Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. august 2018

Čo s kostolmi, ktoré už nespĺňajú svoj účel

Situácia okolo bývalých kostolov je natoľko alarmujúca, že do jej riešenia sa vložil už aj samotný Vatikán.
Čo s kostolmi, ktoré už nespĺňajú svoj účel

Nočný klub v jednom z bývalých kostolov na indonézskom ostrove Bali. Foto – jakarta100bars.com

Kníhkupectvá, múzeá, ale aj telocvične, reštaurácie, mešity, ba dokonca pivovary, diskotéky, bary či nočné kluby.

Toto všetko môžu nájsť návštevníci v priestoroch odsvätených a predaných kostolov vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Švajčiarsku, Spojených štátoch či v Kanade.

„V pivovare Church Brew Works v Pittsburghu, ktorý bol prestavaný z kostola a otvorený v roku 1996, sedia zákazníci v boxoch na bývalých kostolných laviciach. Oceľové a medené sudy sú umiestnené na bývalom oltári,“ opísal jeden z príkladov nového využitia kostola týždenník Trend.

Majiteľ Sean Casey kúpil kostol svätého Jána Krstiteľa, pretože bol lacný a pripomínal mu piváreň, ktorú kedysi navštevoval v Mníchove. Keď sa vedenie Pittsburskej diecézy dozvedelo o zámeroch nového majiteľa, ostro protestovalo. Bol však už neskoro.


Prehliadka niekdajšieho kostola svätého Jána Krstiteľa v Pittsburgu, dnes pivovaru Church Brew Works. 

Prípad z Pittsburghu nie je ani zďaleka ojedinelý. Situácia okolo bývalých kostolov je alarmujúca natoľko, že Vatikán sa rozhodol na jeseň tohto roku zvolať celosvetové sympózium, ktoré sa bude zaoberať primeraným nakladaním s niekdajšími sakrálnymi priestormi.

Organizáciu podujatia s názvom Boh tu už viac nebýva? má na starosti Pápežská rada pre kultúru spolu s Talianskou biskupskou konferenciou a Pápežskou Gregorovou univerzitou v Ríme.

Jedným z cieľov stretnutia, ktoré sa uskutoční 29. a 30. novembra, je ponúknuť biskupom odporúčania, ako pristupovať k nevyužívaným kostolom. Ich odsvätenie a odpredaj do súkromných rúk je väčšinou síce najjednoduchším, ale nie vždy najšťastnejším riešením.

Neúspešnými však bývajú aj pokusy aspoň sčasti uchrániť ducha kostolných priestorov – napríklad ich využitím na prevádzkovanie cirkevného múzea, galérie či koncertnej siene. Náklady na takéto projekty sú vysoké, príjmy nízke a k tomu sa ešte pridáva kritika návštevníkov, ktorým sa nepáči platenie za vstup do cirkevných priestorov.

 

Zdieľať

Múzeum umení a remesiel v Paríži.

Pozitívnym zistením je, že osud bývalých kostolov nie je ľuďom úplne ukradnutý. Kňaz Valerio Pennasso, ktorý v rámci Talianskej biskupskej konferencie vedie úrad pre kultúrne dedičstvo cirkvi, pozná situácie, keď proti komerčnému využívaniu kostolov protestovali aj tí, ktorí ich navštevovali len príležitostne alebo vôbec. Dôvod? Lebo kostoly sú takmer vždy späté s dejinami, spomienkami a identitou miestnych komunít, sú pre obyvateľov miest a obcí referenčným bodom.

„Miesta, kde sa vysluhovali krsty, pohreby a svadby, kde sa spoločenstvo schádzalo pri Eucharistii, sú vnímané ako posvätné aj vtedy, keď sa už na tento účel nevyužívajú,“ domnieva sa aj profesor Ottavio Bucarelli z Pápežskej Gregorovej univerzity.

Dôkazom, že ide o pálčivý problém, je aj záujem o pripravované podujatie. „Registrujeme mimoriadny záujem zo strany biskupských konferencií z celého sveta,“ vyhlásil predseda Pápežskej rady pre kultúry Gianfranco Ravasi. Podujatie zaujalo dokonca aj akademické inštitúcie či UNESCO.

Zdieľať

Kníhkupectvo v bývalom dominikánskom kostole v holandskom Zwolle.

Organizátori sa pokúsili vzbudiť záujem o bývalé kostoly aj medzi obyčajnými ľuďmi. Vyzvali ich, aby na sociálnu sieť Instagram pridávali fotografie dokumentujúce využitie niekdajších sakrálnych priestorov a označovali ich hashtagom #nolongerchurches („už nie viac kostoly“). Výber fotografií bude prezentovaný priamo počas jesenného sympózia.

Dôkazom, že táto výzva sa medzi používateľmi sociálnych sietí ujala, sú aj fotografie v tomto článku.  

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.