Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2022, 17:03

Kardinál Ravasi

Pápež je dobrým znalcom klasickej hudby

„Je zrejmé, že počúva hudbu pozorne, nepúšťa si ju ako hudobnú kulisu,“ prezrádza o Františkovi vatikánsky „minister kultúry“.

Predsedu Pápežskej rady pre kultúru kardinála Ravasiho určite neprekvapila nedávna pápežova návšteva v rímskom obchode s gramofónovými platňami.

Ako prezradil talianskej tlači, pápež mu totiž posiela nahrávky klasickej aj inej hudby s osobnými poznámkami. Vatikánsky „minister kultúry“ by tieto pápežove hodnotenia rád zverejnil a Františkovu zbierku sprístupnil verejnosti.

„Posledná gramofónová platňa, ktorú mi pápež odovzdal, pochádzala z jeho osobnej zbierky. Ide o najväčšie hity šansoniérky Edith Piaf s lístkom, na ktorom František oceňuje jej sugestívne podanie, evokáciu parížskeho sveta a ľudský náboj jej hlasu,“ hovorí kardinál Ravasi v talianskom denníku Corriere della Sera.

Predseda Pápežskej rady pre kultúru zriadil v jednej miestnosti svojho úradu Františkovu zbierku, v ktorej zhromažďuje pápežove pravidelné dary.

Jej katalóg teraz vykazuje viac ako 1 700 kompaktných diskov a 19 gramofónových platní, ako hudobných nosičov, ktoré niekto pápežovi daroval (naposledy napríklad historické nahrávky Pendereckého na platniach), tak obľúbených Františkových nahrávok, ktoré už roky počúva.

Medzi ne patrí najmä klasická hudba, ale aj iné žánre – napríklad spirituály naspievané Elvisom Presleym.

Inzercia

Na počiatku obsiahlej zbierky bol pred tromi rokmi pápežov osobný dar niekoľkých cédečiek venovaných kardiálovi Ravasimu, po ktorom nasledovali krabice platní a ďalších hudobných nosičov.

Nájdeme medzi nimi súborné nahrávky z buenosaireského divadla Colón, ktoré zahŕňajú nielen opery Verdiho a iných talianskych skladateľov, ale aj množstvo platní s argentínskym tangom.

Nechýba súborné Mozartovo dielo, ktoré na dvoch stovkách CD vydala firma Deutsche Grammophon, ďalej takmer celý Beethoven, podstatná časť Bachovho diela, opisuje kardinál Ravasi, ktorý považuje za mimoriadne kompetentný aj pápežov výklad na priložených lístkoch.

„Je zrejmé, že počúva hudbu pozorne, nepúšťa si ju ako hudobnú kulisu. Označuje rôznych interpretov. Tieto ručne písané pápežove poznámky by kardinál Ravasi rád pripravil na vydanie, zatiaľ čo Františkovu zbierku, vypovedajúcu o Bergogliovej osobnosti a kultúre, zamýšľa sprístupniť odbornej verejnosti, najmä bádateľom v oblasti hudby vo vzťahu k pápežom. Keďže tento rok kardinál Ravasi zakončí svoj mandát na čele Pápežskej rady pre kultúru, pravdepodobne tento zámer uskutoční jeho nástupca,“ uzatvára taliansky kardinál v Corriere della Sera.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.