Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. 02. 2020, 17:07

Slováci v Ríme si pripomínajú viaceré výročia späté so svätými Cyrilom a Metodom

Svätú omšu koncelebrovali tri desiatky kňazov, hlavným celebrantom a kazateľom bol Ľubomír Welnitz, oficiál Apoštolskej penitenciárie v Ríme.
Slováci v Ríme si pripomínajú viaceré výročia späté so svätými Cyrilom a Metodom

Foto – Dominik Macák

V Pápežskom slovenskom kolégiu svätých Cyrila a Metoda v Ríme oslávili v nedeľu sviatok tamojšieho kostola zasväteného spolupatrónom Európy.

Rektor kolégia Pavol Zvara privítal na slávnosti kardinála Jozefa Tomka, oboch slovenských veľvyslancov v Ríme Jána Šotha a Mareka Lisánskeho a aj českého veľvyslanca pri Vatikáne Václava Kolaju.

„Vždy je to veľký zážitok, keď sa u nás krajania stretnú, obnovia si vieru, navzájom sa povzbudia a inšpirujú príkladom svätých Cyrila a Metoda,“ povedal rektor Zvara.

Pripomenul aj to, že v tomto roku si pripomenieme 35. výročie encykliky pápeža Jána Pavla II. Apoštoli Slovanov, 40. výročie vyhlásenia solúnskych bratov za spolupatrónov Európy apoštolským listom Egregiae virtutis a taktiež 45. výročie smrti Štefana Náhalku, prvého rektora Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda. V roku 2019 si ústav zároveň pripomenul 60. výročie svojho vzniku.

Svätú omšu koncelebrovali tri desiatky kňazov, hlavným celebrantom a kazateľom bol Ľubomír Welnitz, oficiál Apoštolskej penitenciárie v Ríme. V homílii si položil otázku, v čom spočíva najcennejší dar, ktorý priniesli našim predkom svätí Cyril a Metod.

V odpovedi poukázal na pojem Logos z úvodu Jánovho evanjelia označujúci Ježiša Krista, ktorý dáva životu človeka zmysel. Význam gréckeho termínu je totiž „slovo“ a zároveň „zmysel“.

Slovenskej slávnosti sa zúčastnil aj Talian Gianfranco. „Prišiel som, lebo som sa oženil so Slovenkou, a tým som prijal za svoje aj slovenské tradície a kultúru. Páči sa mi hlavne vaša radosť, nadšenie a spôsob myslenia. Milujem Slovensko, je to môj druhý domov,“ povedal Gianfranco, ktorého manželka Alžbeta študovala v Ríme a v Taliansku žije už 18 rokov.

Misionárov zo Solúna si pripomenuli aj v piatok 14. februára počas svätej omše v Bazilike svätého Klementa, kde sa zišli veriaci z viacerých slovanských národov. Celebrantom bol tentoraz biskup Ľubľany Franc Šuštar, ktorý po omši viedol sprievod do katakomb ku hrobu svätého Cyrila. Na budúci rok by mali zabezpečiť spoločnú liturgiu práve Slováci.

Presný počet Slovákov žijúcich v Taliansku nie je známy. Podľa oficiálnych údajov Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí žije v Taliansku asi tritisíc krajanov, no skutočný počet sa odhaduje až na 4500.

Odporúčame