri kresťanské kostoly.

Kresťania bránia kostoly ohrozené výstavbou železnice

V hre je jeden anglikánsky a tri presbyteriánske kostoly, informoval portál Vatican Insider. Proti ich zbúraniu sa miestni veriaci búria aj verejne. Na zhromaždení pred sídlom tamojšej samosprávy skandovali heslá ako „Nevzdáme sa svojich posvätných miest!“ či „Chceme naše práva!“. Od úradov žiadajú úpravu projektu tak, aby nezasiahol kostoly. „Sú to pre nás nenahraditeľné miesta,“ povedal katolícky kňaz Inayat Bernard, ktorý je aktívny v miestnom ekumenickom spoločenstve. „Slávime v nich bohoslužby a využívame ich aj pre farské mládežnícke aktivity.“

Prečítajte si aj
Islamisti na veľkonočnú nedeľu zavraždili desiatky kresťanov Zdieľať

Podľa Nasira Saeeda, šéfa organizácie CLAAS-UK, ktorá pomáha prenasledovaným kresťanom v Pakistane, je projekt ďalším úderom pre láhaurských veriacich. „V čase, keď smútia po nedávnom teroristickom útoku a snažia sa vyrovnať s touto traumou, hrozí, že štyri ich kostoly budú zničené,“ poznamenal pre portál Christian Today. Saeed je presvedčený, že plánovaná trasa metra nie je náhodná. „Tieto chrámy boli vybudované ešte pred vznikom Pakistanu vo veľmi výhodných lokalitách, ktoré miestni politici a islamisti kresťanom závidia. Nemôžu zniesť, že vlastnia taký lukratívny majetok. Hľadajú teda akúkoľvek zámienku, aby im pozemky vzali a znevážili ich.“

Pakistanské úrady na protesty reagovali stanoviskom, že kostoly napokon nebudú zničené. Pozemky, ktoré k nim patria, majú byť údajne využité iba na uskladnenie materiálu a zariadení počas výstavby trate. Neskôr majú popod nich viesť schody do podzemnej stanice.

Miestni kresťania sú však naďalej presvedčení, že kostoly sú stále v ohrození. V prípade presbyteriánskeho chrámu má trať metra prechádzať len necelých päť metrov pod ním. „S najväčšou pravdepodobnosťou to tento kostol neprežije,“ vyhlásil Saeed, podľa ktorého nebol vykonaný ani potrebný prieskum terénu. V prípade ďalších kostolov má trať prechádzať cez ich pozemky. „Aj keď možno nebudú priamo zničené, počas bohoslužieb bude neustály hluk zo železnice rušivý,“ dodal Saeed.

Ilustračné foto – TASR/AP

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.