Desiatky tisíc Rusov si uctili posledného zavraždeného cára Mikuláša II.

Desiatky tisíc Rusov si uctili posledného zavraždeného cára Mikuláša II.

Pútnici na procesii na uctenie si pamiatky posledného ruského cára Mikuláša II., 17. júl 2017. Foto: ekaterinburg-eparhia.ru

Niekoľko desiatok tisíc Rusov si počas pochodu v nedeľu 16. júla uctilo pamiatku Mikuláša II., posledného ruského cára, ktorého počas revolúcie spolu s rodinou zavraždili boľševici.

Procesia sa konala v Jekaterinburgu, ruskom meste nachádzajúcom sa v uralskej oblasti, kde bol Mikuláš II. po svojom zosadení internovaný a kde ho v noci na 17. júla 1918 zavraždili boľševické jednotky v obave, aby ho neoslobodili postupujúce Československé légie. Tie dorazili do mesta až o niekoľko dní neskôr a obsadili ho.

Pochod sprevádzaný modlitbami sa začal na miestach tzv. Ipaťjevovho domu, kde došlo k vražde. Dom bol v roku 1977 na rozkaz komunistického politbyra zvrhnutý. Po páde komunizmu na jeho mieste ruská pravoslávna cirkev postavila tzv. Chrám na krvi na počesť všetkých svätých ruskej krajiny a v roku 2000 romanovovskú rodinu vyhlásila za svätú.

V Chráme na krvi začala v nedeľu večer liturgia za účasti tisícov veriacich a najvyšších predstaviteľov ruskej pravoslávnej cirkvi. Samotná procesia sa začala približne o tretej hodine ráno. Skončila sa po asi štyroch hodinách na 20 km vzdialenom mieste, kde boli pôvodne uložené telá Romanovovcov a kde sa dnes nachádza kláštor. V čele pochodu šli viacerí predstavitelia ruskej pravoslávnej cirkvi a okrem iných aj bývalá krymská generálna prokurátorka Natalia Poklonská, o ktorej sa občas hovorí ako o možnej kandidátke na ruskú prezidentku. Účastníci pochodu niesli vyobrazené podobizne cárskej rodiny, ikony, kríže, viacerí mali na sebe aj odevy pripomínajúce dobu posledných rokov romanovovskej monarchie.

Zábery z procesie, foto: ekaterinburg-eparhia.ru.

Videozáznamy z procesie v Jekaterinburgu, 16. – 17. júl 2017.

Podľa informácií diecézy v Jekaterinburgu sa na procesii zúčastnilo viac ako 60-tisíc ľudí. Podobne to bolo aj minulý rok.

Rusko si v súčasnosti pripomína sté výročie revolúcie a v spoločnosti sa vedie veľká diskusia o jej interpretácii. Jedna strana spoločnosti sa zastáva úlohy bielogvardejcov a monarchistov, iná červenej boľševickej línie, ktorá si uzurpovala moc v októbri roku 1917, po krvavej občianskej vojne nakoniec zvíťazila a vládla nasledujúcich 70 rokov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo