Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2021, 11:32

Aula Pavla VI. má 50 rokov

Aula je v horúcom letnom období, ale aj v chladných a daždivých častiach roka zvyčajným dejiskom  generálnych audiencií pápeža. Navrhol ju a postavil Pier Luigi Nervi, podľa ktorého sa v Taliansku bežne nazýva aj Aula Nervi.

Vzdušne a odľahčene pôsobiaca hala so sedemtisícovou kapacitou so svojimi typickými umeleckými prvkami predstavuje pre mnohých pútnikov a návštevníkov Vatikánu samozrejmosť. Pozrime sa však na jej históriu v súvislosti s okrúhlym výročím. Bolo to v stredu pred 50 rokmi, 30. júna 1971 pri generálnej audiencii pápeža Pavla VI., keď sa čerstvo dokončená aula otvorila pre návštevníkov vôbec po prvý krát.

Keď takto pri generálnej audiencii pápež slávnostne inauguroval priestory zaplnené veriacimi, skonštatoval, že nové  architektonické dielo je „odteraz zahrnuté do poslania rímskeho pontifikátu“ a vyjadruje dôležitosť stredajších stretnutí pápeža s veriacimi z celého sveta.

Za zrealizovaním vízie pápeža Giovanniho Battistu Montiniho sa skrýva Pier Luigi Nervi (1891-1979). Uznávaný taliansky inžinier a architekt pri dokončení vatikánskej auly oslávil svoje 80. narodeniny. Nerviho meno je spojené aj s takými projektami, ako Športový palác v Ríme či mrakodrap v austrálskom Sydney.

Za polstoročie poslúžila Aula Pavla VI. miliónom ľudí z celého sveta, prúdiacim na pravidelné stretnutia spojené s katechézami a apoštolským požehnaním piatich pápežov. Okrem toho sa pod jej strechou uskutočnilo nespočetné množstvo iných podujatí.

Myšlienka novej sály vyšla z praktickej úvahy. Pápež Pavol VI. to vysvetlil týmito slovami: „Treba oslobodiť Baziliku sv. Petra od obvyklej záplavy rôznorodého a dynamického zástupu, ktorý prichádza na naše generálne audiencie, a ponúknuť pre našich návštevníkov aulu vhodnejšiu na ich prijatie“.

Sv. Pavol VI. na objasnenie dodal, že veľká konštrukcia auly tu nie je kvôli „láske k moci alebo okázalosti“, ani nie je výrazom „monumentálnej pýchy či ozdobnej márnivosti“, ale dáva nám uvedomiť si, že hoci sme „malé stvorenia a pokorní kresťania, slúžime nesmiernemu, ba nekonečnému Božiemu plánu, zámeru“. Pápež pri pohľade na hotové dielo skonštatoval, že tvorivosť kresťanského umenia nachádza s entuziazmom „svoje vyjadrenia vo veľkých a majestátnych znameniach“.

Pri prvej generálnej audiencii v novej aule, od ktorej práve ubehlo polstoročie, Pavol VI. vyjadril želanie, aby sa aula stala „symbolom, ktorý by bol pre ľudí duchovou vzpruhou k hlbšiemu spoznávaniu a doceneniu Cirkvi a jej transcendentného tajomstva“.

Ako sa táto túžba dnes už svätorečeného pápeža napĺňa v životoch ľudí, budú môcť azda už zakrátko dosvedčiť aj pútnici zo Slovenska, ktorí sa po dlhom období pandémie pomaly začínajú vracať do Vatikánu. Generálne audiencie Svätého Otca Františka sa obnovili zatiaľ len v skromnejšom rozsahu pod holým nebom na Nádvorí sv. Damaza, no rôzne iné stretnutia s účasťou stoviek až tisícov osôb sa už konali aj v Aule Pavla VI.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

„Nejde len o to, aby sa ženám dal v cirkvi väčší priestor, ale aby sa prehodnotil jazyk ako cirkev hovorí o ženách alebo ako ich zo svojho jazyka vynecháva; zapojenie do procesov v cirkvi, oceniť prítomnosť zasvätených žien (nevnímať ich len ako lacné pracovné sily),“ píše sa v správe za Slovensko, ktoré pred dvoma stovkami delegátov synodálneho stretnutia v Prahe predniesli Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Prinášame celé znenie slovenského príspevku.

pred hodinou

Pápež František požiadal v stredu o solidaritu s Tureckom a so Sýriou, ktoré zasiahlo ničivé zemetrasenie. Zároveň poďakoval tým, ktorí v oboch týchto štátoch riskujú svoje životy, za záchranu druhých. „Modlím sa a vyjadrujem svoju blízkosť k ľuďom, ktorí v dôsledku tejto ničivej katastrofy trpia...“ uviedol pápež na generálnej audiencii vo Vatikáne. (tasr)

pred hodinou

Na synodálnom stretnutí zástupcov cirkvi z celej Európy sa podľa arcibiskupa Gintarasa Grušasa silne ukazuje rozdiel medzi Východom a Západom. „Musíme sa navzájom počúvať, porozumieť vzájomným odlišnostiam a snažiť sa byť jednou cirkvou,“ povedal pred novinármi. Predseda Rady európskych biskupských konferencií dostával aj otázky o tom, prečo nie sú na podujatí v Prahe prítomní zástupcovia LGBTI komunity.

pred 4 hodinami

Socha Panny Márie pred zrútenou katolíckou katedrálou v tureckom meste İskenderun zostala nepoškodená. Miestny jezuitský kňaz Antuan Ilgit zo zničenej katedrály priniesol aj obraz Panny Márie. „Bude našou silou a s ňou budeme všetkému čeliť,“ uviedol v príspevku na Facebooku. Zemetrasenie zabilo v Turecku a Sýrii už takmer 10-tisíc ľudí. (cna)

Carissimi, quando ho un po’ di batteria e la linea vi aggiorno. Innanzitutto grazie per la vostra vicinanza e le vostre...

Uverejnil používateľ Antuan Ilgıt SJ Pondelok 6. februára 2023
pred 20 hodinami

Kontinentálne synodálne stretnutie Oceánie, ktoré v týchto dňoch prebieha na Fidži, sa zaoberá aj životným prostredím a klimatickými zmenami. Na Oceánskej synode sú zastúpené štyri biskupské konferencie. Každá predstavila video o výzvach, ktorým čelia ich farnosti. Ukázalo sa, že klimatické zmeny ovplyvňujú priamo obyvateľov ostrovných štátov. „Je šokujúce vidieť, do akej miery tu ľudia vnímajú zmeny v prírode ako priamu hrozbu,“ povedal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, ktorý je prítomný na zhromaždení v Oceánii. (kathpress)

pred 21 hodinami

Správu za Slovensko predniesli na synodálnom stretnutí v Prahe členky delegácie Mária Spišiaková a Renáta Ocilková. Text čítali v taliančine a nemčine, ako negatívne javy sa v ňom spomína aj tradicionalizmus a klerikalizmus.

pred 21 hodinami

Európske synodálne stretnutie v Prahe je okrem diskusií aj miestom vzájomného spoznávania cirkevných lídrov, informuje vyslaný redaktor Sveta kresťanstva Pavol Rábara. V miestnosti pre novinárov sa takto zoznámil arcibiskup Belehradu Ladislav Német (vľavo) s Teodorom Martynyukom, gréckokatolíckym pomocným biskupom Ternopilu na Ukrajine (vpravo).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.