Krížovú cestu v Koloseu ilustrujú obrazy zo Slovenska

Brožúrku s textami krížovej cesty, ktorú sa pápež František bude na Veľký piatok modliť s veriacimi v Koloseu, ilustrujú obrazy z kostola Sedembolestnej Panny Márie v Pohorelej.

Podľa našich informácií sa o použitie slovenských ilustrácií pričinil kňaz Ján Dubina, ktorý pôsobí na Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne.
Obrazy pre kostol v Pohorelej v Rožňavskej diecéze dali v roku 1927 namaľovať rodáci, ktorí pracovali v Amerike. "Séria 14 výjavov v klasických kompozíciách, vytvorená technikou oleja na plátne (95x125 cm) pochádza z ateliéru Jozefa Neškudlu v Jablonnom nad Orlicí. Obrazy sú zasadené v ozdobných rámoch (124x225 cm) z politúrovaného dreva so zlatenými ornamentmi," uviedla Tlačová kancelária KBS.
Autorom tohtoročných meditácií je emeritný biskup severotalianskej Novary Renato Corti. Dal im názov Kríž – žiarivý vrchol lásky Boha, ktorý nás stráži. Aj my sme povolaní byť strážcami z lásky. Podľa Vatikánskeho rozhlasu sa vo svojich zamysleniach dotkne tém ako sú prenasledovanie pre vieru, spravodlivosť, rodina, utrpenie, postavenie žien v cirkvi či zneužívanie maloletých. Pritom zaznejú myšlienky zavraždeného pakistanského politika Shahbaza Bhattiho, blahoslaveného pápeža Pavla VI. či zosnulého kardinála Carla Mariu Martiniho. 
Krížová cesta sa na Veľký piatok v rímskom Koloseu koná od roku 1964. Autormi zamyslení v minulosti boli napríklad teológ Urs von Balthasar, kardinál Miloslav Vlk, konštantínopolský patriarcha Bartolomej I., pravoslávny teológ Olivier Clément či manželia Danilo a Anna Maria Zanzucchiovci. Benediktínka Anna Maria Canopi bola v roku 1993 prvou ženou, ktorú pápež požiadal o prípravu zamyslení.
Brožúrka so zamysleniami a slovenskými obrazmi je v PDF formáte voľne dostupná tu.
Priamy prenos krížovej cesty môžete od 21.15 sledovať na RTVS - Dvojke, TA3, TV LUX či TV Noe.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo