Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. február 2024, 17:33

Pápež prijme na audiencii nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileia

Pápež prijme na audiencii nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileia

Foto: TASR/AP

Pred svojím zvolením za prezidenta Milei hovoril o Františkovi ako „mizernom ľavičiarovi“ či „zástupcovi zla na zemi“, ktorý „propaguje komunizmus“.

Nový argentínsky prezident Javier Milei bude mať 12. februára súkromnú audienciu u svojho krajana pápeža Františka, informoval Vatikán. Očakáva sa, že Milei počas audiencie zopakuje pozvanie pre Františka na návštevu Argentíny – pápež nebol vo svojej vlasti od zvolenia za hlavu Katolíckej cirkvi v roku 2013.

Pred svojím zvolením za prezidenta Milei hovoril o Františkovi ako „mizernom ľavičiarovi“ či „zástupcovi zla na zemi“, ktorý „propaguje komunizmus“. Kňazi z chudobných štvrtí argentínskej metropoly Buenos Aires, rodného mesta Františka, vlani v septembri organizovali dokonca omšu na obranu pápeža, počas ktorej odsúdili Mileiove verbálne útoky.

Podľa agentúry AFP však všetko nasvedčuje tomu, že medzi dvojicou Argentínčanov zavládol zmier. František libertariánskemu prezidentovi Argentíny zatelefonoval, aby mu zablahoželal k jeho zvoleniu, a Milei pozval pápeža na návštevu starej vlasti.

Milei sa okrem audiencie u pápeža zúčastní 11. februára na omši v Bazilike svätého Petra, na ktorej bude Maria Antonia Paz de Figueroa, laická katolíčka z 18. storočia, známa ako Mama Antula, vyhlásená za svätú ako vôbec prvá svätica z Argentíny.

Milei, ktorý sa označuje za „anarchokapitalistu“, bol vychovaný ako katolík. Tvrdí však, že v posledných rokoch sa venoval štúdiu Tóry – základného dokumentu judaizmu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 4 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.