Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. február 2018

Vražda i poškodzovanie krížov: Nemci zrátali útoky na kresťanov

Oficiálna štatistika má vniesť svetlo do témy, ktorá vyvolávala spory aj medzi kresťanmi.
Vražda i poškodzovanie krížov: Nemci zrátali útoky na kresťanov

Silueta dómu v Kolíne nad Rýnom. Ilustračné foto: TASR/AP Photo/dpa/Oliver Berg

Približne stovka trestných činov s protikresťanským motívom bola vlani spáchaná v Nemecku. Nachádzajú sa medzi nimi útoky na majetok (napríklad kríže), asi deväť ublížení na zdraví, jeden prípad podpaľačstva, ale tiež jedna vražda.

Vyplýva to zo zatiaľ neoficiálnej štatistiky Spolkového kriminálneho úradu, ktorú by mal na prelome apríla a mája predstaviť verejnosti nemecký minister vnútra. Predbežné informácie o obsahu správy zverejnil začiatkom mesiaca denník Berliner Morgenpost.

Kto sleduje nemecké spravodajstvo, neujdú mu ani prípady útokov na mešity a synagógy. Podľa novín budú však protikresťansky motivované trestné činy po prvýkrát osobitne vykazované za rok 2017. Výsledné čísla ešte môžu mierne narásť, keďže za záver vlaňajška úradu dobiehajú informácie postupne a niekedy je problém s klasifikáciou motívu.

Vražda konvertitky

Najvážnejším prípadom je vražda, ktorá sa udiala v bavorskom mestečku Prien am Chiemsee. Vlani v apríli tam za bieleho dňa na parkovisku pred predajňou Lidl dopichal 30-ročný odmietnutý uchádzač o azyl z Afganistanu 38-ročnú konvertitku na kresťanstvo pred očami dvoch z jej štyroch detí.

Žena sa na kresťanstvo obrátila ešte v Afganistane pred deviatimi rokmi a v roku 2011 prišla do Nemecka. Bola aktívna v evanjelickej cirkvi.

Jej krajan ju mal zavraždiť kvôli odpadlíctvu a preto, že ho pri skoršej príležitosti tiež prehovárala, aby prestúpil na kresťanstvo. Ako informoval minulý týždeň denník Die Welt, vrah bol medzičasom odsúdený na doživotie.

Nezhody týkajúce sa počtov

Spolkový minister vnútra Thomas de Maizière (CDU) začal tlačiť na vypracovanie štatistiky o protikresťansky motivovaných trestných činoch aj kvôli kontroverzii, ktorá v Nemecku vznikla pred pár rokmi medzi mimovládnou organizáciou Open Doors a niektorými predstaviteľmi veľkých cirkví.

Inzercia

Organizácia, ktorá monitoruje útlak kresťanov vo svete, začala totiž po utečeneckej kríze upozorňovať na prípady šikanovania kresťanských žiadateľov o azyl v nemeckých utečeneckých ubytovniach zo strany ich spolubývajúcich moslimského vierovyznania. Zamestnanci ubytovní, ktorí mali často tiež migračný pôvod, zvykli sťažnosti kresťanov prehliadať.

Podľa Open Doors malo ísť o systémový problém so stovkami prípadov. No aj v kresťanských cirkvách sa našli hlasy, ktoré tvrdili, že problém sa príliš nafukuje.

Pred dvomi rokmi sa na celú vec pozreli reportéri nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung. Snažili sa problém ukázať zo všetkých strán. Výsledný dojem bol, že kresťania sa v utečeneckých ubytovniach skutočne mohli stávať terčom šikanovania. No v niektorých prípadoch vznikali konflikty medzi nimi z úplne prozaických príčin a až dodatočne sa z nich robil medzináboženský problém.

V tomto smere štatistika Spolkového kriminálneho úradu vnáša svetlo do celej záležitosti. Zo spomenutej stovky protikresťansky motivovaných trestných činov sa 14 malo odohrať medzi utečencami. Aj keď treba dodať, že nie všetky prípady ich obete hlásia.  

Štatistické zachytenie protikresťansky motivovaných trestných činov by malo prispieť k lepšiemu cieleniu preventívnych opatrení. A zlepšeniu ochrany osôb i majetku.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame