Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2024, 11:10

Nemecká komisárka žiada odškodné pre obete zneužívania v evanjelickej cirkvi

„Protestantská cirkev dáva ruky preč od riešenia problému sexuálneho zneužívania v cirkevných spoločenstvách a mnoho vecí zostáva pre verejnosť utajených,“ povedala Kerstin Clausová.

Nemecká nezávislá komisárka pre otázku sexuálneho zneužívania detí Kerstin Clausová, ktorú vymenovala spolková vláda, žiada zavedenie povinných pravidiel pre vyplácanie odškodného obetiam sexuálneho zneužívania v evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD). Reaguje tak na nedávnu štúdiu, ktorá odhalila tisícky prípadov zneužívania v cirkvi.

„O tom, či je vôbec možné vykompenzovať zneužívanie, a ak áno, tak ako, môžu rozhodnúť len tí, ktorých sa to týka,“ povedala Clausová. „Myslím si, že je veľmi dobré, že regionálna cirkev v Hesensku stanovila základnú sumu takmer 20-tisíc eur pre zneužívané osoby. Na mnohých miestach je to len necelých 6000 eur,“ uviedla. Dôležité je podľa nej zaviesť záväzok vyplácania odškodného, ktoré musí byť povinné pre všetky regionálne cirkvi.

Minulý týždeň vyšla štúdia o sexuálnom zneužívaní v protestantskej cirkvi, ktorá uvádza najmenej 2225 obetí a 1259 údajných páchateľov od roku 1946. Vedúci štúdie uviedol, že zistený počet je len „špičkou ľadovca“.

Clausová kritizuje zaobchádzanie EKD s poškodenými. „Štúdia ukazuje, že prípady zneužívania v protestantskej cirkvi nie sú ojedinelé. Presne to však poškodeným táto cirkev vždy tvrdila,“ povedala. Taktiež dodala, že je alarmujúce, že cirkev sa stále bráni zriaďovaniu stredísk pre nahlasovanie takýchto prípadov, pretože zodpovední sa údajne cítia byť neustále podozrievaní.

„Protestantská cirkev dáva ruky preč od riešenia problému sexuálneho zneužívania v cirkevných spoločenstvách a mnoho vecí zostáva pre verejnosť utajených,“ povedala Clausová. Odborníci aj poškodení preto vyzývajú protestantskú cirkev, aby zriadila nezávislé ohlasovacie centrá a úrady ombudsmana pre takéto prípady.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pred eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 4 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 6 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.