Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. február 2024, 08:13

Vodcu náboženského kultu v Keni súdia za 191 vrážd

Samozvaný pastor a bývalý taxikár Paul Nthenge Mackenzie a 29 ďalších obžalovaných vyhlásilo pred súdom, že sa necítia vinní.

V Keni sa v utorok začal súdny proces s vodcom náboženskej sekty pre vraždy takmer 200 ľudí a s niekoľkými desiatkami ďalších osôb podozrivých zo spolupáchateľstva. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Samozvaný pastor Paul Nthenge Mackenzie a 29 ďalších obžalovaných vyhlásilo pred súdom, že sa necítia vinní za vraždy 191 ľudí. V prípade figuruje aj 31. osoba, jej mentálny stav však bráni súdnemu stíhaniu. Vyplýva to zo súdnych dokumentov, do ktorých nahliadla agentúra AFP.

Samozvaný kazateľ a bývalý taxikár svojich nasledovníkov vyzýval, aby držali hladovku, aby sa po smrti mohli "stretnúť s Ježišom".

Policajti ho zadržali vlani v apríli, keď v lese Shakahola neďaleko pobrežia Indického oceánu objavili 429 tiel mŕtvych ľudí. Podľa hlavného vládneho patológa bol hlavnou príčinou ich smrti hlad, ale niektoré z nich vrátane detí boli uškrtené, zbité alebo udusené.

V Keni sa následne rozpútala verejná diskusia, ako sa Mackenziemu, otcovi siedmich detí, podarilo vyhýbať vyšetrovaniu, hoci v minulosti patril k extrémistom a mal niekoľko súdnych sporov.

Tamojší prezident William Ruto v súvislosti s kauzou zriadil vyšetrovaciu komisiu. Vytvoril aj pracovnú skupinu pre zmenu predpisov o činnosti náboženských organizácií v krajine.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 2 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 4 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.