Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. september 2021, 10:26

USA

Hlavným kaplánom na Harvarde sa stal ateista

Katolícke centrum na univerzite tvrdí, že ide len o administratívnu funkciu, z cirkvi sa však ozýva kritika. „Ak sa uznávaný ateista považuje za kaplána, čiže vedúceho náboženských služieb v kaplnke – potom ,náboženstvo‘ očividne neznamená vôbec nič,“ napísal losangelský biskup Robert Barron pre New York Post.

Hlavným kaplánom na Harvardskej univerzite sa stal ateista a humanista Greg Epstein. New York Times minulý týždeň informoval, že Epsteina jednohlasne zvolili za lídra organizácie, ktorá združuje 40 kaplánov služiacich študentom Harvardu rozličných náboženských denominácií.

Harvardské katolícke centrum a Združenie kresťanských alumni neskôr vysvetlili, že Epsteinova funkcia je čisto administratívna a nebude mať žiadny vplyv na ich službu na univerzite.  

„V skutočnosti sa táto úloha nijako nespája s vplyvom okrem toho, že bude mať titul prezident Harvardských kaplánov a že bude spojkou medzi združením a vedením Harvardu,“ povedal pre Catholic News Agency Nico Quesada, marketingový a mediálny riaditeľ Harvardského katolíckeho centra.

Napriek tomuto vysvetleniu sa objavujú kritické hlasy voči zvoleniu ateistického kaplána. Pomocný biskup Los Angeles Robert Barron vyhlásil, že výber tohto muža predstavuje „úplnú kapituláciu zo strany zrejme náboženských lídrov na Harvarde“.  

„Ak sa uznávaný ateista považuje za kaplána, čiže vedúceho náboženských služieb v kaplnke – potom ,náboženstvo‘ očividne neznamená vôbec nič,“ napísal biskup Barron v utorok pre New York Post.

Epstein má ako kaplán na univerzite na starosti prúdy humanizmu, agnosticizmu a ateizmu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.