Slávnosť blahorečenia svojej rovesníčky pripravujú stovky mladých dobrovoľníkov

Slávnosť blahorečenia svojej rovesníčky pripravujú stovky mladých dobrovoľníkov

Mladá dobrovoľníčka s odznakom Anny Kolesárovej.

Niekoľko dní pred udalosťou blahorečenia sa Pastoračné centrum Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, tzv. Domček, zaplnilo mladými. Pomáhajú s prípravami, ktoré vyvrcholia 1. septembra 2018 blahorečením len 16-ročného dievčaťa.

Na Slovensku budeme mať čoskoro prvú blahoslavenú laičku, ktorá zomrela, aby si zachovala nevinnosť. „Mať blahoslavenú kresťanku, dokonca laičku, je veľkým darom pre mládež. Je to krásna zelená pre rozlet mladosti na Slovensku,“ hovorí kňaz Pavol Hudák, podľa ktorého treba mladým k tejto udalosti blahoželať.

„Ja som mal iba milosť spoznať pred dvadsiatimi rokmi príbeh Anky, ale mladí sa toho chytili. Je to ich dielo a ja ďakujem všetkým za podporu, pomoc pri výstavbe centra a organizovanie pútí. Za všetko, čo prispelo k spoločnému dobru,“ hovorí otec Pavol, ktorý je rektorom Pastoračného centra Anky Kolesárovej.

Pomáha vyše 600 dobrovoľníkov

O tom, že je to naozaj dielo mladých, svedčí aj počet dobrovoľníkov, ktorí sú zapojení do príprav blahorečenia. Približne 600 dobrovoľníkov je rozdelených do niekoľkých tímov: usporiadatelia, pomoc pri zbierke počas slávnosti blahorečenia, pomoc pri rozdávaní svätého prijímania, liturgický tím.

Tím usporiadateľov má navyše svoje podskupiny a okrem toho dobrovoľníci pomáhajú všade tam, kde je to momentálne potrebné.

„Chcela som priložiť ruku k dielu, byť súčasťou blahorečenia aj inak ako účastník,“ hovorí 16-ročná Monika. Do Domčeka prišla pomôcť vyrábať ružence, odznaky a magnetky s logom Anky Kolesárovej.

„Nielenže tu vždy nájdem úžasných priateľov, ale aj duchovne načerpám. S Ankou žijem už niekoľko rokov, keďže som tiež rodáčka z Vysokej nad Uhom,“ priznáva 15-ročná Tamara, pre ktorú je Anka veľkým vzorom.


Skupina dobrovoľníkov, ktorá sa na slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej pripravuje vo Vysokej nad Uhom.

Do Domčeka prichádzajú nielen mladí. „Vďaka Anke som si vyprosila záchranu môjho manželstva, ktoré bolo v troskách,“ svedčí Katka, ktorá prišla počas letných prázdnin do Vysokej nad Uhom aj so svojou dcérou.

„Rodičia majú nádej, že v tejto dobe krízy morálnych hodnôt a krízy rodiny im Anka pomôže ochrániť deti a vnúčatá. Jej príbeh oslovil nielen mládež, ale aj manželov, ktorí tiež potrebujú žiť manželskú čistotu, vzájomnú úctu, vernosť a dôveru,“ vysvetľuje otec Pavol.

Od pozemskej k nebeskej rodine

Súčasťou každej púte či duchovnej obnovy vo Vysokej nad Uhom je putovanie k hrobu Anky Kolesárovej. Na jej pamätníku sú vyryté slová „Radšej smrť ako hriech“. Devätnásťročná dobrovoľníčka Natália sa pri týchto slovách zamýšľa, že „Ankina láska k Bohu bola natoľko silná, že stálo za to aj zomrieť. Nemala čo stratiť“.

Od Anky sa môžeme každý deň učiť zomierať pre také hodnoty, ktoré dávajú ľudskému životu zmysel, vysvetľuje otec Pavol a dodáva: „Keď vyslovím pri hrobe tieto slová, nastane ticho. Mladí si uvedomujú, že Anka naozaj zomrela, aby si zachovala čistotu. Najmä dievčatá sa vtedy zamyslia, že sa to aj v dnešnej dobe môže stať ktorejkoľvek z nich. Chlapci si pri tomto odkaze uvedomujú, že dievčatá sú zraniteľné a nechcú im ublížiť, ale, naopak, chrániť ich.“


Dobrovoľníci vyrábajú ružence, odznaky a magnetky s logom Anny Kolesárovej.

Zo životopisu Anky Kolesárovej je známe, že sa stihla pred smrťou rozlúčiť so svojím otcom slovami „Apočko, zbohom“ a potom zvolala: „Ježiš, Mária, Jozef!“

„Rozlúčila sa s pozemskou rodinou a hneď volala po nebeskej Svätej rodine. Akoby na nich volala: Odchádzam, prijmite ma. Každý človek je stvorený do pozemskej rodiny, ale zároveň je pozvaný k večnosti, k Svätej rodine. To je práve tá obeta pre vyššie hodnoty, ktorú si vybrala Anka. Vedieť, že sme stvorení pre večnosť, nielen pre pozemský život,“ hovorí otec Pavol.

Byť veriacim nie je hanba

Keď si obľúbime nejakého svätca alebo blahoslaveného, zvyčajne sa s tým spája osobný príbeh. Prečo majú mladí radi Anku? „Je pre mňa príkladom svätosti v skrytosti a pevnosti charakteru. Obdivujem na nej, že mala v hlavných životných otázkach jasno. A vďaka tomu, že bola blízko Ježišovi, mohla stáť pevne za svojimi hodnotami,“ hovorí 24-ročná Veronika.

„Príbeh Anky dokázal pritiahnuť a povzbudiť množstvo ľudí, vytvárajú sa tu silné vzťahy. Anka spája ľudí,“ myslí si 20-ročný Jakub.

„Pre mladých je Anka kamoška, s ktorou môžu komunikovať v modlitbe a teraz si od nej môžu aj vyprosovať milosti. Slávnosťou bude Anka cirkvou uznaná ako tá, ktorá dostala milosť od Boha, že môže tieto milosti dať tým, ktorí o ne prosia,“ vysvetľuje Pavol Hudák.

Už v sobotu bude Anna Kolesárová blahorečená ako mučenica čistoty. „Slávnosť blahorečenia si predstavujem ako otvorené nebo, z ktorého sa bude vylievať milosť čistej lásky pre všetkých, ktorí po nej túžia. To bude slávnosť obdarovania na príhovor mučenice čistej lásky,“ uzatvára otec Pavol.

„Mladým treba ukázať, že byť veriacim nie je hanba,“ pozýva na slávnosť v mene stoviek dobrovoľníkov 19-ročná Miriam.

Foto – Jakub Šimoňák

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo