Stovky kňazov, tisícka obetí. V USA zverejnili správu o zneužívaní v cirkvi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Stovky kňazov, tisícka obetí. V USA zverejnili správu o zneužívaní v cirkvi

Americkí kardináli vo Vatikáne, v strede Donald Wuerl. (Foto: TASR/AP)

Asi dve tretiny z obvinených už nežijú, vo viacerých prípadoch uplynula doba premlčania a voči páchateľom tak nie je možné vzniesť obvinenia.

Má ísť o najrozsiahlejšiu správu o sexuálnom zneužívaní v americkej cirkvi. Tento týždeň ju zverejnila tzv. veľká porota, ktorá osemnásť mesiacov vyšetrovala desaťročia utajované prípady sexuálneho zneužívania detí a ich krytie zo strany cirkevných predstaviteľov v šiestich diecézach štátu Pensylvánia.

Za obdobie sedemdesiatich rokov malo podľa správy viac ako tristo kňazov zneužiť viac než tisíc detí. Podľa jej autorov môže byť prípadov ešte viac, ako sa uvádza v správe, pretože niektoré záznamy sa stratili alebo obete nechceli o zneužití hovoriť.

Nie všetci páchatelia spomínaní v správe sú kňazi. Sú medzi nimi aj diakoni, seminaristi, katechéti alebo iní cirkevní pracovníci.

Vyšetrovatelia vychádzali z množstva archívnych cirkevných dokumentov a vypočúvania svedkov. Prešetrili šesť z celkovo ôsmich diecéz štátu Pensylvánia. Najviac prípadov sa odohralo v Pittsburghskej diecéze.

Podľa generálneho prokurátora Josha Shapira cirkevní predstavitelia dlhodobo tieto skutočnosti utajovali. „Hlavnou snahou nebolo pomôcť obetiam, ale zabrániť škandálu,“ tvrdí Shapiro, ktorý predstavil závery správy na tlačovej konferencii, ktorú priamo na mieste jej konania s plačom sledovali aj niektoré obete zneužitia.

„Predstavitelia cirkvi bežne a cieľavedome označovali zneužívanie za vyvádzanie a zápasenie či neprimerané správanie. Nebola to však ani jedna z týchto vecí. Bolo to pohlavné zneužívanie detí vrátane znásilnenia," povedal Shapiro.

Tvrdí tiež, že nadriadení namiesto nahlásenia presúvali problémových kňazov na iné miesta, posielali za psychológmi pracujúcimi pre cirkev alebo na dovolenku bez toho, aby to vysvetlili farníkom.

Z viac ako troch stoviek kňazov boli podľa veľkej poroty obžalovaní iba dvaja, z toho jeden sa priznal sám. Asi dve tretiny z obvinených už nežijú, vo viacerých prípadoch uplynula doba premlčania a voči páchateľom tak nie je možné vzniesť obvinenia.

Väčšina obetí boli chlapci, páchatelia využívali pri zneužívaní aj alkohol či pornografiu. Miera zneužívania sa stupňovala od neprimeraných dotykov až po znásilnenie. Správa prináša viaceré hrôzostrašné príbehy ľudí, ktorí sa stali obeťami zneužitia zo strany služobníkov cirkvi.

„Sme zahanbení a ľutujeme hriechy našich kňazov a biskupov. Ďakujeme za odvahu tým, ktorí prispeli k vyšetrovaniu a povedali svoje osobné príbehy,“ reaguje na správu vo svojom stanovisku americká biskupská konferencia. „Sme hlboko zarmútení vždy, keď počujeme o prípade zneužitia zo strany duchovného. Komisia pre ochranu detí a mládeže Konferencie biskupov USA bude naďalej ponúkať pomoc pre tých, ktorí boli zneužití. Sme odhodlaní pracovať na tom, aby sa takéto prípady viac nediali.“

Členovia veľkej poroty uvádzajú, že v posledných pätnástich rokoch sa spolupráca s cirkvou v zápase proti zneužívaniu zlepšila. „Obete už nie sú také neviditeľné,“ tvrdia vyšetrovatelia s tým, že zneužívanie v cirkvi však celkom nevymizlo a stále existujú obete, ktoré o svojej traume z minulosti neprehovorili.

„Nikto, kto čítal túto správu, nemohol ostať nedotknutý,“ píše v reakcii pittsburghský biskup David Zubik. „Niet pochýb o tom, že niektorí cítia zradu zo strany cirkvi.“ Novinárom povedal, že niektorí kňazi z diecézy spomenutí v správe sú stále na svojich pozíciách, pretože im zneužívanie nebolo možné dokázať. „Dnes nie je v službe nijaký kňaz či diakon, voči ktorému sa preukázalo tvrdenie o sexuálnom zneužívaní,“ dodal.


Americký kardinál a arcibiskup Washingtonu Donald Wuerl. Foto - Flickr.com/1 Sand Box

Veľká porota vo svojej správe obvinila aj 77-ročného kardinála a súčasného arcibiskupa Washingtonu Donalda Wuerla. Ten mal podľa vyšetrovateľov kryť zneužívanie počas svojho biskupského pôsobenia v Pittsburghu. V správe sa jeho meno spomína viac ako dvestokrát.

Wuerl obvinenia odmieta. Na čele Pittsburghskej diecézy pôsobil v rokoch 1988 až 2006. V tomto čase sa objavilo v diecéze celkovo devätnásť podozrivých alebo obvinených osôb zo zneužívania. Kardinál prepustil zo služby osemnásť z nich. Ďalšie prípady, ktoré sa v súvislosti s Wuerlom v správe spomínajú, sa udiali za jeho predchodcu.

„Aj keď chápem, že táto správa môže kritizovať niektoré moje kroky, myslím, že potvrdzuje, že som konal so starostlivým záujmom o obete a snahou zabrániť ďalším zneužitiam,“ vraví Wuerl. „Dúfam, že spravodlivé zhodnotenie mojej činnosti a môj záväzok k ochrane detí rozptýli akékoľvek pochybnosti.“

Ako píše Catholic News Agency, zdroje blízke kardinálovi tvrdia, že autori správy nerozlišujú medzi preukázanými prípadmi zneužitia a inými obvineniami. Správa podľa nich predpokladá, že akýkoľvek kňaz obvinený zo zneužitia by mal byť natrvalo vylúčený zo služby, či už je obvinenie preukázané alebo nie.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo