Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. august 2018

Arcibiskup tvrdí, že pápež vedel o kauze McCarrick. František odmieta reagovať

Nepoviem o tom ani slovo, reagoval pápež, keď sa ho novinári pýtali na list bývalého vatikánskeho veľvyslanca.
Arcibiskup tvrdí, že pápež vedel o kauze McCarrick. František odmieta reagovať

Foto: TASR/AP

Bývalý veľvyslanec Vatikánu v USA Carlo Maria Viganó v 11-stranovom vyhlásení obviňuje vedenie Rímskej kúrie, že v prvých rokoch 21. storočia vedelo o nevhodnom správaní bývalého arcibiskupa Washingtonu Theodora McCarricka, a napriek tomu bol vymenovaný za kardinála. 

List arcibiskupa Vigana v nedeľu zverejnili portály Catholic Register a LifeSiteNews. 

List bol publikovaný v čase, keď bol pápež František, ktorého sa kauza tiež týka, na návšteve v Írsku, uviedla agentúra AP. 

77-ročný Viganó pápeža vo svojom liste vyzýva, aby v dôsledku McCarrickovej kauzy odstúpil. Viganó totiž podľa televízie CBS tvrdí, že pápeža v roku 2013 informoval o podozreniach týkajúcich sa pohlavného zneužívania vznesených voči prominentnému kňazovi v USA, ale František v tejto veci nepodnikol nijaké kroky.

Agentúra AP poznamenala, že Vatikán bezprostredne nekomentoval ani nepotvrdil autentickosť Viganovho listu.

Viganó v ňom obviňuje bývalých štátnych sekretárov pôsobiacich počas pontifikátov Jána Pavla II. a Benedikta XVI., že roky ignorovali podrobné svedectvá o McCarrickom správaní a životnom štýle. Viganó tiež pripomína, že Benedikt XVI. v roku 2009 alebo 2010 McCarricka potrestal, ale pápež František ho rehabilitoval.

V júli tohto roku však pápež prijal McCarrickovu rezignáciu a nariadil mu „žiť v modlitbe a pokání“. Emeritný washingtonský arcibiskup takisto dostal zákaz akéhokoľvek verejného vystupovania a  musí zostať v dome, ktorý mu cirkev určila.

K tomuto kroku pápež pristúpil po tom, ako americké cirkevné vyšetrovacie inštitúcie dospeli k záveru, že obvinenie, že McCarrick zneužíval mladistvého, je založené na dôveryhodných informáciách.

Inzercia

Zatiaľ nie je známe, kedy sa začne cirkevný súd s bývalým kardinálom.Osemdesiatosemročný McCarrick bol predtým jedným z najvyššie postavených predstaviteľov katolíckej cirkvi v USA.

McCarricka 20. júna uvoľnili z kňazských funkcií v dôsledku vyšetrovania súvisiaceho s obťažovaním chlapca v New Yorku spred 40 rokov. Obeť mala vtedy 11 rokov a tvrdí, že zneužívanie pokračovalo aj počas nasledujúcich dvoch desaťročí. McCarrick to však poprel. 

Medzi chlapcami, ktorých údajne zneužíval, je aj dieťa, ktoré pokrstil ako prvé po svojej kňazskej vysviacke. McCarrick je obvinený aj zo sexuálneho obťažovania ďalších chlapcov a seminaristov.

Nepoviem ani slovo, reaguje pápež

František dostal počas letu z víkendovej návštevy Írska späť do Ríma v nedeľu večer otázku, či sú pravdivé Viganove tvrdenia o tom, že s ním ešte v roku 2013 hovoril o McCarrickovi.

Novinári sa ho pýtali aj na tvrdenie, že McCarrick bol už v tom čase potrestaný, no František ho rehabilitoval.

Pápež počas tlačovej konferencie v lietadle povedal, že vyhlásenie Vigana "hovorí za seba" a že on ho nebude komentovať.

Dodal, že Viganov dokument čítal a dôveruje novinárom, pokiaľ ide o ich úsudok. "Nepoviem o tom ani slovo," zdôraznil. "Keď uplynie nejaký čas a vytvoríte si úsudok, možno sa vyjadrím."

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.