Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. január 2022, 12:46

Vatikán

Zraniť ženu znamená zneuctiť Boha, vyhlásil pápež František

Zraniť ženu znamená zneuctiť Boha, vyhlásil pápež František

Pápež František na slávnosť Panny Márie Bohorodičky. Foto: TASR – AP Photo/Andrew Medichini

Hlava Katolíckej cirkvi v novoročnej homílii vyzdvihla materstvo a úlohu žien v spoločnosti.

Pápež František vo svojom prvom príhovore nového roka vyzval na ukončenie násilia páchaného na ženách, ktoré je "veľkou urážkou Boha".

Uviedol to počas bohoslužby vo vatikánskej Bazilike svätého Petra.

Najvyšší pontifex v novoročnej homílii vyzdvihol materstvo a úlohu žien v spoločnosti.

"Keďže matky darujú život a ženy udržiavajú svet pohromade, vynaložme všetci väčšie úsilie na podporu matiek a ochranu žien," povedal Svätý Otec počas novoročnej svätej omše pri príležitosti sviatku Panny Márie Bohorodičky.

"Nuž Cirkev je matka, Cirkev je žena. A zatiaľ čo matky darujú život a ženy zachovávajú svet, my všetci sa usilujme matky podporovať a ženy chrániť. Koľko násilia sa pácha na ženách! Stačilo! Zraniť ženu znamená zneuctiť Boha, ktorý si zo ženy vzal človečenstvo - nie z anjela, nie priamo: zo ženy. Tak ako si zo ženy, Cirkvi-ženy, berie človečenstvo detí," vyhlásil pápež.

Ako uvádza Reuters, išlo o jednu z najnaliehavejších pápežových výziev na ukončenie násilia voči ženám.

Inzercia

V rámci sobotňajšej bohoslužby pápež predniesol i posolstvo k Svetovému dňu pokoja. Zdôraznil v ňom, že národy by mali presmerovať financie vynaložené na zbrojenie na investície do vzdelávania. Odsúdil tiež rastúce vojenské výdavky na úkor sociálnych služieb.

Od vypuknutia pandémie covid-19 pred takmer dvoma rokmi sa František už viackrát vyslovil proti domácemu násiliu páchanému na ženách. V mnohých krajinách totiž zaznamenali v dôsledku lockdownov nárast prípadov násilia v domácom prostredí.

Podľa agentúry Reuters vyzeral byť v sobotu pápež František v dobrej kondícii, napriek tomu, že v piatok sa síce večer v Bazilike svätého Petra osobne zúčastnil na prvých vešperách novoročného sviatku Bohorodičky, avšak obrad neviedol, ako má vo zvyku. Nemal preto na sebe ani liturgický odev.

Vatikán tento pápežov krok nezdôvodnil.

Pápež má pre problémy s ischiasom (zápalom sedacieho nervu) ťažkosti pri chôdzi a státí. Okrem toho mu v mladosti pre infekciu odstránili hornú časť pľúc.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.