Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. marec 2019

V Gdansku odstránili sochu kňaza obviňovaného z pedofílie 

Premenované má byť aj námestie, na ktorom stála socha kňaza.
V Gdansku odstránili sochu kňaza obviňovaného z pedofílie 

Pracovníci odstraňujú sochu zosnulého poľského katolíckeho kňaza Henryka Jankowského obvineného z pohlavného zneužívania maloletých z námestia v poľskom prístavnom meste Gdansk. Foto – TASR/AP

Z námestia v poľskom prístavnom meste Gdansk odstránili v piatok sochu zosnulého poľského katolíckeho kňaza Henryka Jankowského obvineného z pohlavného zneužívania maloletých. Rozhodlo o tom vo štvrtok hlasovaním miestne zastupiteľstvo, informovala agentúra AP. 

Poslanci zároveň schválili návrh na zmenu názvu námestia, kde socha stála. Pôvodne bol tento verejný priestor pomenovaný práve po Jankowskom, a to na znak uznania za jeho podporu demokratických procesov v Poľsku a pôsobenie v odborovom hnutí Solidarita v 80. rokoch.

Prečítajte si aj
Aktivisti zvalili sochu kňaza obvineného zo zneužívania maloletých Zdieľať

Vďaka týmto aktivitám sa Jankowski neskôr stal významným duchovným, pričom jeho pôsobisko, farnosť a Kostol sv. Brigity v Gdansku, navštívili svojho času aj svetoví lídri, ako niekdajší americký prezident George H. W. Bush či britská expremiérka Margaret Thatcherová.

Po páde komunizmu však jeho povesť naštrbili obvinenia niektorých z jeho bývalých spolupracovníkov, tvrdiacich, že má antisemitské, nacionalistické a protieurópske postoje.

Jankowského už v minulosti vyšetrovali pre obvinenia zo sexuálneho zneužívania maloletých. Vyšetrovanie však v roku 2004 odložili, napísala agentúra AFP. 

V ostatnom čase však sa voči kňazovi nahromadili nové obvinenia. Stalo sa tak po tom, ako kauzu v decembri oživil denník Gazeta Wyborcza. Aktivisti po tomto článku sochu kňaza obliali červenou farbou, symbolizujúcou krv. Koncom februára zasa Jankowského sochu zvalila trojica aktivistov. Robotníci blízkych lodeníc ju však opäť postavili na pôvodné miesto. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.