Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. marec 2020

Kňaz z lietadla udelil Slovensku požehnanie relikviou Kristovej krvi

Lietadlo preletelo trasu Nitra – Trenčín – Banská Bystrica – Nové Zámky – Nitra. Požehnanie bolo udeľované na všetky svetové strany.
Kňaz z lietadla udelil Slovensku požehnanie relikviou Kristovej krvi

Generálny vikár Nitrianskej diecézy Peter Brodek. Foto – misiefilmom.sk

Na Slovensku sa dnes konal let súkromného lietadla, na ktorého palube sa okrem pilota nachádzal generálny vikár Nitrianskej diecézy a rektor baziliky sv. Benedikta v Hronskom Beňadiku Peter Brodek s relikviou Kristovej krvi.

S relikviou uloženou v relikviári z 19. storočia posádka absolvovala let ponad časť územia Slovenska, počas ktorého Peter Brodek s relikviou udeľoval požehnanie celej krajine a jej obyvateľom, chorým, lekárom, zdravotníkom, záchranárom, vojakom či policajtom na úmysel odvrátenia epidémie koronavírusu.

„Lietadlo preletelo trasu Nitra – Trenčín – Banská Bystrica – Nové Zámky – Nitra. Požehnanie spojené so zvolávaním Božej ochrany a pomoci bolo udeľované na všetky svetové strany, takže sa týkalo všetkých na Slovensku, nielen miest a obcí, nad ktorými preletelo. Táto mimoriadna aktivita sa uskutočnila v súlade so všetkými liturgickými pravidlami týkajúcimi sa posvätných relikvií a nebola uskutočnená s cieľom senzácie, ale z podnetu a ponuky vychádzajúcich z hlbokej viery, nádeje a lásky v Božie milosrdenstvo, ktoré v týchto dňoch všetci tak veľmi potrebujeme,“ uviedol hovorca Nitrianského biskupstva Tibor Ujlacký.

Relikviu Kristovej krvi (kúsok plátna s kvapkami Kristovej Krvi) dostalo opátstvo v Hronskom Beňadiku pri príležitosti posvätenia kostola v roku 1483 od kráľa Mateja Korvína I. Ten ju dostal pravdepodobne od pápeža Pavla II. ako poďakovanie za pomoc v boji proti Turkom. Od toho času sa úcta k Božej Krvi začala šíriť po celom okolí. Tým sa pozdvihovala aj autorita kláštora medzi duchovenstvom a svetskou vrchnosťou.

Opáti sa preto rozhodli, že v interiéri kostola vyhradia pre relikviu špeciálnu časť, kde bude uctievaná. Postavili pre ňu osobitnú kaplnku, ktorú 26. marca 1489 posvätil nitriansky biskup Gregor. Kaplnka dostala aj nový oltár (1510), ktorý je v súčasnosti v Ostrihome.

V prvej polovici 19. storočia Beňadik navštívil kardinál Alexander Rudnay (1829), ktorý sa postaral o obnovu monštrancie, o čom hovorí nápis na zadnej strane relikviára.

Modlitba ku Kristovej krvi

Ó, predrahá Krv večného života, výkupná cena celého sveta, nápoj a kúpeľ spasenia pre naše duše, ktorá nás bez prestania zastávaš pred milosrdným trónom Najvyššieho. Klaniam sa ti s najhlbšou úctou a žiadam si, nakoľko je to len možné, zadosťučiniť za tie krivdy a zneuctenia, ktorých sa ti ustavične od ľudí, tvojich stvorení, dostáva, najmä od tých, čo sa ti opovažujú bezbožným spôsobom rúhať.

Ktože by nemal túto krv nekonečnej ceny chváliť? Ktože by sa nemal roznietiť láskou k Ježišovi, ktorý ju vylial? Čo by sa so mnou stalo, keby ma táto božská Krv nevykúpila? A kto ju vytlačil až do posednej kvapky zo žíl môjho Pána? Nebol to zaiste nikto iný, len láska.

Ó, nesmierna láska, ktorá si nám podala tento balzam plný spasenia! Neoceniteľný balzam, ktorý si zo žriedla nesmiernej lásky vytiekol, učiň, aby ťa všetky srdcia a všetky jazyky chválili, oslavovali a ďakovali ti teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.

(Schválil pápež Pius VII. v r. 1818)

 

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.