Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
30. november 2023, 16:59

Pápežov životopisec Ivereigh

František odmietol, že by bol kardinála Burkea označil za nepriateľa

František odmietol, že by bol kardinála Burkea označil za nepriateľa

Foto: TASR/AP/Gregorio Borgia

Austen Ivereigh tvrdí, že pápež mu potvrdil plán odobrať kardinálovi Raymondovi Burkeovi kardinálsky plat a byt.

Podľa pápežovho životopisca Austena Ivereigha František 20. novembra na stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi dikastérií naozaj oznámil, že má v úmysle zakročiť proti kardinálovi Burkeovi. Svätý Otec údajne túto informáciu nechcel zverejňovať, no tá unikla na verejnosť.

Prvý o tom informoval taliansky katolícky blog La Nuova Bussola Quotidiana. Neskôr túto správu potvrdila agentúra AP na základe rozhovorov s dvoma anonymnými zdrojmi.

Americký denník The Wall Street Journal v stredu napísal, že kardinál Burke nebol informovaný o zámere pápeža.

„Ľudia si môžu vyvodiť vlastné závery o tom, prečo to Svätý Otec povedal Austenovi Ivereighovi a nie dotknutej osobe,“ citoval denník amerického kardinála. Burke novinám zároveň povedal, že aj napriek plánu pápeža ostane žiť v Ríme, aj keď si bude nútený nájsť iné bývanie. „Je mojou povinnosťou ako kardinála zostať v Ríme,“ vyhlásil.

Františkov životopisec Ivereigh, ktorý mal aj poradnú pozíciu na nedávnej synode, tvrdí, že pápež nehovoril o Burkeovi ako o svojom nepriateľovi, tak ako to písali niektoré médiá.

Vo svojom blogu vyjadril Ivereigh pochybnosti o pravdivosti tejto správy. „Vedel som, že tento citát je čistá fikcia. Pápež František by sa nikdy nedopustil osobnej pomsty. Bolo to príhodné v súlade s tradicionalistickým rozprávaním o nemilosrdnom pomstychtivom pápežovi, ktorý bezohľadne a bezdôvodne trestá tých, ktorí s ním nesúhlasia,“ skonštatoval.

Austen Ivereigh uviedol, že napísal pápežovi Františkovi správu, kde ho upozornil na tento citát, a ponúkol mu, že ho uvedie na pravú mieru. Tvrdí, že v utorok večer dostal odpoveď od pápeža. „Nikdy som nepoužil slovo nepriateľ ani zámeno môj. Jednoducho som túto skutočnosť oznámil na stretnutí vedúcich dikastérií bez toho, aby som uviedol konkrétne vysvetlenia,“ takto zverejnil Ivereigh pápežovu odpoveď.

Ivereigh vo svojom texte ironicky poznamenáva, že reakcia väčšiny katolíkov na rozhodnutie pápeža odobrať kardinálovi Burkeovi vatikánske privilégiá neznie, prečo to urobil, ale prečo mu to trvalo tak dlho. „Avšak zatiaľ čo trpezlivosť pápeža osobne je prakticky neobmedzená, je tu bod, v ktorom musí konať v spravodlivosti a pre dobro cirkvi,“ komentuje životopisec.

Inzercia

Ivereigh pripomína, že práve v predvečer veľkého synodálneho stretnutia biskupov i laikov v Ríme sa kardinál Burke zúčastnil na akejsi „antisynode“ s názvom Synodálny babylon.

Konferencia sa konala neďaleko Námestia svätého Petra a americký prelát na nej predniesol ostré výčitky voči Františkovej vízii synodality a jeho reformnému úsiliu. „Za pozornosti sveta mali na zhromaždení za cieľ získať maximálnu publicitu a vyvolať zmätok a pochybnosti v radoch veriacich o najdôležitejšom procese v Katolíckej cirkvi od Druhého vatikánskeho koncilu,“ nazdáva sa autor.

Ivereigh poznamenáva, že kardinál vo svojej prísahe sľubuje poslušnosť svätému Petrovi v osobe najvyššieho veľkňaza: „Ktokoľvek je pápež, má charizmu autority, ktorú Ježiš zveril apoštolovi Petrovi. Nie je to vec osobnej preferencie toho či onoho pápeža. Podkopávať a spochybňovať legitímnosť autority Petrovho úradu tvrdením, že jeho držiteľovi nemožno zveriť tento úrad, ide priamo proti prísahe, ktorú skladajú kardináli.“

Podľa neho ak kardinál dosiahne toto presvedčenie vo svedomí, vyžaduje sa, aby sa vzdal kardinálskeho úradu.

Ivereigh hovorí, že kardinál Burke sa nielenže nevzdal kardinálskej hodnosti, ale naďalej poberal plat približne 5- až 6-tisíc eur mesačne a žil v priestrannom byte s rozlohou 400 štvorcových metrov, za ktorý neplatil nájom, pričom nájom za takýto byt by zodpovedal približne výške kardinálskeho platu. (Priemerný plat v Taliansku je podľa rôznych údajov asi od 2 200 do 2 500 eur, pozn. redakcie.)

Catholic News Agency poukazuje, že Ivereigh bol častým kritikom kardinála Burkea, ktorý verejne vyjadril svoje obavy z ohrozenia cirkevnej náuky synodou o synodalite. V nedávnom príspevku na sociálnej sieti X Ivereigh prirovnal tohto kardinála k arcibiskupovi Marcelovi Lefevbreovi, ktorý založil Kňazský spolok sv. Pia X. Ten je dnes mimo spoločenstva s Katolíckou cirkvou.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.