Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. máj 2020

Sedieť budeme v každej druhej lavici, prijímanie dostaneme do rúk

Od stredy budú obnovené verejné bohoslužby, vekový limit na účasť nebude.
Sedieť budeme v každej druhej lavici, prijímanie dostaneme do rúk

Ilustračné foto – TASR

Po takmer dvoch mesiacoch sa veriaci vrátia do kostolov. Verejné bohoslužby boli zakázané od 10. marca. Ich obnovenie bude sprevádzať viacero opatrení.

Ako na tlačovej besede informoval predseda vlády Igor Matovič po stretnutí s konzíliom odborníkov, v kostoloch budú označené v každej druhej lavici vyhradené miesta na sedenie, pričom každé z nich bude minimálne dva metre od seba.

Rovnaké, dvojmetrové vzájomné odstupy budú platiť aj pre stojacich ľudí.

V prípade kostolov teda nebude platiť pravidlo jednej osoby na 25 metrov štvorcových, ako napríklad v obchodoch.

Počas bohoslužieb ľudia musia mať na tvári rúško. Zostáva tiež zákaz podávania rúk pri obrade pokoja. Povinná bude dezinfekcia rúk pri vstupe do kostola. Sväté prijímanie bude podávané do rúk. Premiér takisto vyzval, aby omše trvali kratšie. 

Vekový limit pre účasť na bohoslužbách nebude. Pôvodne sa hovorilo, že na ne budú môcť prísť iba osoby do 60 rokov.

Kostoly budú musieť mať zabezpečené priebežné vetranie. Konzílium odporúča kňazom zvlášť v nedeľu slúžiť sväté omše, ktoré budú určené zvlášť pre seniorov.

Ako budú vyzerať bohoslužby​ od 6. mája

• povinné nosenie rúšok
• dvojmetrové odstupy
• označené miesta na sedenie aj státie
• dezinfekcia rúk pri vstupe
• zákaz podávania rúk
• prijímanie do ruky, nie do úst
• zabezpečenie vetrania kostolov
• bez vekového limitu


„Sme veľmi radi, že po dvoch mesiacoch sa obnoví možnosť slávenia verejných bohoslužieb, aj keď zatiaľ s obmedzeniami. Máme nádej, že to bude slúžiť pre dobro veriacich,“ povedal hovorca KBS Martin Kramara.

Zároveň podľa neho, samozrejme, záleží na všetkých ľuďoch, ako sa vydané opatrenia podarí uviesť do praxe.

„Veriacich veľmi prosíme o trpezlivosť a vzájomnú ohľaduplnosť,“ zdôraznil. V najbližšom čase KBS podľa neho pripraví konkrétne odporúčania k realizácii opatrení.
 

Inzercia

Rešpektujme opatrenia, omše nech sú kratšie, vyzývajú biskupi

Biskupi prosia kňazov a všetkých veriacich, aby opatrenia zodpovedne zaviedli do praxe. Zdôrazňujú, že dišpenz od povinnej účasti na omšiach v nedeľu a sviatky naďalej platí. „Kňazi nech veriacim zdôraznia, že účasť bude od 6. mája možná, avšak stále dobrovoľná – aj čo sa týka nedelí a sviatkov. Zároveň budú pokračovať vysielania bohoslužieb prostredníctvom katolíckych a verejnoprávnych médií,“ uvádza KBS.

Zároveň veriacim vo vyššom veku odporúčajú, aby zvážili, či na omšu v najbližšom období. „Kňazov vo farnostiach zároveň prosíme, aby jednu nedeľnú bohoslužbu vyčlenili práve pre ľudí nad 65 rokov a seniorov požiadali prednostne využiť toto slávenie.“

Vo väčších farnostiach, ktoré majú dve bohoslužby denne, biskupi navrhujú, aby jednu vyčlenili pre seniorov. „Nemožno im, samozrejme, brániť, ak prídu na inú svätú omšu než na tú, ktorá je pre nich určená: dôrazne im však tú pre nich treba odporučiť a vysvetliť, že úmyslom nie je ich diskriminovať, ale chrániť ich zdravie.“

Kňazi by takisto mali zabezpečiť službu, ktorá bude dohliadať na dodržiavanie pravidiel alebo k vstupu do chrámu umiestniť písomné upozornenie na platné opatrenia.

„Sväté prijímanie sa na základe dovolenia biskupskej konferencie rozdáva do rúk. Veriacim nech kňaz vysvetlí, že koronavírus sa šíri kvapôčkovou infekciou. Ak by dýchali na jeho ruky, čomu sa pri rozdávaní do úst nedá vyhnúť, mohli by tým ohroziť tých, ktorí prichádzajú v rade za nimi,“ píše sa v stanovisku KBS s tým, že kto by nemohol zo zdravotných dôvodov prijať Eucharistiu do rúk, má na to vopred upozorniť a na prijímanie prísť ako posledný. 

„Sväté omše nech majú kratšie trvanie, to treba zohľadniť aj pri príhovoroch,“ dodáva KBS.

Odporúčame