Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. október 2019

Európsky súd pre ľudské práva nariadil zbúrať srbský pravoslávny kostol v Bosne

Pravoslávny kostol stojí na pozemku zhabanom moslimskej žene, ktorá utiekla zo svojho domu počas občianskej vojny. Jej manžela zabili srbské jednotky.
Európsky súd pre ľudské práva nariadil zbúrať srbský pravoslávny kostol v Bosne

Na snímke z roku 2007 šesťdesiatsedemročná bosnianska moslimka Fata Orlovičová. Foto – TASR/AP

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Úrady v Bosne a Hercegovine musia zbúrať srbský pravoslávny kostol postavený na pozemku zhabanom moslimom (Bosniakom), ktorí utiekli zo svojich domovov počas občianskej vojny v krajine rokoch 1992 – 1995. Rozhodol o tom v utorok Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so sídlom v Štrasburgu, informovala agentúra AFP.

Kostol bol postavený v roku 1998 v dedine Konjevič Polje, a to na pozemku ženy menom Fata Orlovičová. Obec sa nachádza neďaleko Srebrenice, kde v roku 1995 srbské jednotky zabili vyše 8 000 moslimských mužov a chlapcov vrátane manžela Orlovičovej.

Po tom, čo sa vrátila domov so svojimi príbuznými, pozemky im vrátili na základe Daytonských mierových dohôd, avšak s výnimkou pozemku, na ktorom stál kostol.

Právne úsilie jej rodiny o premiestnenie kostola bolo neúspešné napriek rozhodnutiam miestneho súdu z rokov 1999 a 2001 v prospech Orlovičovej.

Inzercia

Miesto sa tak stalo zdrojom napätia a niekedy viedlo ku konfliktom medzi miestnymi Srbmi a moslimami.

„Nedodržanie konečných a záväzných rozhodnutí zo strany orgánov... bez akéhokoľvek odôvodnenia zo strany vlády pre takúto nečinnosť vážne narušilo vlastnícke práva (žalobcov),“ uviedol ESĽP.

Súd dal úradom tri mesiace na odstránenie kostola od momentu, keď sa jeho rozhodnutie stane právoplatným, a nariadil im zaplatiť Orlovičovej 5 000 eur ako náhradu škody.

Približne 40 percent z 3,8 milióna obyvateľov Bosny tvoria moslimovia, 31 percent pravoslávni Srbi a desať percent rímskokatolícki Chorváti.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame