Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
01. júl 2021, 13:45

Z biskupa politik

Potrestaný poľský arcibiskup bol zvolený za starostu rodnej obce

Potrestaný poľský arcibiskup bol zvolený za starostu rodnej obce

Sławoj Leszek Głódź na archívnej fotografii z roku 2007. Foto – TASR/AP

Sławoj Leszek Głódź tvrdí, že jeho pôsobenie v samosprávnej funkcii nie je v rozpore s kánonickým právom.

Poľský arcibiskup Sławoj Leszek Głódź, ktorého Vatikán potrestal za krytie sexuálnych škandálov, bol zvolený za starostu v rodnej obci na severovýchode Poľska.

Informovala o tom spravodajská agentúra Catholic News Agency.

Bývalý arcibiskup v Gdansku uviedol pre Radio Zet, že jeho úloha starostu nie je v rozpore s kánonickým právom. Kódex kánonického práva hovorí, že „klerici majú zakázané prijímať verejné funkcie, ktoré znamenajú účasť na výkone občianskej moci“. Arcibiskup však trvá na tom, že funkcia starostu do tejto kategórie nepatrí.

Głódź pôsobil ako arcibiskup v Gdansku od roku 2008 do augusta 2020, keď pápež prijal jeho rezignáciu z dôvodu kánonického veku.

Čítajte tiež

V marci tohto roku bol arcibiskup Sławoj Leszek Głódź sankcionovaný podľa noriem stanovených pápežom Františkom v dokumente Vos estis lux mundi. Arcibiskup má od Svätej stolice nariadené žiť mimo gdanskej arcidiecézy a nesmie sa zúčastňovať na verejných náboženských slávnostiach ani na žiadnych stretnutiach v rámci arcidiecézy.

Tiež mu bolo nariadené, aby zo svojich osobných prostriedkov poskytol dar nadácii, ktorú založili poľskí biskupi v októbri 2019 na podporu obetí zneužívania.

Sedemdesiatpäťročný arcibiskup bol zvolený za starostu obce Piaski, ktorá je súčasťou Bobrówky, kde sa v roku 1945 narodil.

Głódźova voľba prichádza v náročnom období pre poľskú katolícku cirkev. Od novembra 2020 Vatikán disciplinárne potrestal viacerých poľských biskupov za krytie sexuálnych škandálov či priamu účasť na nich.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 13 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 18 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.