Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. máj 2020

Pravoslávna cirkev upustila od plánu inštalovať v katedrále mozaiku s Putinom

Interiér novej katedrály mal okrem ruského prezidenta pripomínať aj Stalina, Lavrova či anexiu Krymu.
Pravoslávna cirkev upustila od plánu inštalovať v katedrále mozaiku s Putinom

Novopostavená katedrála ozbrojených síl na predmestí Moskvy. Foto – TASR/AP

Ruská pravoslávna cirkev ustúpila od zámeru inštalovať mozaiku zobrazujúcu prezidenta Vladimira Putina v novopostavenej katedrále ozbrojených síl v meste Kubinka neďaleko Moskvy. Informovala o tom agentúra DPA.

Takmer sto metrov vysoká katedrála sivozelenej farby korunovaná šiestimi zlatistými kupolami, ktorá má byť dokončená tento týždeň, pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad nacizmom, bude tretím najväčším pravoslávnym chrámom v Rusku.

Projekt je pretkaný symbolikou: zvonová veža má výšku 75 metrov, čo odzrkadľuje 75. výročie, a na výrobu schodísk boli použité roztavené časti nacistických tankov a lietadiel.

V interiéri katedrály sa mala pôvodne – okrem Ježiša Krista, Panny Márie a svätých – nachádzať aj séria farebných mozaík s podobizňami popredných predstaviteľov krajiny vrátane prezidenta Putina, ministra obrany Sergeja Šojgua, šéfa diplomacie Sergeja Lavrova, ale aj bývalého sovietskeho diktátora Stalina.  

Mozaiky tiež mali pripomínať „veľké činy ruského ľudu“ vrátane anexie Krymského polostrova, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Plánovaná výzdoba sa stretla s kritickým ohlasom historikov. Jeden z nich, Sergej Brjun, mozaiky označil za „výsmech ruskej histórii a štátnosti“. Je iróniou, že v pravoslávnom chráme bude po prvý raz podobizeň Stalina, ktorý počas svojej vlády prenasledoval cirkev a duchovenstvo, napísal Brjun v denníku Vedomosti.

Inzercia

Ruská pravoslávna cirkev však tieto názory odmietla. „Nemôžete demontovať dejiny nášho štátu,“ vyhlásil pre rozhlasovú stanicu Govorit Moskva arcikňaz Leonid Kalinin, ktorý stojí na čele cirkevnej rady pre umenie a architektúru.

Kalinin obraňoval zobrazenie Stalina, poukazujúc na to, že diktátor viedol bývalý Sovietsky zväz k víťazstvu v druhej svetovej vojne, ako aj výjavy maskovaných oddielov, ktoré obsadili Krym „bez jedinej kvapky krvi“.

Napokon, hoci dielo už bolo vyrobené, k jeho inštalácii v priestoroch chrámu nedošlo, a to pre nesúhlas samotného Putina. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova prezident považuje za predčasné, aby bol zobrazovaný na dielach sakrálneho charakteru.

Ruská pravoslávna cirkev sa rozhodla Putinovu vôľu rešpektovať. „V súlade s návrhom hlavy štátu sa umelecká rada rozhodla mozaiku nenainštalovať,“ uviedol pre agentúru Interfax predstaviteľ pravoslávnej cirkvi.

Odporúčame