Odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka už prekročilo hranice Slovenska. O prípad sa zaujímajú významné zahraničné médiá. Najnovšie sa k nemu vyjadril známy americký vatikanista John Allen, Jr.
V článku na blogu All things catholic, ktorý patrí pod významný portál National Catholic Reporter, vatikanista Allen zhŕňa základné informácie o prípade. Značnú pozornosť venuje aj Bezákovmu predchodcovi Jánovi Sokolovi. Charakterizuje ho ako „silného, no kontroverzného lídra“ a „energického obrancu Jozefa Tisa“.
Autor článku pripomína jednu z možných verzií náhleho Bezákovho odvolania - Sokolovu snahu „podraziť svojho nástupcu“ tým, že „získal pomoc svojich priateľov vo vatikánskej Kongregácii pre biskupov“. Napriek tomu, že rešpektovaný vatikanista disponuje vplyvnými kontaktmi vo Vatikáne, na čo neraz vo svojich článkoch upozornil, v tomto prípade priznáva, že netuší, „nakoľko odôvodnené môžu byť tieto obvinenia, hoci niektorí starší cirkevní pozorovatelia sa domnievajú, že ich treba brať vážne“.
V súvislosti so vzniknutou situáciou pripomína nedávne najatie amerického reportéra Grega J. Burkea za komunikačného poradcu vatikánskeho Štátneho sekretariátu, pre ktorého sa kauza Bezák stáva veľkou výzvou hneď na začiatku kariéry. „Momentálne Bezákov príbeh nevyvoláva zvýšenú pozornosť mimo Slovenska, zväčša preto, lebo nie je možné potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenia vznesené jeho (Sokolovými, pozn.) spojencami. Burke a ostatní vyšší vatikánski predstavitelia budú nabádaní dostať sa rýchlo na koreň veci a – prinajmenšom – poskytnúť presvedčivé vysvetlenie Bezákovho odvolania. Inak sa budú dohady ľahko množiť.“
Marián Sekerák
Foto: wikipedia.org