Trnavská charita nájde desať bytov pre ľudí, ktorým hrozí bezdomovectvo
Podnájmy doplní aj komplexná odborná pomoc. Do tímu už charita prijala sociálnych pracovníkov, psychológa, asistenta bývania a pracovníka pre riešenie bytových otázok.
Vďaka projektu Dostupné bývanie dostanú šancu na nový život núdzni, ktorým hrozí bezdomovectvo, alebo sa už na ulici ocitli. Trnavská arcidiecézna charita pre nich zabezpečí bývanie v podnájme a komplexnú odbornú pomoc.
Žena, ktorá odišla z domu pred tyranom, jednotlivci, ktorí stratili prácu a nedokážu si zaplatiť ubytovňu, rodičia s deťmi v nepriaznivej finančnej situácii alebo senior so zdravotnými problémami a nízkym dôchodkom. Aj s takýmito skupinami ľudí v núdzi pracujú zamestnanci Trnavskej arcidiecéznej charity.
Vďaka projektu Dostupné bývanie môžu teraz pre vybraných klientov sprostredkovať prenájom v desiatich bytoch a pomôcť im tak vyhnúť sa bezdomovectvu.
„Ľudí, ktorých do projektu naši pracovníci vyberú, musí spájať veľká motivácia zmeniť svoju súčasnú situáciu,“ vysvetľuje manažérka rozvoja sociálnych služieb Trnavskej arcidiecéznej charity Katarína Pažitková.
„Po celý čas budú preto intenzívne spolupracovať s tímom odborníkov a pripravovať sa na to, že sa postavia na vlastné nohy a budú žiť svojpomocne.“
Do tímu už charita prijala sociálnych pracovníkov, psychológa, asistenta bývania a pracovníka pre riešenie bytových otázok. Tí pomôžu núdznym zbaviť sa dlhov, komunikovať s úradmi, nájsť si prácu či vybaviť invalidný dôchodok.
K tomu, aby raz dokázali fungovať samostatne, im budú osožné aj rekvalifikačné kurzy a poznatky o tom, ako hospodáriť s rodinným rozpočtom. Vďaka terapiám so psychológom zas môžu riešiť dlhodobo nahromadené problémy.
V projektovom tíme bude tiež človek, ktorý si v minulosti prešiel podobnou nepriaznivou životnou situáciou, úspešne ju prekonal a dnes môže byť pre núdznych motiváciou.
Projekt Dostupné bývanie je financovaný z európskych fondov a vychádza zo známeho modelu housing first, ktorý vznikol v severských krajinách. Jeho hlavným cieľom je sprostredkovať štandardné, cenovo dostupné a samostatné ubytovanie pre ľudí, ktorí nemajú prístup k vlastnému bývaniu.
Trnavská arcidiecézna charita je jednou z organizácií, ktoré sa úspešne zapojili do výzvy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a na projekt získali financie z Operačného programu ľudské zdroje.
Dnes treba vedieť
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI
František v rozhovore s novinármi trval na tom, že fámy o jeho nezhodách s Benediktom alebo o tom, že Benedikt bol zatrpknutý niektorými rozhodnutiami, ktoré prijal, sú nepravdivé.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František absolvoval šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu.
- Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie.
- Novým prefektom Dikastéria pre biskupov bude 67-ročný biskup Robert Francis Prevost.
- Zosnulého kardinála Georgea Pella pochovali v katedrále v Sydney.
- Hongkonského kardinála Josepha Zena museli hospitalizovať pre ťažkosti s dýchaním.
- Mel Gibson pripravuje pokračovanie úspešného filmu Umučenie Krista.
Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod.
Južný Sudán
Skupina katolíkov kráčala deväť dní, aby sa stretla s pápežom Františkom
Pútnici prekonali približne 300 kilometrov. Spolu s nimi kráčal aj 45-ročný biskup, ktorý sa pred časom stal obeťou atentátu.
V Etiópii došlo k ďalšiemu útoku na kresťanský chrám
Incident sa zrejme odohral na pozadí rozkolu v Etiópskej pravoslávnej cirkvi, ktorej biskupi v štáte Oromia - najľudnatejšom v Etiópii - vytvorili vlastnú synodu.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup,
- čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister,
- kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
Novou generálnou sekretárkou Slovinskej biskupskej konferencie sa stala saleziánka Marija Šimenc. Vystriedala františkána Tadeja Strehovca, ktorý túto funkciu zastával od roku 2013. (druzina.si)
Nedávna výzva pápeža Františka na dekriminalizáciu homosexuálov sa v Južnom Sudáne stala terčom kritiky. „Ak sem príde a povie nám, že manželstvo osôb rovnakého pohlavia, homosexualita sú legálne, odpovieme nie,“ reagoval minister informácií Michael Makuei Lueth. Južný Sudán, kde sa pápež momentálne nachádza, patrí medzi 70 krajín sveta, kde sú homosexuálne skutky trestné.
Rozdiely vyjadrujú nekonečnú kreativitu Boha, povedal počas Národných modlitebných raňajok americký prezident Joe Biden. Prítomných demokratov a republikánov vyzval, aby sa hádali ako o život, ale potom boli schopní ísť spolu na obed. Hlavnými rečníkmi na tradičnom podujatí bol dočasný prezident Národnej rady cirkví Vashti McKenzie a brooklynský pastor Jim Cymbala. (religion news)
Vo veku 92 rokov zomrel grécky pravoslávny metropolita Zizoulas, jedna z najvýraznejších ekumenických osobností. Dlhodobo zastupoval Konštantínopolský patriarchát v dialógu s Katolíckou cirkvou, v roku 2015 spolu s kardinálom Turksonom prezentoval Františkovu encykliku Laudato Si’. (aci stampa)