Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. október 2019

Evanjelici majú takmer 350 duchovných, tento rok pribudli piati

Takmer polovicu evanjelických farárov na Slovensku tvoria ženy.
Evanjelici majú takmer 350 duchovných, tento rok pribudli piati

Ilustračné foto - TASR/Milan Kapusta

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku pôsobí takmer 350 duchovných. Ich počet sa v októbri rozšíril o päť. Farárske skúšky zložili štyri ženy a jeden muž. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

Október je v ECAV na Slovensku každoročne spojený aj s farárskymi skúškami. Každý riadne ordinovaný kňaz po dvojročnej praxi ako kaplán a absolvovaní minimálne 80 hodín dodatočného vzdelávania môže požiadať o preverenie svojich vedomostí, a teda o farársku skúšku. Tá pozostáva z písomnej a ústnej časti.

Predmetmi farárskej skúšky sú napríklad cirkevné dejiny, etika, katechetika, cirkevná hudba či praktická exegéza.

„Všetci prihlásení kapláni – štyri ženy a jeden muž – pri farárskej skúške uspeli a stali sa evanjelickými farármi. Počet duchovných k októbru 2019 je v ECAV na Slovensku takmer 350, z toho je 158 žien. O ich ďalšom pôsobisku bude rozhodovať dištriktuálny biskup,“ uviedol tajomník generálneho biskupa ECAV na Slovensku Boris Mišina.

Podľa ECAV úlohou zborového farára by mala byť „najmä snaha budovať trvalé hodnoty a viesť ľudí k lepšiemu. Byť pre svoj cirkevný zbor dobrým kazateľom a pastierom duší a prinášať evanjelium Ježiša Krista medzi ľudí jemu zverených“.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame