Zemetrasenie v Taliansku: Zničené vzácne pamiatky


L´Aquila, historické mesto so 60 000 obyvateľmi, ktoré bolo v pondelok zasiahnuté silným zemetrasením ukrýva množstvo pamiatok nevyčísliteľnej hodnoty. Viaceré z nich boli výrazne poškodené. Prezident USA Barack Obama už ponúkol pomoc pri ich rekonštrukcii.

Mesto 99 kostolov alebo taliansky Jeruzalem. Takto býva označované hlavné mesto zemetrasením zasiahnutého regiónu Abruzzo, L´Aquila. Založené a vystavané bolo v 2. storočí podľa modelu Svätého mesta. „História týchto postihnutých miest je históriou veľkých osobností, históriou jedného z najfascinujúcejších svedkov stredoveku,“ opísal miestneho genia loci taliansky denník Avvenire.

Kupola ako symbol nádeje

Predkovia postihnutých obyvateľov kedysi prežívali to, čo dnes oni. 2. februára 1703 mohutné zemetrasenie mesto totálne zničilo. Aquilejčania sa však nevzdali a mesto nanovo vystavali. Svedkom ich úsilia a nádeje je kupola kostola svätých duší, ktorá bola postavená pri obnove mesta. V roku 2003 prešla rozsiahlou rekonštrukciou po tom, čo ju poškodil silný blesk, ktorý zasiahol aj oltár. Posledné zemetrasenie kupolu postihlo znova: rozčeslo ju na viacero častí.

Najväčšou tragédiou pre milovníkov umenia je však porušenie časti priečnej lode a apsidy jedného z najkrajších talianskych chrámov, baziliky Panny Márie di Collemaggio. Kostol postavený v roku 1287 Pietrom da Morone, budúcim pápežom Celestínom V., je známy pre svoju elegantnú fasádu z bieleho a červeného mramoru. Tá otrasy vydržala vďaka nedávnemu reštauračnému zásahu, počas ktorého bola spevnená. Neporušeným ostal aj hrob Celestína V.

Medzi ďalšie veľké škody patrí porušenie víťazného oblúka Porta Napoli postaveného na oslavu cisára Karla V. a rozčesnutie kupoly kostola Panny Márie del Sufraggio, vrcholu aquilánskeho baroka, vytvorenej v 18. storočí Giuseppem Valadierom. Zemetrasenie nevydržala ani zvonica a apsida kostola svätého Bernarda, mystika, ktorý prežil v L´Aquile posledné roky života (zomrel v roku 1444) a jeho ostatky spočívajú v jemu zasvätenom kostole. Poškodená bola aj priečna loď aquilského dómu (na obrázku) a kostol svätého Silvestra známy pre nádhernú fasádu z bieleho kameňa či „španielska pevnosť“, sídlo národného múzea. Nápor zemetrasenia nevydržala ani kupola kostola svätého Augustína, príklad aquilánskeho baroka, ktorá spadla na sídlo miestnej prefektúry a zničila vzácny archív.

Škody aj v ďalších mestách

Zemetrasenie zasiahlo aj pamiatky v ďalších abruzzských mestečkách. V Paganice sa zrútila časť barokovej fasády kostola Nepoškvrneného Počatia, spadla aj časť kláštora svätej Kláry, ktorý bol založený v roku 1447 blahoslavenou Antóniou z Florencie. V mestečku Celano v kostole svätého Františka z 13. storočia spadla stena na oltár. Vo Fosse v kostole Panny Márie ad Cryptas bol poškodený celý cyklus vzácnych fresiek z 13. a 14. storočia

Na mieste nešťastia je už generálny sekretár talianskeho ministerstva kultúry Giuseppe Proietti, ktorý monitoruje jednotlivé poškodené pamiatky a bilancuje škody. „Ministerstvo vytvorilo ,bojovú jednotku´ zloženú z expertov, ktorí už pracovali v Umbrii, ktorú v roku 1997 zasiahlo podobné zemetrasenie,“ povedal denníku Avvenire. V telefonickom rozhovore americký prezident Barack Obama ponúkol talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu pomoc pri rekonštrukcii historických pamiatok. Premiér návrh prijal pozitívne. Detaily pomoci by mali byť dohodnuté počas blízkej cesty Berlusconiho do USA.

Zdroj: Avvenire

Foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo