Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. december 2018

V Bratislave slúžili omšu za darcov orgánov

Na ďakovnej omši sa zúčastnila aj matka dcéry, ktorej orgány zachránili najmenej štyroch ľudí.
V Bratislave slúžili omšu za darcov orgánov

Ilustračné foto – TASR/Erika Ďurčová

V Katedrále svätého Martina v Bratislave veriaci počas nedeľnej omše ďakovali za tých, ktorí už zomreli, no ich zdravé orgány pomohli prežiť niekomu inému.

Na bohoslužbe sa zúčastnili ľudia, ktorí vďaka darcom stále žijú, ale aj rodiny zosnulých darcov a lekári.

V homílii sa im prihovoril diakon Nitrianskej diecézy Róbert Holečka, ktorý žije vďaka úspešnej transplantácii obličiek. Narodil sa s chronickým ochorením obličiek, ako malému mu zlyhala prvá a v osemnástich aj druhá oblička.

Postupne absolvoval tri transplantácie, no až tá posledná bola úspešná. Vraví, že darcovstvo je nový spôsob, ako prejavovať lásku druhým a podporuje ho aj katolícka cirkev. „Pápež Ján Pavol II. poukazuje na to, že transplantácia je nový spôsob, ako prinášať svedectvo evanjelia a na tohto pápeža nadväzuje potom aj jeho nástupca Benedikt XVI., ktorý to nazýva víťazstvom medicíny a novou nádejou pre pacientov,“ povedal diakon Holečka rádiu LUMEN. 

Predsedníčka občianskeho združenia Dar života Vlasta Pagáčová žije s darovaným srdcom už desať rokov. Ich organizácia združuje pacientov po tomto zákroku. „V hodine dvanástej, keď už som prestávala veriť, že to príde, mi oznámili, že mám darcu,“ uviedla Vlasta Pagáčová.

Ďakovať za darcov orgánov prišla do bratislavskej katedrály aj Andrea Tóthová. Jedným z darcom je jej 18-ročná dcéra, ktorá zomrela na nevyliečiteľnú chorobu. „Chcela byť detskou lekárkou, bola v maturitnom ročníku a chystala sa ísť na medicínu. Napokon Boh splnil jej túžbu pomáhať iným práve týmto spôsobom,“ povedala matka darkyne pre televíziu Lux. „Lekári nám povedali, že len vďaka nej najmenej štyria budú žiť,“ dodala Andrea Tóthová.

Lekári, ktorí transplantácie vykonávajú, sa snažia darcov vnímať nie ako zdroj orgánov, ale ako ľudí, ktorí žili medzi nami. Martin Chrastina zo Slovenskej transplantologickej spoločnosti hovorí, že orgánov vhodných na darovanie je nedostatok. Vidí za tým slabé vzdelávanie laickej aj odbornej verejnosti. „Nie je to problém len v Slovenskej republike, je to celoeurópsky a aj celosvetový problém,“ uviedol Chrastina.

Potenciálnym darcom orgánov je každý, kto počas života nevyjadrí nesúhlas s takýmto postupom.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.