Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. 04. 2020, 08:25

Od barbarskej noci v Československu uplynulo 70 rokov (+ video)

Akciu K schválilo predsedníctvo KSČ vo februári 1950 s cieľom prinútiť rehoľníkov vzdať sa rehoľného života a oslabiť ich vplyv na ľudí.
Od barbarskej noci v Československu uplynulo 70 rokov (+ video)

Ilustračné foto – kvrps.sk

Slovensko si v pondelok pripomína pamätný deň – Deň nespravodlivo stíhaných. Od Akcie K (kláštory), nazvanej aj ako „barbarská noc“, v tento deň uplynulo 70 rokov.

„Nastal buchot pušiek a automatov po chodbe. Vrazili do domu, kde sme bývali. Okamžite sa obliecť, zobrať len to najnutnejšie oblečenie a nastúpiť dolu na vrátnicu,“ takto si na Akciu K spomínal Teodor Hlaváč, ktorý bol spolu s ďalšími rehoľníkmi odvezený na prevýchovu do sústreďovacieho kláštora v Podolínci a odtiaľ nastúpil na tri a pol roka na povinnú vojenskú službu do pomocných technických práporov (PTP).

O likvidácii kláštorov uvažovali komunisti už od roku 1948, hneď od svojho nástupu k moci. Mužské rády považovali totiž za svojho najnebezpečnejšieho nepriateľa, za dôležitý náboženský organizmus, ktorý neželateľne vplýva na obyvateľstvo a usmerňuje ho.

Akciu K ako krycí názov násilnej likvidácie mužských rehoľných rádov schválilo predsedníctvo Komunistickej strany Československa (KSČ) vo februári 1950 s cieľom prinútiť rehoľníkov vzdať sa rehoľného života a oslabiť ich vplyv na ľudí.

Počas „barbarskej noci“ z 13. na 14. apríla 1950 vtrhli príslušníci bezpečnostných orgánov vyzbrojení puškami, samopalmi, ľahkými guľometmi a obuškami do mužských kláštorov, rehoľných domov a farských úradov.

Rehoľníkov následne v autobusoch a na nákladných autách zvážali do takzvaných sústreďovacích kláštorov. Po tejto akcii sa v noci z 3. na 4. mája 1950 uskutočnila aj Akcia K2, v rámci ktorej boli obsadené aj zvyšné mužské kláštory. Týmito dvoma zásahmi bolo na Slovensku postihnutých 1 180 rehoľníkov z 15 reholí žijúcich v 76 kláštoroch.


Dokument Barbarstvo moci od Ivice Kúšikovej.

V sústreďovacích kláštoroch v obci Mučeníky (dnes Močenok), v Hronskom Beňadiku, Kostolnej, Báči a v Podolínci panoval režim ako vo väzniciach. Najprísnejší bol v kláštore v Podolínci, kde sa nachádzal aj najväčší počet rehoľníkov.

Objekt strážili ozbrojenci so psami, pričom na strážnu službu boli určovaní strážcovia z Leopoldova a z iných väzníc. Po čase strávenom v sústreďovacích kláštoroch nastúpili mnohí rehoľníci na cestu utrpenia v táboroch nútených prác, v PTP a po zinscenovaných procesoch strávili roky vo väzení.

Akcia K takéhoto rozsahu a za asistencie všetkých bezpečnostných zložiek patrila k najrazantnejším akciám nielen v Československu, ale aj v celej strednej Európe. Po dvoch akciách zameraných na likvidáciu mužských kláštorov sa koncom augusta 1950 uskutočnila Akcia R (rehoľníčky), zameraná na likvidáciu ženských reholí.

Komunistom sa Akciou K síce podarilo zlikvidovať mužské kláštory v Československu, ale nepodarilo sa im zlikvidovať rády ako také. Navyše, čoraz viac sa v podmienkach komunistického režimu začala vzmáhať tajná cirkev.

Odporúčame

Čo sa dá ešte povedať?

Čo sa dá ešte povedať?

V podstate sa stále hľadajú nové a nové slovné spojenia nové a nové symboly na vyjadrenie toho istého. Teraz najviac na vyjadrenie kresťanského tajomstva Veľkej noci.