Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2021, 15:14

Britského konzervatívneho poslanca pobodali počas stretnutia s voličmi v kostole

Britského konzervatívneho poslanca pobodali počas stretnutia s voličmi v kostole

Foto: TASR/AP

David Amess po útoku zomrel. K incidentu došlo v metodistickom kostole Belfairs v meste Leigh-on-Sea.

Poslanec britskej Konzervatívnej strany David Amess, ktorého v piatok viackrát bodol 25-ročný útočník pri stretnutí s voličmi v jeho volebnom obvode, zomrel v dôsledku zranení. Informovala o tom spravodajská stanica Sky News s odvolaním sa na miestnu políciu.

K útoku došlo v metodistickom kostole Belfairs v meste Leigh-on-Sea, približne 62 kilometrov východne od Londýna, krátko po 12.05 h miestneho času (13.05 h SELČ).

Polícia uviedla, že po útoku na mieste zadržala 25-ročného muža pre podozrenie z vraždy. „Momentálne je vo väzbe a v súvislosti s prípadom po nikom inom nepátrame,“ uvádza sa vo vyhlásení polície z anglického grófstva Essex.

Zranený poslanec bol na mieste ošetrený, ale napokon svojim zraneniam podľahol. Polícia ešte mužovu totožnosť nepotvrdila. Motív útoku nebol bezprostredne známy.

Pro-life bojovník

Amess bol členom britského parlamentu za obvod Southend West od roku 1997. Poslancom bol od roku 1983. Podľa prvotných informácií neznámy útočník prišiel na zmienené stretnutie s jeho voličmi v kostole a Amessa viackrát bodol.

Poslanec umrel vo veku 69 rokov. Catholic News Agency informuje, že bol katolíkom a pro-life bojovníkom. Údajne silno podporoval katolícke vzdelávanie.

Hold vzdal Amessovi aj kardinál a westminsterský arcibiskup Vincent Nichols. Vyzval veriacich, aby sa zaňho modlili, a aby mysleli aj na jeho rodinu. „Modlím sa za neho, aby ho v milosrdnej prítomnosti vítal náš Nebeský Otec. Modlím sa tiež za jeho rodinu a priateľov a všetkých tých, ktorí sa v tejto dobe zmietajú v šoku,“ uviedol Nichols.

Inzercia

Predseda britskej vlády Boris Johnson povedal, že Amess mal „vynikajúce výsledky v schvaľovaní zákonov na pomoc najzraniteľnejším“.

Poslanec nedávno hlasoval proti legalizácii asistovanej samovraždy alebo za sprísnenie potratov. V portfóliu mal aj ďalšie pro-life opatrenia. Kardinál Nichols tiež pripomenul, že Amess zohral veľkú úlohu pri návšteve pápeža Benedikta XVI. v britskom parlamente v septembri 2010.

Násilie voči britským politikom je ojedinelé. V júni 2016 útočník počas kampane pred referendom o brexite postrelil a následne dobodal poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú. Krajne pravicový extrémista dostal za svoju politicky motivovanú vraždu doživotie, dodáva AP.

 

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.