Sixtínsku kaplnku už zdobí komín. Preveria ho žltým dymom

Po úprave podlahy a namontovaní dvoch piecok bol na strechu Sixtínskej kaplnky umiestnený komín. Fungovanie jediného komunikačného systému medzi kardinálmi v konkláve a okolitým svetom preveria žltým dymom.

Štyri dni potrebovali zamestnanci Vatikánu, aby pripravili najslávnejšiu kaplnku na voľbu nového pápeža. Úpravy prebiehajúce od utorkového popoludnia korunovali v sobotu pred obedom traja vatikánski hasiči, ktorí na streche kaplnky nainštalovali komín. Na celý personál sa vzťahuje prísaha o mlčaní.

Hneď v utorok robotníci začali montovať novú podlahu, ktorá má chrániť vzácne mozaiky a uľahčiť pohyb kardinálov. Postavili aj lešenie pre vytiahnutie komínovej rúry až k streche. Na podlahu umiestnili 115 sedadiel z čerešňového dreva, pričom každý z kardinálov – voliteľov má na svojom mieste vyryté meno. Dvanásť drevených stolov je pokrytých červeným a béžovým plátnom.

Dve liatinové piecky na vytváranie dymu, ktorý oznámi úspešnosť alebo neúspešnosť voľby, boli ku komínovej rúre pripevnené v piatok. Prvá pochádza z roku 1938 a svetu už oznámila zvolenie šiestich pápežov – od Pia XII. v roku 1939 po Benedikta XVI. v roku 2005. Na jej veku sú vyryté roky a mesiace týchto konkláve. Piecka vysoká približne jeden meter má priemer asi 45 centimetrov. Za spodnými dvierkami sa vytvára oheň, pričom pomocou chlopne je možné ťah manuálne regulovať. Do hornej časti sa hádžu volebné lístky a poznámky kardinálov.

Druhá piecka bola prvýkrát použitá pri konkláve v roku 2005. Obsahuje dva druhy chemických prípravkov, ktoré po elektronickej aktivácii produkujú čierny alebo biely dym. Obe piecky sú prepojené do jednej komínovej rúry. „Nainštalovaný komín bude podrobený niekoľkým skúškam. S použitím žltého dymu, teda ani bieleho, ani čierneho, aby nezmiatol návštevníkov na Námestí sv. Petra,“ píše sa v správe Tlačového strediska Svätej stolice.

Podľa hovorcu Federica Lombardiho by sa pozornosť verejnosti mala na komín upierať okolo 12.00 a 19.00 po dvojici dopoludňajších a popoludňajších hlasovaní. Ak by bol pápež zvolený v prvom hlasovaní, dym vyrazí ešte o hodinu skôr. V prípade úspešnej voľby začnú zvoniť aj zvony na Bazilike sv. Petra, aby nikto neostal na pochybách, že dym je naozaj biely. Jedna z kamier Vatikánskeho televízneho centra bude umiestnená len niekoľko metrov od komína, takže aj tí, ktorí budú voľbu sledovať na televíznych obrazovkách, budú môcť jasne rozoznať farbu dymu. Na otázku novinárov, či by zástupcovia médií nemohli dostať potvrdenie o bielej farbe dymu aj formou SMS alebo e-mailom, Lombardi odpovedal: „Krása toho okamihu spočíva aj v kúsku napätia. O to je to zaujímavejšie.“

Imrich Gazda, Vatikán

Súvisiaci článok: Voľba pápeža začne v utorok. Neskôr ako sa čakalo

Foto: twitter.com/gvecchi

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo