Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 16:48

V nemeckom Berlíne položili základný kameň svätyne pre tri náboženstvá

V nemeckom Berlíne položili základný kameň svätyne pre tri náboženstvá

FOTO - TASR/DPA

Mešita, synagóga a protestantský kostol budú spojené rozsiahlou spoločenskou sálou určenou na spoločné podujatia a slávnosti.

Náboženskí predstavitelia a politici vo štvrtok v centre nemeckej metropoly Berlín položili základný kameň novej multireligióznej svätyne, ktorá má byť miestom stretávania sa pre kresťanov, židov i moslimov. Informuje o tom agentúra AFP.

"Táto myšlienka je väčšia ako samotná budova," povedal projektový riaditeľ Roland Stolte na slávnostnosti pri príležitosti začatia stavebných prác. Ambiciózny projekt s názvom "House of One" (Dom jedného) vznikol ešte pred desiatimi rokmi a podľa plánov ho otvoria v roku 2025 na Ostrove múzeí (Museuminsel) v centre Berlína.

Budova bude postavená na mieste, kde kedysi stál kostol, ktorý zdemolovali počas bývalého východonemeckého komunistického režimu, píše AFP. Jeho súčasťou budú tri separátne miestnosti pre bohoslužby kresťanov, židov a moslimov.

Mešita, synagóga a protestantský kostol budú spojené rozsiahlou spoločenskou sálou určenou na spoločné podujatia a slávnosti.

"Tento krok je pre nás veľmi symbolický," uviedol imám budúcej mešity Kadir Sanci. Multireligiózna budova bude podľa neho "miestom mieru a bezpečnosti" v čase, keď medzi židovskou a moslimskou komunitou v Berlíne stúplo napätie v dôsledku najnovšieho konfliktu na Blízkom východe.

Starosta Berlína Michael Müller na otváracej ceremónii uviedol, že "nenávisť, násilie, antisemitizmus, islamofóbia, rasizmus a podnecovanie k rasovej nenávisti nemajú miesto v našej spoločnosti".

Imám, pastor a rabín odriekali krátke modlitby predtým, než boli do betónu zaliate symbolické predmety všetkých troch náboženstiev . Projekt bude podľa odhadov stáť zhruba 47 miliónov eur a je financovaný nemeckým štátom a mestom Berlín.

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.