Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. október 2019

Katolíci spojili sily s baptistami, aby manželia vedeli predísť rozvodom

Vďaka pozoruhodnej iniciatíve v meste Jacksonville na Floride poklesla rozvodovosť o štvrtinu.
Katolíci spojili sily s baptistami, aby manželia vedeli predísť rozvodom

Ilustračné FOTO - Pixabay

Manželstvo Američanov Christophera a Lacreshe Hannahovcov pred pár rokmi čelilo vážnej zaťažkávacej skúške. Kombinácia nevery a pracovnej zaneprázdnenosti priviedla ich vzťah do slepej uličky. No vďaka jednej mimoriadnej iniciatíve sa dozvedeli o programoch manželského poradenstva, ktoré ponúkalo ich miestne cirkevné spoločenstvo, a rozhodli sa využiť ich.

„Bez cirkevnej podpory, týchto kurzov a veľkej skupiny priateľov i príbuzných, by úspech nášho manželstva nebol možný,“ cituje Christophera štúdia think-tanku Institute for Family Studies, ktorá bola vypracovaná na objednávku mimovládnej dobročinnej organizácie Philantropy Roundtable a zverejnená minulý týždeň. Jej autorom je sociológ W. Bradford Wilcox a spoluautormi Spencer James a Wandy Wangová.

Viera a rodina pod lupou

Predmetom štúdie bolo zistiť vplyv intenzívnej trojročnej kampane, ktorej dejiskom bolo v rokoch 2016 – 2018 mesto Jacksonville na severovýchode amerického štátu Florida. Ešte v roku 2014 ho magazín Men’s Health zaradil na 6. miesto svojho rebríčka miest v USA, kde sa ľudia najviac rozvádzajú.

J. P. De Gance, ktorý bol v tom čase výkonným viceprezidentom organizácie Philantropy Roundtable, si podľa vlastných slov uvedomil, že mnohé spoločenské problémy, ktorých zmierňovaním sa charity zaoberajú, sú dôsledkom rozpadu rodiny a úpadku náboženských komunít. Hľadal teda spôsoby, ako vzniku patologických spoločenských javov predísť jednak posilnením manželstiev a súčasne zapojením cirkevných spoločenstiev.

„Viera a rodina majú tendenciu posilňovať sa navzájom,“ cituje De Ganceho slová štúdia Wilcoxa a jeho spolupracovníkov. „U zosobášených párov je vyššia pravdepodobnosť návštevy bohoslužieb; a ľudia, čo chodia pravidelne do kostola, častejšie tvoria a udržiavajú zdravé manželstvá.“

Pre De Ganceho sa spriaznenou dušou stal Dennis Stoica, šéf floridskej mimovládnej organizácie Live the Life, ktorá sa špecializuje na programy na záchranu a posilnenie manželstiev. V minulosti viedol vládou dotovaný program na podporu manželstva v Kalifornii. Cirkvi sa do tohto programu mohli zapojiť, no pre financovanie z verejných zdrojov museli potlačiť vo svojich pro-manželských iniciatívach duchovný rozmer.

Stoica si ako katolícky laik uvedomoval, že práve v tom je problém. Naproti tomu De Ganceho organizácia mu na Floride mohla poskytnúť prostriedky a podporu zo súkromných zdrojov, čo by umožnilo zapojiť do projektu cirkvi bez toho, aby museli potláčať prezentovanie manželstva v jeho širších náboženských súvislostiach.

Takto vznikla Iniciatíva kultúry slobody (Culture of Freedom Initiative) alebo COFI. Jacksonville je 900-tisícové mesto. No podľa prieskumu, ktorý si autori iniciatívy urobili predtým, v roku 2015 tu len 300 jednotlivcov využilo nejaký program na podporu manželstva. V rokoch 2016 – 2018, teda počas trvania COFI, sa podarilo zapojiť do takýchto programov, trvajúcich minimálne štyri hodiny a dlhšie, približne 50-tisíc ľudí.

„Big data“ a manželské poradenstvo

Ako to dosiahli? Úsilím na viacerých úrovniach. Stoica oslovil dve najväčšie cirkvi, ktoré v oblasti Jacksonvillu pôsobia – baptistov a katolíkov, aby sa do iniciatívy na podporu stability manželstva zapojili ich spoločenstvá, sformované okolo kostolov. Kým u katolíkov stačilo získať odporúčanie diecézy a kňazi následne iniciatívu podporili, u baptistov bolo treba oslovovať každý zbor samostatne. Argumentom bolo, že manželské poradenstvo by malo patriť k základným službám, ktoré zbory poskytujú – zvlášť v lokalite s takou vysokou rozvodovosťou. Celkovo sa zapojilo 50 cirkevných spoločenstiev. 

V rámci COFI bola zriadená webstránka, kde cirkvi mohli inzerovať svoje poradenské programy či kurzy na podporu manželstva. Tie mali rôznu formu: od „večerov spoločného randenia“, cez zážitkové víkendové kurzy, až po dlhodobejšie opakované terapeutické sedenia. Iniciatíva sa tiež snažila podporiť lokálnu kapacitu poskytovať manželské poradenstvo tak, že do Jacksonvillu priniesla niektoré osvedčené kurzy, ktoré vznikli na iných miestach USA.

Inzercia

No zvýšenie ponuky poradenských služieb pre manželov bola len jedna noha COFI. Druhou bola masívna marketingová kampaň, ktorá využívala špeciálne zacielenú internetovú reklamu, s použitím „big data“, ale napríklad aj spoty, umiestňované na miestnych kresťanských, či svetských rozhlasových staniciach. Reklamná kampaň mala manželstvo prezentovať v pozitívnom svetle a predovšetkým rozšíriť povedomie o ponuke poradenských služieb, ktoré majú páry v kríze k dispozícii v oblasti Jacksonvillu.

V každom z troch rokov iniciatívy stál COFI asi 1,7-milióna dolárov. Výsledok?

Štúdia W. Bradforda Wilcoxa a jeho spolupracovníkov si všíma, že medzi rokmi 2015 až 2018 poklesla rozvodovosť na tisíc obyvateľov vo floridskom okrese Duval (ktorý sa z veľkej časti prekrýva s mestom Jacksonville) o 24 percent.

Pre porovnanie, rozvodovosť klesá v celých Spojených štátoch už od 80. rokov. No v rovnakom čase ako jacksonvillská rozvodovosť klesla skoro o štvrtinu, tá celoamerická poklesla len o 6 percent, kým na úrovni štátu Florida klesla o desatinu.

Keďže Jacksonville má niekoľký špecifík ako je napríklad vojenská základňa, výskumníci porovnali jeho pokles v rozvodovosti s 29 podobnými okresmi naprieč Spojenými štátmi. Skonštatovali, že počas programu COFI tu rozvodovosť poklesla o 21 percent v porovnaní s podobnými okresmi.

Ak sa berie nie rozvodovosť na tisíc obyvateľov, ale rozvodovosť na tisíc zosobášených, v Jacksonville táto v rokoch 2015 – 2017 poklesla dokonca až o 30 percent. Výskumníci stále pripúšťajú, že za strmším poklesom rozvodovosti v Jacksonville môže byť aj nejaký iný faktor, ktorý nezohľadnili, no dáta naznačujú, že ide o zásluhu programu COFI.

„Rodina je kľúčový spôsob ako bojovať proti chudobe, znižovať kriminalitu, zlepšovať vzdelávanie a zvyšovať celoživotné šťastie. Je to tiež primárne miesto, kde sa ľudia po prvýkrát stretnú s vierou,“ píše sa na webe mimovládnej organizácie Communio, ktorá na COFI nadväzuje. Jacksonvillský úspech je povzbudením pre snahu napodobniť niečo podobné aj inde v Spojených štátoch či vo svete. 

Podľa organizácie Communio 72 percent amerických cirkevných spoločenstiev okolo kostolov neponúka žiadne prepracované manželské poradenstvo. Priestor pre aktivitu je teda obrovský.

Kombinácia zvýšenej ponuky služieb zameraných na manželské a rodinné poradenstvo s cielenou marketingovou kampaňou, šíriacou povedomie o týchto službách, môže byť spôsob, akým cirkvi dokážu ovplyvniť rozvodovosť bez toho, aby siahali na politické prostriedky alebo potrebovali odobrenie štátom. V tomto zmysle môže iniciatíva COFI slúžiť ako inšpirácia aj u nás.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame