Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Východné cirkvi Svet kresťanstva
30. október 2023

Zo sveta pravoslávia

Krymskú eparchiu povedie Putinov spovedník, Kirill sa tak zbavil svojho súpera

Ruský patriarcha vyzval mníchov, aby sa viac angažovali za vlasť, a srbský patriarcha apeluje na zachovanie identity v Čiernej Hore.

Krymskú eparchiu povedie Putinov spovedník, Kirill sa tak zbavil svojho súpera

Foto: TASR/AP/Yegor Aleyev

Svätý synod Ruskej pravoslávnej cirkvi rozhodol o penzionovaní simferopolského a krymského metropolitu Lazara (Šveca). Na jeho miesto nastúpi pskovský metropolita Tichon (Ševkunov), ktorý je považovaný za blízkeho dôverníka ruského prezidenta Vladimira Putina, čo mu vynieslo prezývku „Putinov spovedník“.

Tichonovým nástupcom v Pskove a zároveň predstaveným viacerých monastierov v regióne sa stane biskup Arsenij (Perevalov), ktorý bol dosiaľ synkelom Novgorodskej eparchie.

Metropolita Tichon je jedným z najvplyvnejších biskupov Ruskej pravoslávnej cirkvi. Vďaka nemu sa Sretenský monastier v Moskve, v ktorom bol igumenom, stal jedným z najdôležitejších duchovných centier Ruskej pravoslávnej cirkvi. Okrem toho je vladyka Tichon autorom bestselleru Nesvätí svätí a šéfredaktorom náboženskej spravodajskej webovej stránky pravoslavie.ru a jej anglickej verzie orthochristian.com.

Metropolita Tichon je zároveň považovaný za ústrednú postavu cirkevného kultúrneho imperializmu, keďže je autorom koncepcie národnej vlasteneckej výstavy Rusko – môj príbeh. Je tiež členom Rady pre kultúru a umenie pri ruskom prezidentovi a Spoločenskej rady pri ruskom ministerstve kultúry, ako aj nositeľom viacerých cirkevných a štátnych ocenení a vyznamenaní.

Ukrajinský religionista Olexandr Sahan komentoval toto preloženie ako šachový ťah ruského patriarchu Kirilla. Vnútením Krymskej metropólie Tichonovi sa patriarcha zbavil svojho „najnebezpečnejšieho súpera“ v Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Tichonov nový post je „katapultovacie sedadlo“. Čím bližšie budú ukrajinské ozbrojené pri Kryme, tým viac problémov bude mať metropolita a bude ich musieť urýchlene riešiť. Podľa Sahana sa však patriarcha Kirill mohol aj prepočítať, pretože „z ‚horúceho miesta‘ sa možno vrátiť aj ako hrdina“.

Metropolita Tichon len stručne komentoval svoje preloženie pre ruskú tlačovú agentúru Tass: rozhodnutie Svätého synodu prijal „s pokorou“ ako „Božiu vôľu“.

Metropolita Klyment (Kušč), hlava Krymskej eparchie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, zdôvodňuje vyslanie Tichona nedôverou Ruskej pravoslávnej cirkvi voči duchovným na Kryme, ktorí boli na svojich postoch už pred začlenením tejto eparchie do Ruskej pravoslávnej cirkvi.

Predpokladá, že Tichon má neželaných „proukrajinských“ kňazov nahradiť kňazmi z Ruska. Týmto spôsobom má Ruská pravoslávna cirkev posilniť postavenie Ruska na polostrove, ktorý Rusko okupuje od roku 2014.

Vladyka Klyment je tiež toho názoru, že preloženie oslabuje Tichona ako konkurenta patriarchu Kirilla. Tichon teraz podlieha trestnému stíhaniu podľa ukrajinského a medzinárodného práva a mohli by byť na neho uvalené sankcie. Toto všetko oslabuje jeho šance v budúcich patriarchálnych voľbách.

Krátko po vyhlásení nezávislosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi od Moskovského patriarchátu tri krymské eparchie v júni 2022 požiadali Svätý synod Ruskej pravoslávnej cirkvi, aby ich eparchie boli podriadené priamo moskovskému patriarchovi a Svätému synodu.

S poukázaním na „praktickú nemožnosť“ týchto eparchií byť v pravidelnom kontakte s Kyjevskou metropóliou moskovský Svätý synod pristúpil na túto žiadosť. Zároveň zlúčil tri eparchie Feodosija, Simferopol a Džankoj do Krymskej metropólie.

Ruský patriarcha vyzval mníchov, aby sa viac angažovali za vlasť

Moskovský patriarcha Kirill vyzval mníchov Ruskej pravoslávnej cirkvi, aby sa v súčasnej situácii neuťahovali do ústrania, ale aby boli aktívni. Stránenie sa politiky je neprípustná výhovorka a pokrytectvo, povedal ďalej Kirill.

Príležitosťou jeho príhovoru k mníchom bol sviatok svätého Sergeja Radonežského, ktorý patriarcha slávil vo Sväto-Trojickom monastieri v meste Sergijev Posad. Tento monastier, jeden z najvýznamnejších v Rusku, v 14. storočí založil Sergej Radonežský a uchováva jeho relikvie. Svätý Sergej je známy aj tým, že udelil požehnanie ruskému kniežaťu Dmitrijovi Donskému k bitke proti Mongolom.

Sergejov príklad má mníchom pripomínať, ako ich predchodcovia chápali svoju službu, povedal patriarcha Kirill vo svojom príhovore. Bojovali za svoju krajinu, za svoj ľud a jednotu, a ak bolo treba, „dokonca strieľali delami“. Aj keď toto, našťastie, nie je potrebné, predsa len je veľmi dôležité usilovať sa o zjednotenie ľudu. Nepostačuje stiahnuť sa do mníšskej cely a modliť sa. Popri modlitbe svätý Sergej „zaujal odvážny občiansky postoj“ a požehnal knieža Dmitrija pre bitku.

Samozrejme, že vašou hlavnou úlohou je modlitba, povedal Kirill, keď sa prihováral mníchom. Musíte sa však „modliť správne“, „úprimne, zo srdca a dať do toho svoju dušu“, a to za vlasť a cirkev.

Inzercia

Podľa patriarchu pri jednote ide o „jednotu v modlitbe“, aby sa „každý z vás modlil za patriarchu, ktorý dnes naozaj potrebuje vaše modlitby, aby sa každý modlil za Rusko, prezidenta a armádu“. Láska k vlasti a ľudu je podľa patriarchu neoddeliteľná od viery a utiahnuť sa do mníšskej cely a modlitby je nemožné. Takíto „pokrytci“ si privodia Božie odsúdenie.

Najdôležitejšie je modliť sa za záchranu Ruska, modlitbou podporovať bojovníkov za slobodu vlasti. Pretože bez „slobodného Ruska nebude existovať ani ruská cirkev“.

Kirill zdôraznil „mimoriadnu zodpovednosť cirkvi za náš ľud a našu krajinu“ a varoval pred fenoménom, že nemocnice navštevujú dobrovoľníci, ale nie mnísi. Podľa patriarchu práve mnísi musia navštevovať zranených a tak to bolo vždy.

V tomto „ťažkom historickom období... všetci musíme byť zmobilizovaní“, od biskupov cez kňazov až po mníchov a mníšky. Každý si musí klásť otázku, čo dnes robí „pre náš ľud, našu vlasť a slobodu našej cirkvi“. A „budeme sledovať, ako budete reagovať na patriarchove slová, či sa mnísi objavia v nemocniciach, pri zranených vojakoch“, dodal Kirill.

Povedal tiež, že v monastieroch „treba poskytovať skutočnú pomoc tým, ktorí trpia“. Na záver vyzval mníchov, aby sa nešetrili, lebo v opačnom prípade stratia svoju vlasť a úctu ľudí.

Srbský patriarcha vyzval na zachovanie identity v Čiernej Hore

Srbský patriarcha Porfirije oslávil desiate výročie posviacky katedrály v čiernohorskom hlavnom meste Podgorica. V katedrále a pred ňou sa zhromaždili desaťtisíce veriacich, aby ho slávnostne prijali.

Samotné oslavy jubilea sa konali 15. októbra, pričom Jeho Svätosť Porfirije okrem katedrály navštívil aj niekoľko ďalších chrámov a cirkevných inštitúcií. Patriarchu a jeho sprievod prijal aj čiernohorský prezident Jakov Milatović.

Patriarcha Porfirije. Foto: TASR/AP

Vo svojej kázni v katedrále v Podgorici patriarcha Porfirije vyzval veriacich, aby si zachovali svoju identitu. Podgorica bola rodiskom Štefana Nemanju, otca svätého Sávu, ktorý bol prvým srbským arcibiskupom. Tu „nám nikto nemusí hovoriť, že kto a čo sme“, tu „lepšie ako kdekoľvek inde vieme, čo je našou vierou, kto sú naši predkovia“.

Ale aj všade inde „dobre vieme, akým jazykom hovoríme a ku ktorému národu patríme“. Je doba ničenia „tradičných, ale objektívnych identít“ a „vnucovania skonštruovaných identít s cieľom manipulácie a nadvlády“, povedal Porfirije. Preto je podľa neho veľmi dôležité zachovať a brániť svoju „náboženskú, osobnú, rodinnú, národnú identitu“, „identitu našich predkov, ale aj našich potomkov“.

Preto je nadšený z masových procesií v Čiernej Hore, kde veriaci „húževnato, múdro a odvážne bránili základné práva Srbskej pravoslávnej cirkvi“. Procesiami prívrženci Srbskej pravoslávnej cirkvi v roku 2020 protestovali proti novému zákonu o náboženstve, lebo sa obávali, že umožní vyvlastňovanie cirkevného majetku.

Ako patriarcha je povinný, ale cíti aj osobnú potrebu podporovať veriacich v Čiernej Hore, keď „hrdo a dôstojne“ svedčia o svojej identite veriacich Srbskej pravoslávnej cirkvi, pretože táto cirkev je uchovávateľkou cti a pamäti ľudu. Len ak si človek uvedomuje a rešpektuje seba samého a skutočne pozná seba samého, môže správne spoznať aj iných a bez predsudkov ich prijať a rešpektovať.

Porfirije vyzval na modlitby aj za „všetky ostatné národy“, najmä za tie, „s ktorými žijeme spoločne“.

Patriarcha tiež pripomenul svoju návštevu v septembri 2021. Vtedy pricestoval na intronizáciu súčasného čiernohorského metropolitu Joanikija (Mićoviča). Proti intronizácii sa konali ostré protesty a výtržnosti. Napriek „malým prekážkam“ sa Srbskej pravoslávnej cirkvi vďaka láske a modlitbám veriacich vtedy podarilo splniť svoju úlohu, povedal teraz Porfirije.

Veľká väčšina čiernohorského obyvateľstva patrí k Srbskej pravoslávnej cirkvi bez ohľadu na to, či sa hlásia k Srbom alebo Čiernohorcom. V roku 1993 sa od Srbskej pravoslávnej cirkvi odštiepila Čiernohorská pravoslávna cirkev, ale zostala elitným projektom s malým počtom stúpencov a rodina autokefálnych pravoslávnych cirkví ju neuznáva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.